Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy

4 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta w ciazy wazy sie na wadze

Teraz, kiedy jesteś w ciąży, Twoje ciało zmienia się. Wraz z kolejnymi miesiącami przybędą też nowe kilogramy. Zastanawiasz się, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa i ile powinnaś przytyć w ciąży? Nie martw się! Pojęcie idealnej masy ciała w ciąży nie istnieje. Każda przyszła mama różni się, dlatego prawidłowa masa ciała kobiety spodziewającej się dziecka jest kwestią indywidualną.

Kobieta w ciazy wazy sie na wadze
Kobieta w ciazy wazy sie na wadze

Każda kobieta może kontrolować swoją masę dzięki wskaźnikowi BMI (ang. Body Mass Index). Po zajściu w ciążę masę ciała będzie kontrolował lekarz ginekolog lub położna. Przyrost masy w trakcie ciąży ma wpływ na przyszłe zdrowie mamy oraz dziecka. Nie ma dokładnych wytycznych, ile powinno się przytyć w ciąży. Ważne, aby przyrost masy mieć pod kontrolą i prowadzić aktywny tryb życia – z myślą o prawidłowym rozwoju i zdrowiu swojego dziecka. 

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Skąd biorą się dodatkowe kilogramy u przyszłej mamy?

Do czasu porodu Twoja masa ciała może zwiększyć się średnio o 20%, czyli przy założeniu średniej masy o około 10-12,5 kg względem tej, którą miałaś przed zajściem w ciążę. Większość tej masy przyszła mama zyska po 20. tygodniu ciąży. Do terminu rozwiązania nieco ponad 1/3 dodatkowych kilogramów związanych będzie z dzieckiem, łożyskiem i płynem owodniowym. Chociaż każda mama i dziecko się różni, to wyróżnia się średnie wartości:

  • w momencie narodzin dziecko waży ok. 3300-3500g,
  • łożysko, poprzez które odżywiało się dziecko, waży ok. 700 g ,
  • płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem rozwoju dla płodu, zapewnia mu swobodę ruchów i amortyzuje dziecko, waży ok. 900-1000 g. .

Pozostałe 2/3 dodatkowych kilogramów są spowodowane zmianami w ciele kobiety, jakie dokonują się w czasie 9 miesięcy ciąży:

  • masa macicy znacznie wzrasta (w terminie porodu mięsień waży ok. 1000 g),
  • zwiększa się objętość krwi, co dodaje ok. 1200 g,
  • inne płyny w organizmie to kolejne ok. 1500 g,
  • piersi ważą o 500 g więcej, tkanka tłuszczowa, która da energię do karmienia piersią, to ok. 3500 – 4000 g.

Ile przytyć w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży nie powinnaś przytyć wiele – Twoja masa powinna się zwiększyć o 0,5 do 2 kg. W drugim i trzecim trymestrze stały przyrost masy ciała jest ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka i powinien wynosić ok. 1-2 kg na miesiąc, w ostatnich tygodniach ciąży to około 400-500 g na tydzień. Pamiętaj jednak, że orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży zależy od Twojej masy wyjściowej, czyli tej bezpośrednio przed zapłodnieniem. U pacjentek z niedowagą (BMI≤18,5) zalecany przyrost masy ciała mieści się w granicach 12,5-18 kg, zaś u pacjentek z nadwagą lub otyłych – od 5 do 11,5 kg. Orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej to 16,5-20 kg.

Aby świadomie kontrolować masę ciała w trakcie ciąży warto przestrzegać kilku wskazówek:

  1. Jedz mało i często. Pamiętaj o śniadaniu, drugim śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i kolacji.
  2. Pij więcej, szczególnie wody niegazowanej.
  3. Jedz więcej warzyw– nie zawierają tłuszczu i mają mało kalorii, a zapewniają uczucie sytości.
  4. Ogranicz do minimum spożycie pokarmów słodkich i smażonych.
  5. Ogranicz lub wyklucz spożycie fast foodów – są wysokokaloryczne i nie dostarczą wartości odżywczych Tobie ani Twojemu dziecku.
  6. Spożywaj odpowiednią ilość białka, znajdziesz je w mięsie, jajach, rybach, produktach mlecznych i roślinach strączkowych.
  7. Zwiększ spożycie produktów będących źródłem wapnia, takich jak mleko i produkty mleczne.

Jedz dla dwojga, nie za dwoje

Podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała podczas 9 miesięcy przed rozwiązaniem jest zróżnicowany i zbilansowany jadłospis. W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zmienia się w stosunku do okresu przed ciążą, natomiast zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest dużo wyższe. Płód czerpie wszystkie niezbędne składniki z organizmu matki, dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie w okresie przed zapłodnieniem oraz w trakcie ciąży. W II trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie, a w III trymestrze o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. Zaleca się, aby dieta ciężarnej dostarczała jej około 2500-2800 kcal w drugiej połowie ciąży. 

Badania pokazują, że dzieci kobiet, które w trakcie ciąży zyskują zbyt dużo lub zbyt mało kilogramów, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka nadwagi lub otyłości. 

Nadwaga w ciąży i duży przyrost kilogramów na jej początku może zwiększyć ryzyko powikłań w czasie ciąży oraz porodu, a także zwiększa prawdopodobieństwo:

  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • cukrzycy ciążowej,
  • makrosomii (nadmiernej masy płodu w stosunku do wieku ciąży),
  • porodu przedwczesnego,
  • koniecznością ukończenia ciąży drogą cesarskiego cięcia.

Tagi: waga w ciąży, masa ciała w ciąży, ile przytyć w ciąży, prawidłowa  masa ciała w ciąży, dodatkowe kilogramy w ciąży, dieta ciężarnej, nadwaga w ciąży, niedowaga w ciąży

Oceń ten artykuł: