Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?

2 min
Mama cierpi na bol glowy ze stresu

Maluszek rozwijający się w Twoim brzuchu odczuwa wszystkie emocje razem z Tobą – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, niczego nie jesteś w stanie przed nim ukryć. Twoje samopoczucie ma ogromny wpływ na to, jak czuć się będzie Twoje dziecko – jeśli się cieszysz, ono również będzie zadowolone, Twój spokój wpłynie na jego spokój, ale niestety negatywnych emocji nie powstrzymasz i one również będą oddziaływać na maluszka. Pamiętaj, że skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Dlaczego stres szkodzi?
Mama cierpi na bol glowy ze stresu
Mama cierpi na bol glowy ze stresu

Kobiet w ciąży przeżywają burzę hormonalną – o ile codzienne, drobne zmartwienia nie powinny odbić się negatywnie na zdrowiu Twojego dziecka, tak permanentne wystawianie się na ogromny stres i brak wypoczynku może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Każdy z nas miewa codziennie drobne powody do niepokoju, jeśli jednak nie zaburzają normalnego rytmu życia i potrafisz od nich odpocząć, to nikomu z Was nie stanie się krzywda. Problem może nastąpić w przypadku traumatycznych wydarzeń, nieprzyjemnych sytuacji w pracy czy też poważnych kłótni z najbliższymi. Nikt z nas nie lubi takich sytuacji, dlatego musisz wiedzieć, że w tym wyjątkowym czasie musisz dbać o dobre samopoczucie i równowagę psychiczną podwójnie!

Dlaczego stres szkodzi?

Stres w ciąży jest szkodliwy zarówno dla maluszka, jak i dla Ciebie. Narażanie się na stresy może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami – przypomnij sobie, jak reagowało Twoje ciało, gdy denerwowałaś się przed ważnymi egzaminami w szkole, rozmową kwalifikacyjną czy pierwszą randką z ukochanym. Wiele zależy od kondycji Twojego organizmu, ale musisz liczyć się z tym, że może pojawić się u Ciebie ogólne złe samopoczucie, bóle głowy, zawroty głowy czy też nudności. Zestresowani ludzie często reagują większą potliwością i biegunką.

Pod wpływem silnego napięcia mogą pojawić się skurcze macicy, które mogą zakończyć się przedwczesnym porodem. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że stres zaburzy funkcje mózgu maleństwa, co może mieć katastrofalne skutki i może odbić się opóźnieniami w rozwoju motorycznym czy też doprowadzić do tego, że dziecko będzie bardziej niespokojne i rozdrażnione.

Doskonale wiemy, że nie na wszystkie sytuacje w życiu mamy wpływ, jednak niektórych stresów możesz uniknąć, do czego serdecznie Cię zachęcamy – jeśli źle reagujesz na stanie w kolejkach, załatwianie spraw urzędowych czy rozmowy na tematy polityczne, to po prostu nie angażuj się w tego typu sytuacje. Zrobisz to z korzyścią dla siebie i dla swojego maluszka!

Oceń ten artykuł: