Bóle brzucha w ciąży – czy zawsze oznaczają problemy?

Ból podbrzusza w ciąży może mieć różne przyczyny. Nie wszystkie z nich wskazują coś niepokojącego, jednak każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko wystąpienia poważnej choroby. Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju – czasem jest to zupełnie fizjologiczna przypadłość, która w różnym nasileniu pojawia się niemal u każdej ciężarnej. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży.

Rodzaje bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży dotyka niemal każdą ciężarną – dolegliwości mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak za każdym razem może mieć inną przyczynę i nasilenie. Najczęściej występujące rodzaje bólu to:

  • Ból brzucha we wczesnym etapie ciąży

Na tym etapie są odczuwalne dolegliwości, które zupełnie naturalne i normalne, a charakteryzują się tym, że kobieta odczuwa ból podbrzusza podobny do tego, jak przed okresem - w większości przypadków „bóle miesiączkowe” w ciąży są zupełnie naturalne i świadczą o tym, że Twoje ciało przygotowuje się do macierzyństwa. Bądź jednak czujna, ponieważ taki ból w ciąży może być objawem również takich schorzeń, jak zapalenie przydatków.

W pierwszych tygodniach, kiedy pojawia się ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem bardzo często kobiety same nie spodziewają się jeszcze, że są w ciąży, dlatego gdy pojawiają się bóle przypominające bóle menstruacyjne, które świadczą o zagnieżdżaniu się jajeczka w macicy, mylą ten etap ze zbliżającą się miesiączką.

Bóle miesiączkowe we wczesnej ciąży mogą również świadczyć o rozciąganiu się macicy, która przygotowuje się do rozwoju płodu. Rozciąganie więzadeł podtrzymujących macicę oraz rozluźnianie stawów krzyżowo-biodrowych odbywa się, by rosnący maluszek miał miejsce w kolejnych tygodniach – ten ból jest bardziej dokuczliwy dla kobiet, które szykują się do posiadania pierwszego dziecka, dodatkowo nasila się przy wysiłku czy podnoszeniu ciężarów.

  • Bóle brzucha związane z rozwojem dziecka

W drugim i trzecim trymestrze ciąży pojawiają się inne rodzaje bólu brzucha, m.in. kopniaki dziecka (początkowo przypominające lekkie muśnięcia, które z czasem będą się nasilać), jak również bóle związane z rozwojem maluszka – wraz z rozwojem płodu mogą się pojawiać naciski na różne organy ciała, a także skurcze, które bywają uciążliwe, a ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu.

  • Bóle brzucha świadczące o zbliżającym się porodzie

Poród jest etapem, który ciężko przegapić i kiedy nastąpi, na pewno będziesz wiedziała, że właśnie nadszedł ten moment. Jeśli odczuwasz ból brzucha jak na okres pod koniec ciąży, możesz być pewna, że rozwiązanie nastąpi niebawem. Momentem przełomowym zazwyczaj jest 35 tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres świadczy o tym, że właśnie rozpoczął się etap, kiedy rozpoczynają się skurcze przepowiadające, które nieregularnie będą się pojawiać aż do porodu. Same skurcze w trakcie porodu określane są najczęściej właśnie jako ból miesiączkowy w ciąży.

  • Bóle brzucha sygnalizujące nieprawidłowości ciąży

W ciąży możesz odczuwać również bóle, które mogą świadczyć o zagrożeniu – jeśli oprócz bólu doświadczasz również innych objawów, np. pojawia się krwawienie, bezzwłocznie udaj się do lekarza, ponieważ może to być objaw odklejającego się łożyska, co może zakończyć się nawet poronieniem. Bóle podbrzusza mogą świadczyć również o innych nieprawidłowościach, jak np. ciąża pozamaciczna.

  • Bóle brzucha niezwiązane z ciążą

Istnieją również bóle, które nie są w żadnym stopniu związane w ciążą i mogą się pojawić na każdym etapie życia, np. wynikające z zapalenia wyrostka robaczkowego, zespołu jelita drażliwego czy też zatrucia pokarmowego – tym schorzeniom towarzyszą również inne charakterystyczne objawy, którymi powinnaś podzielić się z lekarzem. Bóle menstruacyjne mogą sygnalizować zapalenie przydatków, są częściowo związane z byciem w ciąży, ponieważ w tym czasie zmienia się środowisko w pochwie, przez co dużo łatwiej zarazić się bakteriami.

Jak radzić sobie w bólem?

Niestety w większości przypadków, kiedy ból nie jest efektem nieprawidłowości lub schorzenia, jedynym sposobem na ból jest odpoczynek. Z pewnością powinnaś unikać przykładania termoforów i stosowania gorących kąpieli, które w standardowych sytuacjach przyniosłyby Ci ulgę, jednak w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, ze względu na możliwość wystąpienia zwiększonego przekrwienia organizmu. Wszystkie niepokojące objawy (szczególnie uczucie drętwienia, twardnienie brzucha, plamienia i krwawienia) powinnaś możliwie szybko skonsultować z lekarzem, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie są one groźne. Nie próbuj również przyjmować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą.

Ciąża a ból brzucha

Statystycznie bóle brzucha dotykają najczęściej kobiety na początku ciąży i na jej samym końcu, tuż przed rozwiązaniem. Drugi trymestr pod tym względem jest najbardziej przyjaznym okresem dla kobiet, ponieważ w tym czasie bóle zwykle ustają, a w ich miejsce pojawiają się pierwsze ruchy i delikatne kopnięcia maleństwa.

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.