37 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
37

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo waży już 2950 g i mierzy już ok. 48 cm i nieźle sobie radzi.

Uczy się oddychać, dla wprawy wdychając i wydychając płyn owodniowy.

Potrafi też ssać kciuk, obracać główkę, przełykać, mrugać i zaciskać piąstki.

Twoje ciało

Robi się ciężko. O tym, żeby się porządnie wyspać, możesz tylko pomarzyć, dodatkowa waga Cię spowalnia, a kiedy chodzisz, masz wrażenie, że dziecko za chwilę wypadnie na ziemię (nie martw się - nie wypadnie).

Lekarz będzie teraz sprawdzał, czy szyjka macicy zaczęła wiotczeć i rozszerzać się. Skontroluje też, jak obniżył się płód.

Poród może się odbyć tak, jak sobie wyobrażasz, ale jest też możliwość, że pojawi się plan B. Może poprosisz o znieczulenie, choć zarzekałaś się, że tego nie zrobisz, albo w ostatniej chwili pojawi się konieczność cesarskiego cięcia. Przygotuj się na różne możliwości i pamiętaj, że cokolwiek się stanie, narodziny dziecka pozostaną jednym z najcenniejszych wspomnień w życiu.

Idealny moment

Zapytaj lekarza, jak rozpoznać faktyczny początek akcji porodowej i kiedy udać się do szpitala. Teraz jest najlepszy czas, żeby wyjaśnić sobie wszystkie szczegóły.

Zobacz jak Twój organizm przygotowuje się do porodu - poznaj pierwsze objawy - przeczytaj artykuł: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

Zdrowie

Rezonans magnetyczny mózgu ciężarnych kobiet pokazuje, że w trzecim miesiącu ciąży ich mózgi się kurczą, co może tłumaczyć Twoje obecne roztargnienie. Na szczęście kilka miesięcy po porodzie wszystko wraca do normalnych rozmiarów.

Nikt nie wie, z czego tak naprawdę wynikają te małe zaniki pamięci, ale pewną rolę może tu odgrywać niedostatek snu. Na wszelki wypadek notuj sobie wszystko (w tym codzienne obowiązki) i wszędzie zostawiaj kartki-przypominajki.

Mama mamie

„Kup sobie zawczasu poduszkę w kształcie obwarzanka. Dobrze robi na złagodzenie niedogodności związanych z nacięciem krocza i hemoroidami, które mogą się pojawić podczas ciąży albo w wyniku porodu.” - Renata.

Idziemy na zakupy

Będziesz potrzebować fotelika samochodowego, żeby przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Sprawdź, jak najlepiej wkładać do niego dziecko i jak je z niego wyjmować oraz jak zainstalować fotelik na tylnym siedzeniu samochodu, żeby był gotowy, kiedy przyjdzie pora.

Ćwiczenia

Zasługujesz na nagrodę za to, że przez całą ciążę kontynuowałaś ćwiczenia, szczególnie w trzecim trymestrze. W tym tygodniu po którejś z sesji spraw sobie prezent w postaci dobrego filmu albo książki.

Relacje rodzinne

Umilaj sobie czas oczekiwania drobnymi przyjemnościami albo przebywaniem w towarzystwie znajomych.

Namów najlepsza przyjaciółkę na wspólną wyprawę na zakupy czy do galerii. Jak najlepiej wykorzystaj te dni.

Rodzeństwo

Zorganizuj starszemu dziecku spotkania z kolegami i kilka atrakcji tak żeby miło spędzało czas i nie czuło się odsunięte, gdy Ty przez pierwsze tygodnie będziesz zajęta przy niemowlęciu.

Bliźnięta

Może chodzi Ci po głowie, żeby trochę zaoszczędzić i kupić jedno wspólne łóżeczko dla bliźniaków, ale to nie jest najlepszy pomysł. Specjaliści twierdzą, że niemowlęta śpiące we wspólnym łóżeczku są obarczone większym ryzykiem nagłej śmierci łóżeczkowej.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.