Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!

3 min
Kobieta w ciazy cwiczy pilates na macie

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to najważniejsze elementy zdrowego stylu życia, pomagające dbać o Twoją formę i prawidłowy rozwój Maleństwa. Poród jest nie lada wysiłkiem, do którego warto przygotować się już podczas ciąży. Sprawdź jak dbać o siebie w tym wyjątkowym okresie oraz co pomoże Ci wrócić do formy po rozwiązaniu.

Kobieta w ciazy cwiczy pilates na macie
Kobieta w ciazy cwiczy pilates na macie

Jeśli ruch nie jest Ci obcy i przed ciążą byłaś aktywna, zachowaj ten zdrowy nawyk. Dostosuj plan treningowy do swoich potrzeb i możliwości, a nie będziesz musiała rezygnować z codziennej porcji ruchu. Jeśli przed ciążą nie uprawiałaś sportu zacznij od łagodnych form ruchu. Już 15 minutowy spacer czy lekka poranna gimnastyka poprawią Twoje samopoczucie i pozytywnie wpłyną na przebieg ciąży.

W tym wyjątkowym czasie jakim jest ciąża, poświęcam sporo uwagi produktom, które znajdują się na moim talerzu. Oczywiście zdarzają mi się małe grzeszki i sięgam po "małe co nieco", ale przede wszystkim w mojej diecie na stałe zagościły świeże owoce i pełnowartościowe soki, także warzywne, bogato błonnikowe pieczywo, woda mineralna. Niemniej ważne stały się dla mnie ćwiczenia, specjalnie przygotowane dla kobiet w ciąży, zależnie od poziomu jej zaawansowania. Wykonuję je w domowym zaciszu i czuję się znacznie lepiej jeśli ćwiczę regularnie. Mam już trzyletnią córkę więc na brak ruchu nie mogę narzekać. Najważniejsze, aby tym wszystkim codziennym przedsięwzięciom towarzyszył uśmiech i pozytywne myślenie.

Żywienie w okresie ciąży ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na prawidłowy rozwój Maleństwa. Jedną z ważniejszych zasad komponowania codziennego jadłospisu jest różnorodność, którą wdrożyłaś. Sięganie po produkty spożywcze z wszystkich grup pozwoli dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju składników odżywczych. Bardzo dobrze, że w Twoim jadłospisie znalazły się warzywa, owoce oraz pieczywo. Produkty te są źródłem błonnika pokarmowego, odgrywającego istotną rolę w profilaktyce zaparć, z którymi często borykają się przyszłe mamy. Ćwiczenia dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży to świetne rozwiązanie, które pomaga uporać się z wieloma dolegliwościami. Jeśli ćwiczysz w domu zadbaj o właściwe przygotowanie miejsca do treningu, tak aby mieć odpowiednią przestrzeń do wykonywania ćwiczeń. Twoja ulubiona muzyka pomoże stworzyć odpowiedni nastrój.

PORADNIK DLA RODZICÓW dzieci do ukończenia 6.png

Pobierz poradnik

Droga mamo! Czy na pewno wiesz wszystko na temat karmienia piersią?

Pobierz PDF

Już przed ciążą prowadziłam zajęcia jako instruktorka aqua aerobiku. Dopiero jak się dowiedziałam, że jestem w ciąży przestałam intensywnie skakać, ale w dalszym ciągu prowadziłam zajęcia 4 razy w tygodniu po 3 godziny aqua aerobiku oraz dodatkowo jogę. Teraz jestem w 9 miesiącu - i na szczęście dalej mogę ćwiczyć. Mam już mniej zajęć, już mi trochę ciężej ale za to więcej wskakuję do wody i pływam lub wykonuję ćwiczenia w wodzie. Mała (Sonia w brzuszku) od ok 7 miesiąca zaczyna ze mną ćwiczyć kiedy pokazuje ćwiczenia i ruszam się, ona rusza się razem ze mną. Serdecznie zachęcam wszystkie kobiety do aktywności - aqua aerobik i joga dla kobiet w ciąży są już coraz częściej dostępne w każdym fitness clubie! :)

Dieta przyszłej mamy jest ważnym aspektem w dbaniu o prawidłowy przebieg ciąży. Sięganie po Twoje ulubione produkty to dobry sposób na spełnianie ciążowych zachcianek. Pamiętaj, aby podstawę Twojego jadłospisu stanowiły produkty zbożowe, warzywa i owoce. Włącz do diety także źródła białka: mięso, drób, ryby, jaja i nabiał. Uwzględnij zdrowe tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek, orzechy. Rodzaj ćwiczeń dopasuj do swojej kondycji i samopoczucia, tak aby sprzyjały zdrowiu i nie stwarzały zagrożenia. Kobietom w ciąży zaleca się spacery, pilates, jogę czy aqua aerobic. Niezalecane natomiast są: bardzo intensywny wysiłek, urazowe sporty (jazda na nartach) oraz dyscypliny sportowe związane ze zmianami wysokości i ciśnienia (nurkowanie, skoki ze spadochronem). Jeśli masz jakieś pytanie skonsultuj się ze specjalistą, który oceni czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania wybranych przez Ciebie ćwiczeń.

Diety nie zmieniałam, jem cały czas to, na co ja i Marysia mamy ochotę. Ponoć przy dziewczynkach ma się ochotę na słodycze, a ja na przekór mam ochotę na ryby :) Chodzę do szkoły rodzenia i tam regularnie ćwiczę, dużo chodzę. W ciąży czuję się znakomicie, oprócz zgagi nie mam żadnych dolegliwości :) Póki co przybrałam na wadze 11,5kg, a Marysia ma się urodzić 2.01.2016 :)

Aerobik w wodzie czy joga to bardzo dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które pomagają budować formę i wspierają rozwój dziecka. Mogą okazać się pomocne w zwalczaniu dolegliwości ciążowych, takich jak bóle pleców czy zaparcia. Ruch w czasie ciąży pozytywnie wpływa na jej przebieg. Ponadto pozwala szybciej wrócić do formy po porodzie. Jeśli byłaś aktywna przed ciążą to z pewnością wiesz jak ważna jest prawidłowa rozgrzewka przed każdym treningiem. Pamiętaj o niej zanim podejmiesz ćwiczenia. Nawadniaj się. Zarówno przed, w trakcie jak i po ćwiczeniach. Wypijanie odpowiedniej ilości wody to bardzo ważny aspekt dbania o swoją formę. Pamiętaj także o nieprzeciążaniu się i dopasowaniu rodzaju ćwiczeń do Twojego stanu zdrowia i zaawansowania ciąży, tak aby sport był bezpieczny i przyniósł korzyści Tobie i Dziecku.

Oceń ten artykuł: