Bóle brzucha w ciąży – czy zawsze oznaczają problemy?

4 min
Kobieta w ciazy  krzywi sie przez bol brzucha

Ból podbrzusza w ciąży może mieć różne przyczyny. Nie wszystkie z nich wskazują na coś niepokojącego, jednak każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko wystąpienia poważnej choroby. Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju – czasem jest to zupełnie fizjologiczna przypadłość, która w różnym nasileniu pojawia się niemal u każdej ciężarnej. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży.

Kobieta w ciazy  krzywi sie przez bol brzucha
Kobieta w ciazy  krzywi sie przez bol brzucha

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Rodzaje bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży dotyczy wielu kobiet – dolegliwości mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak za każdym razem może mieć inną przyczynę i nasilenie. Najczęściej występujące rodzaje bólu to:

  • Ból brzucha we wczesnym etapie ciąży

Na tym etapie są odczuwalne dolegliwości, które są naturalne i normalne, a charakteryzują się tym, że kobieta odczuwa ból podbrzusza podobny do tego, jak przed okresem - w większości przypadków „bóle miesiączkowe” w ciąży są typowe i świadczą o tym, że Twoje ciało przygotowuje się do macierzyństwa. Bądź jednak czujna, ponieważ taki ból w ciąży może być objawem również takich schorzeń, jak zapalenie przydatków.

W pierwszych tygodniach, kiedy pojawia się ból brzucha o charakterze miesiączkowym na początku ciąży, często kobiety nie mają jeszcze świadomosci, że są w ciąży, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości świadczących o zagnieżdżaniu się jajeczka w macicy, mylą ten etap ze zbliżającym się okresem.

Podobne bóle we wczesnej ciąży mogą również świadczyć o rozciąganiu się macicy, która przygotowuje się do rozwoju płodu. Rozciąganie więzadeł podtrzymujących macicę oraz rozluźnianie stawów krzyżowo-biodrowych odbywa się, aby rosnący maluszek miał miejsce w kolejnych tygodniach – ten ból jest bardziej dokuczliwy dla kobiet, które oczekują pierwszego dziecka, dodatkowo nasila się przy wysiłku czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

  • Bóle brzucha związane z rozwojem dziecka

W drugim i trzecim trymestrze ciąży pojawiają się lekkie skurcze Braxtona Hicksa lub Alvareza (nie częściej niż raz na godzinę ), które są fizjologiczne i często odczuwane jako delikatne stwardnienie brzucha. Są one niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju ciąży. Od ok. 20 tygodnia ciąży (często wcześniej w kolejnych ciążach) pojawiają się pierwsze ruchy dziecka (początkowo przypominające lekkie muśnięcia, które z czasem będą się nasilać), jak również wraz z rozwojem płodu mogą się pojawiać uciski na różne organy ciała, które bywają uciążliwe i ustępują często po zmianie pozycji ciała przez ciężarną

  • Bóle brzucha świadczące o zbliżającym się porodzie

Poród jest procesem, który ciężko przegapić i kiedy się zacznie, na pewno będziesz wiedziała, że właśnie nadszedł ten moment. Jeśli odczuwasz ból brzucha jak na okres pod koniec ciąży, wiedz, że Twój organizm przygotowuje się do porodu. Momentem przełomowym zazwyczaj jest 37. tydzień ciąży, kiedy rozpoczynają się skurcze przepowiadające, które nieregularnie będą się pojawiać aż do porodu. Są zazwyczaj delikatne i niezbyt bolesne, ale mają bardzo ważne zadanie. Dzięki nim Twoja szyjka macicy z grubej, długiej i twardej staje się miękka i krótsza. Zatem im więcej skurczy przepowiadających, tym krótszy będzie sam poród. Skurcze przepowiadające ustępują po zażyciu ciepłej kąpieli. Same skurcze w trakcie porodu określane są najczęściej jako ból o charakterze miesiączkowym, tylko intensywniejszym niż w przepowiadające, są jednak zdecydowanie dłuższe i regularne. Ból może być zlokalizowany w dole brzucha lub okolicy krzyżowej. Nie ustąpią po zastosowaniu immersji wodnej czy leków rozkurczowych.

  • Bóle brzucha sygnalizujące nieprawidłowości ciąży

W ciąży możesz odczuwać również bóle, które mogą świadczyć o jej zagrożeniu – jeśli oprócz bólu doświadczasz również innych objawów, np. pojawia się krwawienie, bezzwłocznie udaj się do szpitala, ponieważ może to być objaw odklejającego się łożyska. Uporczywe bóle podbrzusza mogą świadczyć również o innych nieprawidłowościach, jak np. ciąża pozamaciczna.

  • Bóle brzucha niezwiązane z ciążą

Istnieją również bóle, które nie są w żadnym stopniu związane w ciążą i mogą się pojawić na każdym etapie życia, np. wynikające z zapalenia wyrostka robaczkowego, zespołu jelita drażliwego czy też zatrucia pokarmowego – tym schorzeniom towarzyszą również inne charakterystyczne objawy, którymi powinnaś podzielić się z lekarzem. Bóle o charakterze menstruacyjnym mogą sygnalizować zapalenie przydatków, w ciąży zmienia się pH w pochwie, przez co dużo łatwiej o infekcję intymną.

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Jak radzić sobie w bólem?

Niestety w większości przypadków, kiedy ból nie jest efektem nieprawidłowości lub schorzenia, jedynym sposobem na ból jest odpoczynek, częsta zmiana pozycji ciała, ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Z pewnością powinnaś unikać przykładania termoforów i stosowania gorących kąpieli, które w standardowych sytuacjach przyniosłyby Ci ulgę, jednak w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, ze względu na możliwość wystąpienia zwiększonego przekrwienia organizmu. Wszystkie niepokojące objawy (szczególnie uczucie drętwienia, plamienia i krwawienia) powinnaś możliwie szybko skonsultować z lekarzem, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie są one groźne. Nie próbuj również przyjmować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą.

Ciąża a ból brzucha

Statystycznie bóle brzucha dotykają najczęściej kobiety na początku ciąży i na jej samym końcu, tuż przed rozwiązaniem. Drugi trymestr pod tym względem jest najbardziej przyjaznym okresem dla kobiet, ponieważ w tym czasie bóle zwykle ustają, a w ich miejsce pojawiają się pierwsze ruchy i delikatne kopnięcia maleństwa.

Oceń ten artykuł: