Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

7 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta w ciazy ma nudnosci siedzac na kanapie

Przez 9 miesięcy ciąży Twoje ciało bardzo się zmienia i ma do spełniania ważne zadanie – już niedługo na świecie pojawi się Twoje dziecko. Od tego, w jaki sposób będziesz o siebie dbała i jaki będziesz prowadziła styl życia, będzie zależało zdrowie maluszka. Niestety często ten piękny czas zakłócany jest przez dolegliwości ciążowe – zgagę, ból brzucha, ból głowy, hemoroidy czy zaparcia. Ich objawy mogą być niepokojące, jednak w większości przypadków nie ma powodów do zmartwień.

Kobieta w ciazy ma nudnosci siedzac na kanapie
Kobieta w ciazy ma nudnosci siedzac na kanapie

W większości przypadków dolegliwości ciążowe są przejściowe. Powstają w wyniku zmian hormonalnych u kobiety i dodatkowego obciążenia organizmu związanego z rozwijającą się ciążą.  

Zaparcia

Ze względu na zmiany hormonalne, a także mniej aktywny tryb życia wynikający z powiększającego się brzucha, zaparcia mogą się pojawić już na wczesnym etapie ciąży. Dość często przyczyną zaparć jest również suplementacja żelazem. Istnieją zasady, których przestrzeganie pomoże w zapobieganiu zaparciom:

  • spożywaj pokarmy bogate w błonnik, jak np. pełnoziarniste pieczywo, zboża, owoce i warzywa, rośliny strączkowe, np. fasolę i soczewicę,
  • ćwicz regularnie,
  • pij dużo wody,
  • unikaj słodyczy, napojów gazowanych i pokarmów typu „fast food”.

Błonnik jest naturalnym składnikiem pożywienia, który nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, lecz wypełniając go przyspiesza perystaltykę jelit,  ułatwiając  wypróżnienia.

Biegunka w ciąży

Choć zaparcia występują w ciąży częściej, wbrew pozorom przyszłe mamy mogą także mierzyć się z biegunką. Mamy z nią do czynienia wtedy, jeśli cztery lub częściej razy na dobę oddajemy półpłynny, płynny lub wodnisty stolec. W przypadku, kiedy biegunka będzie trwała dłużej niż jeden dzień lub jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak kurczowy ból brzucha, nudności, kał zawierający krew lub śluz, suchość w ustach, zawroty głowy, czy gorączka należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Skurcze

Skurczem jest nagły, ostry ból, najczęściej zlokalizowany w mięśniach łydek lub stóp. Zwykle pojawia się w nocy. Na skurcze są szczególnie narażone kobiety w II i III trymestrze ciąży. Wówczas dziecko rośnie, a Twoje nogi są coraz bardziej narażone na zmęczenie. Skurcze mięśni nóg spowodowane są głównie utrudnionym odpływem krwi z dolnej partii ciała wskutek ucisku ciężarnej macicy na nerwy w miednicy mniejszej. Mogą powstawać także wskutek zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej i niedoboru magnezu w organizmie ciężarnej. Niedobór ten występuje, ponieważ Twoje dziecko korzysta ze zgromadzonych w Twoim organizmie substancji. Możesz spróbować uzupełnić niedobory stosując suplementy zawierające magnez. Ich przyjmowanie skonsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę. Istotne jest również przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała oraz wykonywania ćwiczeń usprawniających krążenie w kończynach dolnych. 

Uczucie ciepła

W okresie ciąży jest Ci prawdopodobnie dużo cieplej, niż wcześniej. Uczucia ciepła lub gorąca są spowodowane zmianami hormonalnymi oraz zwiększeniem ukrwienia skóry i poszerzeniem naczyń krwionośnych. W tej sytuacji pomoże Ci:

  • noszenie luźnych ubrań z naturalnych włókien,
  • przebywanie w chłodnych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach – możesz używać klimatyzacji,
  • dbanie o higienę osobistą, które pozwoli czuć się czysto i świeżo,
  • picie minimum 2 l wody niegazowanej codziennie.
Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Zgaga w ciąży

Większość kobiet doświadcza po raz pierwszy zgagi właśnie w czasie ciąży. Zwykle jest to zupełnie nieszkodliwe, jednak może powodować dyskomfort. Zgaga to uczucie pieczenia, które często rozciąga się od dolnej części mostka do dolnej części gardła, niekiedy towarzyszy mu chrypka. Zgaga jest spowodowana hormonalnymi i fizycznymi zmianami w organizmie. Nie można pozbyć się zgagi całkowicie, jednak można zminimalizować odczuwane objawy.  Należy:

  • unikać gazowanych słodkich napojów, alkoholu, kofeiny, czekolady, kwaśnych i ostrych potraw, ostrych przypraw,
  • nie jeść obfitych posiłków – lepiej mniej, a częściej,
  • nie objadać się bezpośrednio przed snem,
  • unikać picia dużych ilości płynów podczas jedzenia.

Ból brzucha w ciąży

Macica, wraz ze wzrostem maluszka, wywiera znaczny ucisk nie tylko na naczynia krwionośne i nerwy przebiegające w Twoim ciele. Uciska także na narządy znajdujące się w jamie brzusznej, co może powodować uczucie dyskomfortu czy wręcz dolegliwości bólowe. Wraz powiększeniem się macicy rozciągnięciu ulegają także mięśnie, a stawy i więzadła w obrębie miednicy ulegają rozluźnieniu. Twój przewód pokarmowy w ciąży pracuje dość leniwie, masz tendencję do zgagi, zaparć wzdęć, i kolek jelitowych. Warto pamiętać o prawidłowej diecie i piciu adekwatnej ilości płynów na dobę, co pomoże w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Pomóc może także odpoczynek w pozycji leżącej czy ciepła kąpiel. Niekiedy takie domowe sposoby nie wystarczają, by pozbyć się bólu, należy wówczas zażyć lek rozkurczowy lub przeciwbólowy dozwolony w ciąży (wyłącznie paracetamol). Pamiętaj, przed zażyciem jakiegokolwiek leku warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli ból brzucha wywołuje Twój niepokój, nie ustępuje po zastosowaniu wyżej wymienionych zaleceń i może być związany nie tylko z przemęczeniem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Innym rodzajem dolegliwości jest czynność skurczowa macicy. Zazwyczaj jest to trening macicy pod postacią niebolesnego napinania się mięśnia. Często pod wpływem ruchów dziecka – gwałtownych kopnięć czy szturchnięć – macica reaguje czynnością skurczową, zwłaszcza pod koniec trwania ciąży, gdy Twój maluch jest już naprawdę duży i silny. Skurcze te nie powinny być jednak bolesne. Jeśli natomiast skurcze stają się dość regularne, bolesne, nie ustępują po odpoczynku, ciepłej kąpieli czy zrelaksowaniu się w pozycji leżącej, towarzyszą im nudności czy bóle w nadbrzuszu, a do terminu porodu jeszcze masz trochę czasu, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Czynność skurczowa może bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu i poważnych skutków.

Ból głowy w ciąży

Ból głowy jest częstą dolegliwością ciążową, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeżeli dokucza Ci taki ból na początku ciąży, jest prawdopodobne, że zmniejszy się on lub nawet zniknie w II trymestrze – wówczas hormony się stabilizują, a ciało przyzwyczaja się do nowej sytuacji.

Co robić, kiedy dokucza ból głowy:

  • zrób ciepły lub zimny kompres i połóż na czoło,
  • weź zimny prysznic lub ciepłą, nie gorącą kąpiel,
  • nie chodź głodna ani spragniona,
  • unikaj przemęczenia, śpij tyle ile każe Ci Twój organizm i nowa sytuacja,
  • jeśli nie masz przeciwwskazań, wykonaj proste ćwiczenia fizyczne, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń w których przebywasz, także zimą,
  • użyj technik relaksacyjnych.

Ból głowy może być także objawem zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli zaczyna Ci doskwierać po 20. tygodniu ciąży, nie ustępuje po zastosowaniu domowych metod łagodzenia bólu, czy leków przeciwbólowych dozwolonych w ciąży i towarzyszą mu zawroty głowy, nieostre widzenie, bóle w nadbrzuszu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Są to objawy, które mogą być spowodowane rozwijającym się nadciśnieniem tętniczym w ciąży, czy stanem przedrzucawkowym (czyli występowaniem nadciśnienia tętniczego + białkomoczu). To patologia ciąży, która nieleczona może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji u matki np. niewydolności krążenia, niewydolności nerek, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, a nawet zgonu ciężarnej. U płodu natomiast – do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, wcześniactwa, obumarcia wewnątrzmacicznego. Jeśli masz w domu ciśnieniomierz, warto skontrolować wartości ciśnienia tętniczego krwi. Pamiętaj, że podczas bólu ciśnienie może być podwyższone. Zmierz zatem ciśnienie o różnych porach dnia: bezpośrednio po obudzeniu się, między posiłkami, przed snem. Za górną granicę normy przyjmowana jest wartość 140/90 mmHg.    

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy – inaczej guzki krwawnicze to poszerzone naczynia krwionośne w okolicy odbytu. Mogą być swędzące lub bolesne, a nawet powodować krwawienie. Ta przypadłość jest częsta w okresie ciąży, szczególnie w III trymestrze ciąży. 
Jest kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko powstania hemoroidów w ciąży:

  • unikaj zaparć,
  • pij dużo wody,
  • ćwicz regularnie, pamiętaj o ćwiczeniu mięśni Kegla,
  • unikaj siedzącej lub stojącej postawy przez długi czas,
  • możesz stosować dostępne w aptekach bez recepty maści czy czopki przeciwko hemoroidom, nie są one w ciąży zabronione.

Chociaż czas ciąży wiąże się z wieloma dolegliwościami, istnieją proste i sprawdzone sposoby na ich wyeliminowanie lub zmniejszenie. Staraj się żyć aktywnie, jeść zdrowo i pić dużo wody, a także być pod stałą kontrolą lekarza.

Wzdęcia

Organizm ciężarnej produkuje więcej gazów w czasie ciąży. Przyczyną tego zjawiska jest hormon – progesteron. Jest on między innymi odpowiedzialny za relaksację, czyli rozkurcz mięśni gładkich w organizmie, w tym również jelit. Wynikiem tego jest zwolnienie perystaltyki jelit, która w finale prowadzi do nadmiernego gromadzenia się gazów, odbijania, uczucia wzdęcia, ogólnej niestrawności. Stan ten można zaobserwować zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. W późniejszym okresie ciąży macica powiększa się z dnia na dzień, powodując ucisk na narządy w jamie brzusznej i miednicy mniejszej. Macica uciska również żołądek, utrudniając jego prawidłowe opróżnianie i powodując uczucie wzdęcia.

Sposoby na uniknięcie wzdęć :

  • należy unikać spożywania obfitych  posiłków,
  • należy unikać pokarmów wzdymających (groch, fasola, bób, soczewica, brokuły, rzodkiewka, itp.),
  • należy jeść małe porcje, co 2-3 godziny,
  • należy dokładnie przeżuwać jedzenie,
  • nie należy pić w czasie posiłku,
  • należy unikać gazowanych napoi,
  • należy unikać napoi słodzonych sorbitolem,
  • należy nosić luźne, przewiewne ubrania, które nie krępują ruchów,
  • należy prowadzić aktywny tryb życia, , spacerować,
  • należy ćwiczyć techniki oddechowe, relaksacyjne oraz jogę.

Tagi: zgaga w ciąży, ból brzucha w ciąży, ból głowy w ciąży, zatrucie ciążowe, hemoroidy w ciąży, biegunka w ciąży, zaparcia, dolegliwości ciążowe, skurcze mięśni w ciąży

Oceń ten artykuł: