Huśtawka nastrojów w ciąży

3 min
Kobieta w ciazy ociera lzy histeczka

Zapewne słyszałaś, że huśtawka nastrojów to jeden z typowych elementów ciąży. W jednej chwili potrafisz śmiać się, by już moment później odczuwać niepokój czy smutek i zalać się niepowstrzymanym potokiem łez. Nie jest to nic złego czy wymagającego konsultacji z lekarzem, a za te wszystkie emocjonalne zmiany odpowiedzialne są hormony, których poziom w Twoim organizmie teraz gwałtownie rośnie.

Kobieta w ciazy ociera lzy histeczka
Kobieta w ciazy ociera lzy histeczka

Ciąża to wyjątkowy moment, kiedy wiele zmienia się w Twoim ciele – mogą pojawić się nietypowe zachcianki i lekko zmienić dotychczasowe upodobania kulinarne, pojawiają się nudności i zgaga, a czasami odczuwasz niekończące się zmęczenie. Niekiedy mogą pojawić się momenty, kiedy wręcz poczujesz, że tracisz kontrolę nad swoim ciałem – odpowiadają za to hormony, które mają ogromny wpływ na to, jak się czujesz i jak reagujesz na codzienne sytuacje.

Co się dzieje w czasie ciąży?

Dziewięć miesięcy to czas na rozwój płodu, ale także czas dla Ciebie, kiedy możesz przygotować się na przyjście na świat Twojego maleństwa. Nie ma znaczenia czy jest to Twoje pierwsze czy kolejne dziecko, ciąża to wyjątkowy czas bardzo emocjonujących momentów, dlatego bądź świadoma tego, że przez pewien czas będziesz inaczej reagować na różne sytuacje. Nie jest to powód do niepokoju, ale warto, żebyś była przygotowana i wiedziała, jak radzić sobie z huśtawką nastrojów w czasie oczekiwania na maluszka.

Musisz wiedzieć, że najwięcej takich emocjonalnych sytuacji czeka Cię w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy poziom hormonów gwałtownie rośnie w porównaniu do stanu przed ciążą. Pod tym względem to okres najbardziej dynamicznych i potężnych zmian, dlatego może się okazać, że sytuacje, które do tej pory były dla Ciebie niemal obojętne, teraz stają się ogromnym przeżyciem. Ważne jest, abyś w tym czasie otrzymywała emocjonalne wsparcie od partnera i bliskich – rozmawiaj z nimi o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Kolejne trymestry to czas, kiedy już dostrzegasz zmiany w swoim ciele, zaczynasz wyczuwać ruchy dziecka i powoli szykujesz się do porodu, więc z pewnością pojawią się pytania w Twojej głowie związane z tym, jaką będziesz matką, jak poradzisz sobie z wyzwaniami podczas wychowywania dzieci, a także jak będzie przebiegał sam poród. My jesteśmy przekonani, że dla swojego maluszka będziesz najlepszą matką, jaką może on sobie wyobrazić i trzymamy kciuki, żeby wszystko szło po Twojej myśli. Nie obwiniaj się za wybuchy emocji czy gorsze chwile, to nie jest zależne od Ciebie, a ten stan już niebawem minie.

Warto przeanalizować również swoje zachowanie z okresu przed ciążą – jeśli przeżywałaś zmiany nastrojów tuż przed miesiączką, to prawdopodobnie nie unikniesz ich również w czasie ciąży. Jeśli zaś Twój organizm był od zawsze bardziej odporny na działanie hormonów, prawdopodobnie nie będziesz tak emocjonalnie reagować na różne sytuacje w czasie ciąży.

Jak radzić sobie z huśtawką nastrojów w ciąży?

Na rosnący poziom hormonów nie masz dużego wpływu, ale możesz sobie poradzić z konsekwencjami tych zmian. Przede wszystkim staraj się rozpieszczać siebie i nie obwiniaj się za każdy bardziej emocjonalny moment w życiu. Dziel się swoimi emocjami i przemyśleniami z najbliższymi i jeśli tylko jest to możliwe, nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu. Daj sobie czas na odpoczynek i pamiętaj, że ten okres trwa zaledwie kilka miesięcy, a później wszystko wróci do normalności.

Oceń ten artykuł: