37 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
37

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo waży już 2950 g, mierzy już ok. 48,5 cm, czyli tyle, co dorodny kabaczek i całkiem nieźle sobie radzi.

Uczy się oddychać, dla wprawy wdychając i wydychając płyn owodniowy.

Potrafi też ssać kciuk, obracać główkę, przełykać, mrugać i zaciskać piąstki.

Sprawdź, jak zachować dobrą formę w czasie ciąży i poznaj ćwiczenia zalecane przyszłym mamom - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży

Twoje ciało

Robi się ciężko. O tym, żeby się porządnie wyspać, możesz tylko pomarzyć, dodatkowa waga Cię spowalnia, a kiedy chodzisz, masz wrażenie, że dziecko za chwilę wypadnie na ziemię (nie martw się - nie wypadnie).

Lekarz będzie teraz sprawdzał, czy szyjka macicy zaczęła wiotczeć i rozszerzać się. Skontroluje też, jak obniżył się płód.

Poród może się odbyć tak, jak sobie wyobrażasz, ale jest też możliwość, że pojawi się konieczność wprowadzenia planu B. Może poprosisz o znieczulenie, choć zarzekałaś się, że tego nie zrobisz, albo w ostatniej chwili pojawi się konieczność cesarskiego cięcia. Przygotuj się na różne możliwości i pamiętaj, że cokolwiek się stanie, narodziny dziecka pozostaną jednym z najcenniejszych wspomnień w życiu.

Dowiedz się więcej o badaniach w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Idealny moment

Kup poduszkę w kształcie obwarzanka. Dobrze robi na złagodzenie niedogodności związanych z nacięciem krocza i hemoroidami, które mogą się pojawić podczas ciąży albo w wyniku porodu.

Będziesz potrzebować fotelika samochodowego, żeby przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Sprawdź, jak najlepiej wkładać do niego dziecko i jak je z niego wyjmować oraz jak zainstalować fotelik na tylnym siedzeniu samochodu, żeby był gotowy, kiedy przyjdzie pora.

Zapytaj lekarza, jak rozpoznać faktyczny początek akcji porodowej i kiedy udać się do szpitala. Teraz jest najlepszy czas, żeby wyjaśnić sobie wszystkie szczegóły.

Zobacz jak Twój organizm przygotowuje się do porodu i poznaj pierwsze objawy - przeczytaj artykuł: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

Zdrowie

Rezonans magnetyczny mózgu ciężarnych kobiet pokazuje, że w trzecim miesiącu ciąży ich mózgi się kurczą, co może tłumaczyć Twoje obecne roztargnienie. Na szczęście kilka miesięcy po porodzie wszystko wraca do normalnych rozmiarów.

Nikt nie wie, z czego tak naprawdę wynikają te małe zaniki pamięci, ale pewną rolę może tu odgrywać niedostatek snu. Na wszelki wypadek notuj sobie wszystko (w tym codzienne obowiązki) i wszędzie zostawiaj kartki-przypominajki.

Dowiedz się więcej o przyczynach huśtawki nastrojów i poznaj sposoby na radzenie sobie z nią - przeczytaj artykuł: Huśtawka nastrojów w ciąży

Ćwiczenia

Zasługujesz na nagrodę za to, że przez całą ciążę kontynuowałaś ćwiczenia, szczególnie w trzecim trymestrze. W tym tygodniu po którejś z sesji spraw sobie prezent w postaci dobrego filmu albo książki.

Poznaj najodpowiedniejsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Umilaj sobie czas oczekiwania drobnymi przyjemnościami albo przebywaniem w towarzystwie znajomych.

Namów najlepsza przyjaciółkę na wspólną wyprawę na zakupy czy do galerii. Jak najlepiej wykorzystaj te dni.

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.