W trakcie dziewięciu miesięcy w Twoim organizmie zachodzą zmiany, potrzebne do stworzenia najlepszego środowiska dla rozwoju Maleństwa. Zmiany te mogą wywołać wiele uporczywych dolegliwości, które nie pozwalają w pełni cieszyć się wyjątkowym okresem jakim jest ciąża. Czy istnieje skuteczny sposób rządzenia sobie z popularnymi dolegliwościami ciążowymi? Sprawdź co mówi Doradca BebiKlubu.
Aż wreszcie koleżanka poleciła mi kupienie zwykłych cukierków miętowych - i to był strzał w 10!
Poranne mdłości to częsty problem, który pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży i najczęściej ustępuje w drugim trymestrze. Bywa tak, że nudności trwają do momentu rozwiązania. Najwięcej przyszłych mam skarży się na mdłości zaraz po wstaniu z łóżka, jednak są sytuacje, w których nudności utrzymują się przez cały dzień. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z nimi.
Jeśli poranne mdłości wciąż Cię męczą staraj się nie wstawać gwałtownie z łóżka. Po przebudzeniu odczekaj chwilę i powoli przejdź do pozycji siedzącej, a następnie wstań z łóżka. Zanim się podniesiesz możesz sięgnąć po szklankę wody z dodatkiem świeżego imbiru lub listków mięty. Orzeźwiający napój złagodzi poranne nudności. Cukierki miętowe, które wybrałaś to także dobry sposób na poradzenie sobie z tą dolegliwością. Przydatne będą zwłaszcza w drodze do szkoły czy pracy, gdzie możesz mieć je zawsze pod ręką.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Poznaj sposoby na spokojny sen maluszka.


Wiem, że ta mała istotka, którą obecnie noszę w brzuszku jest tego warta i naprawdę warto jest się pomęczyć.
Wymioty w ciąży są dość powszechne. Ich występowanie związane jest głównie ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą już od momentu zapłodnienia. W Twoim organizmie rośnie stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Jej wysoki poziom powoduje nudności. Dodatkowo zwiększa się wrażliwość na zapachy, co przyczynia się do nietolerowania niektórych potraw. Jeśli wymioty dotyczą także Ciebie zadbaj o właściwe odżywianie. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw. Jedz regularnie, niezbyt obfite posiłki. Zaraz po jedzeniu utrzymuj pozycję pionową.
Uporczywe wymioty mogą prowadzić do utraty cennych elektrolitów i odwodnienia organizmu. Dlatego pamiętaj, aby wypijać odpowiednią ilość płynów i dbać o bilansowanie posiłków. Dostarczaj niezbędnych witamin i składników mineralnych z różnych źródeł: produktów zbożowych, warzyw, owoców, nabiału, jaj, ryb, mięs i tłuszczów. Posiłki spożywaj w spokojnej atmosferze.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

W 3 miesiącu natomiast czułam w ustach gorycz - było to bardzo nieprzyjemne uczucie.
Jeśli Twoim problemem jest nawracająca zgaga warto zadbać o właściwe żywienie, które złagodzi tę nieprzyjemną dolegliwość. Unikaj produktów, wywołujących zgagę. Najczęściej są to tłuste i ciężkostrawne potrawy, pomidory, cytrusy i czekolada. Jednak u każdej mamy mogą to być zupełnie inne posiłki. Eliminuj z diety te, które potęgują nieprzyjemne pieczenie. Doraźnym sposobem na poradzenie sobie ze zgagą są wspomniane przez Ciebie migdały oraz mleko. Pomagają łagodzić uczucie pieczenia w przełyku.
Dbaj o regularne jedzenie. Dokładne gryzienie pokarmu i spokojna atmosfera przy stole zmniejszą ryzyko wystąpienia zgagi. Napoje pij po skończonym posiłku, unikaj tych gazowanych. Do 30 minut po jedzeniu utrzymuj pionową pozycję i staraj się nie najadać przed snem. W przypadku występowania bardzo uporczywej zgagi skontaktuj się z lekarzem, który pomoże ją zniwelować.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Które dolegliwości ciążowe były dla Ciebie najbardziej uciążliwe?
Zanim wstałam z łóżka jadłam banana, następnie piłam herbatę miętową.
Poznanie potrzeb swojego organizmu w czasie ciąży to najlepszy sposób radzenia sobie z typowymi dolegliwościami. Wypróbowanie zalecanych metod pozwala wybrać tę najodpowiedniejszą, gdyż uniwersalne rady nie zawsze sprawdzają się w każdym przypadku.
Wraz z rozwojem ciąży niektóre dolegliwości ustępują, zaś inne nasilają się. Nudności w drugim lub trzecim trymestrze mijają i nie są tak dokuczliwe jak na początku. Zgaga natomiast może stać się bardziej „palącym” problemem. Powiększająca się macica naciska na żołądek, co sprzyja cofaniu się jego treści do przełyku i potęgowaniu uczucia pieczenia. W tej sytuacji zaleca się unikanie spożywania obfitych posiłków, jedzenie wyłącznie w pozycji siedzącej i noszenie luźnych ubrań. Możesz spać na wysokiej poduszce, aby również w nocy przeciwdziałać podrażnianiu śluzówki przełyku treścią żołądkową.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek
