34-tydzien-ciazy.png

34. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

34. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje ciało

W 34. tygodniu będziesz szybko przybierała na wadze, a twój brzuch będzie już bardzo duży. Jest to związane nie tylko z tym, że dziecko jest coraz większe. W tym czasie w organizmie mamy zachodzi szereg zmian hormonalnych, a oprócz tego w odkłada się w nim znacznie więcej wody niż do tej pory.

Woda magazynowana przez organizm jest także powodem obrzęków nóg i dłoni. Dlatego w tym czasie zrezygnuj z noszenia biżuterii – pierścionków, bransoletek – i postaw na wygodne obuwie. Obrzęki ustąpią zaraz po porodzie. Jeśli jednak są one duże, powinien przyjrzeć się im lekarz. Być może ich powodem jest zbyt wysokie ciśnienie – powyżej 140/90 mm Hg. W takiej sytuacji, aby nie dopuścić do stanu przedrzucawkowego, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Wraz ze zbliżającym się porodem, mogą częściej dokuczać ci problemy trawienne i ból pleców. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia – zadbaj o to, aby jeść lekkostrawne posiłki, odpoczywać, więcej czasu spędzać w pozycji leżącej oraz aby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa.

Na tym etapie u niektórych ciężarnych pojawia się tzw. zespół suchego oka. Dlatego przyszła mama, która ma wadę wzroku, powinna zrezygnować z soczewek kontaktowych na rzecz okularów korekcyjnych.

Twoje dziecko

Maluch jest coraz lepiej przygotowany do przyjścia na świat. Jest wielkości melona i może ważyć nawet 2200 g! Jego wzrost może robić wrażenie – niektóre dzieci w 34. tygodniu ciąży mają prawie 50 cm długości.

Mimo że do rozwiązania pozostało nieco czasu, a maluch jeszcze przybierze na wadze, to wygląda on tak, jak noworodek. Ponadto jego organy wewnętrzne działają niemal identycznie jak właśnie urodzonego dziecka. Ma dobrze rozwinięty układ pokarmowy, który jest już w stanie trawić mleko matki. Natomiast jego płuca są prawie gotowe do samodzielnego oddychania. U dziewczynek w dalszym ciągu rozwijają się jajniki.

Mimo że dziecko – ze względu na to, że ma ograniczoną przestrzeń – mniej się rusza, to jego kopnięcia mogą być silniejsze i intensywniej odczuwane przez mamę. Może zdarzyć się, że zauważysz kształt stopy na powierzchni brzucha. Będziesz wiedziała też, kiedy dziecku będzie dokuczać czkawka – będzie ono wtedy rytmicznie podskakiwać.

W 34. tygodniu ciąży maluch jest już zwykle ułożony główką w kierunku kanału rodnego, jednak nawet jeśli lekarz stwierdzi położenie miednicowe, to dziecko ciągle ma jeszcze szansę się obrócić.

Badania

Na wizytę u ginekologa powinnaś zgłaszać się zgodnie z harmonogramem – na tym etapie ciąży musisz odwiedzać lekarza prowadzącego co dwa tygodnie. Podczas standardowego badania zmierzy on twoje ciśnienie krwi oraz sprawdzi, ile ważysz. Oceni także, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W czasie badania USG określi on wagę malucha, jego ruchliwość, tętno oraz czynność serca.

Ginekolog skieruje cię również na dalszą diagnostykę. Zaleci wykonanie badania ogólnego moczu, morfologii krwi. Na tym etapie ciąży sprawdza się także, czy ciężarna nie cierpi na choroby zakaźne. Dlatego konieczne jest wykonanie badań w kierunku wirusa HIV, HCV oraz oznaczenia genu Hbs.

Wizyta u lekarza prowadzącego to nie wszystko, o co powinnaś zadbać. Odwiedź także stomatologa, który zweryfikuje, czy w twojej jamie ustnej nie ma stanów zapalnych. Bakterie pojawiające się w przypadku próchnicy rozprzestrzeniają się na cały organizm i mogą powodować komplikacje w czasie ciąży, a nawet być przyczyną przedwczesnej akcji porodowej.

Aktywność fizyczna

Ruch doskonale wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie. Dlatego, jeśli twój lekarz uważa, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań co do tego, abyś uprawiała umiarkowaną aktywność fizyczną, nie odmawiaj jej sobie.

Zapomnij o forsowaniu się czy intensywnych treningach. Postaw na spokojne spacery albo zdecyduj się na uczestnictwo w zajęciach zorganizowanych. Możesz wybrać jogę, pilates dla ciężarnych lub ćwicz w szkole rodzenia z innymi przyszłymi mamami. Na takich zajęciach będziesz ćwiczyła między innymi oddech oraz poznasz techniki relaksacji i kontrolowania mięśni. Przygotowanie ciała do porodu ma ogromne znaczenie – dzięki temu może być on mniej bolesny i zdecydowanie szybszy.

Jakie ćwiczyć w ciąży? Przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Dolegliwości

Nawet jeśli z natury jesteś doskonale zorganizowana i zawsze o wszystkim pamiętasz, w ciąży może to się zmienić. Ciężarne dosyć często doświadczają pregnezji. Jest to amnezja ciążowa, która objawia się trudnościami z koncentracją, skupieniem uwagi, a niekiedy nawet z zapamiętywaniem. Uważa się, że są za nią odpowiedzialne zmiany hormonalne, a w tym zwiększony poziom progesteronu i estrogenów, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Progesteron oraz estrogen wpływają również na większe ukrwienie tkanek w czasie ciąży. Dotyczy to także dziąseł, dlatego podczas szczotkowania zębów mogą one obficie krwawić. Ponadto są one rozpulchnione, podatne na urazy i podrażnienia.

W 34. tygodniu ciąży macica intensywnie trenuje przed porodem. Dlatego skurcze Braxtona-Hicksa mogą być coraz częstsze i bardziej dokuczliwe.

Porady

W III trymestrze, kiedy brzuch jest naprawdę sporych rozmiarów, skóra staje się bardzo napięta. U wielu ciężarnych pojawiają się wtedy – mimo stosowania specjalnych kosmetyków – rozstępy. Jednak nawet wtedy, gdy zauważysz sino-czerwone prążki na brzuchu, nie rezygnuj z pielęgnacji skóry. W dalszym ciągu stosuj kremy i staraj się regularnie wykonywać masaże. Masując brzuch, omijaj jego górną część, aby nie wywołać przedwczesnych skurczów porodowych.

Dowiedz się więcej o ciążowych rozstępach – przeczytaj: Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i co robić, gdy już się pojawią?

Jeśli dotyczy cię problem puchnących nóg, postaraj się im nieco im ulżyć. Kładąc się w łóżku, zwróć uwagę na to, aby stopy znajdowały się na wyższym poziomie niż klatka piersiowa. Możesz też stosować żele do nóg przeznaczone dla kobiet w ciąży. Natomiast jeśli na twoich nogach pojawiły się żylaki, pomyśl o noszeniu pończoch lub rajstop uciskowych. Możesz też stosować okłady z kory dębu.

Duża grupa ciężarnych cierpi z powodu zaparć. Są one następstwem większej produkcji progesteronu, który spowalnia pracę jelit. Aby do nich nie dopuścić, wesprzyj swój metabolizm i jedz posiłki z jak największą zawartością błonnika.

O co pytają mamy?

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

34. tydzień ciąży to 8. miesiąc.

Ile waży dziecko w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 2,2 kg.

Jak wygląda dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko urodzone przedwcześnie w 34. tygodniu ciąży ma proporcje jak donoszony noworodek i różową skórę pokrytą mazią płodową.

Jakie konsekwencje niesie poród przedwczesny w 34. tygodniu ciąży?

Po porodzie w 34. tygodniu ciąży wiele dzieci rozwija się bez konsekwencji związanych z wcześniactwem.

Co robi dziecko w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko otwiera i zamyka oczy, połyka płyn owodniowy i ssie kciuk.

Czy skurcze w 34. tygodniu ciąży są normalne?

Tak, najczęściej to skurcze przepowiadające, które oznaczają, że organizm przygotowuje się do porodu.

Ile ruchów robi dziecko w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko powinno wykonywać min. 10 ruchów w ciągu 12h.

Jakie szanse ma dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse przeżyć i rozwijać się normalnie jak noworodki urodzone w terminie.

Jak duży jest brzuch w 34. tygodniu ciąży?

Każde dziecko rośnie w swoim tempie, dlatego rozmiar brzucha w 34. tygodniu ciąży to indywidualna sprawa. Jednak na tym etapie brzuch może mieć już ponad 100 cm w obwodzie.

Jak wygląda poród w 34. tygodniu ciąży?

Ciążę w 34. tygodniu można rozwiązać cięciem cesarskim lub sposobem naturalnym.

Czy biegunka w 34. tygodniu ciąży to normalne?

Biegunka może być wywołana przez zmiany hormonalne i powiększającą się macicę. Jednak jeśli się przedłuża i towarzyszą jej inne objawy, jak nasilający się ból brzucha, może oznaczać odklejające się łożysko lub poród.

34. tydzień ciąży bliźniaczej – jak wygląda poród?

Jeśli jest taka konieczność, wykonuje się cięcie cesarskie.

Czy trzeba wykonać badanie USG w 34. tygodniu ciąży?

Badanie USG w 34. tygodniu nie jest konieczne, ale pomaga ustalić wagę dziecka i jego pozycję.

Ile wynosi waga matki w 34. tygodniu ciąży?

Kobieta powinna ważyć ok. 11-16 kg więcej niż na początku ciąży.

Ile mierzy dziecko w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko ma ok. 45 cm. Tyle, co sałata rzymska!

Czy dziecko w 34. tygodniu ciąży jest wcześniakiem?

Dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży jest określane jako późny wcześniak.

Jak powinno być ułożone dziecko w 34. tygodniu ciąży?

Dziecko powinno być ułożone główkowo.

Czy kłucie w pochwie w 34. tygodniu ciąży oznacza poród?

Nie. Kłucie w pochwie może oznaczać rozciąganie się pochwy i szyjki macicy oraz wstawianie się dziecka do kanału rodnego.

Jakie badania trzeba zrobić w 34. tygodniu ciąży?

W 34. tygodniu ciąży, oprócz podstawowych badań krwi i moczu, trzeba wykonać badanie w kierunku paciorkowca, czyli GBS.