Ból pleców i kręgosłupa w ciąży

2 min
Kobieta w ciazy trzyma sie za bolace plecy

Ból kręgosłupa w okresie ciąży jest zjawiskiem naturalnym. Może być wiele jego przyczyn, najczęściej jednak wywołuje go ciężar rosnącego brzuszka.

    Kobieta w ciazy trzyma sie za bolace plecy
    Kobieta w ciazy trzyma sie za bolace plecy

    Kalendarz ciąży

    Kalendarz ciąży

    Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

    Przejdź do strony

    Ból kręgosłupa towarzyszy wszystkim przyszłym mamom. Najczęściej pojawia się w połowie ciąży, około 20. tygodnia. Obciążenie pleców jest coraz większe wraz z kolejnymi tygodniami ciąży. Ból pleców częściej dotyka mam, które miały problemy z kręgosłupem już przed ciążą. Ból wynika z rosnącego brzucha, przybrania na wadze, rosnących piersi oraz działania hormonów na organizm przyszłej mamy. Najczęściej jest wynikiem zmiany środka ciężkości, który towarzyszy ciąży. W III trymestrze ciąży ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa może być wynikiem nacisku powiększonej macicy na nerw kulszowy.

    Podczas ciąży mamy dotykają dwa rodzaje bólu kręgosłupa: ból odcinka lędźwiowego, promieniujący na nogi, najczęściej najbardziej męczący pod koniec dnia, oraz ból tylnej części miednicy – promieniujący na pośladki i nogi, przechodzący po chwilowym odpoczynku.

    Ból jest zjawiskiem naturalnym, ale czasem może być oznaką poważniejszego problemu. Ostry, przeszywający ból połączony z drętwieniem wymaga interwencji lekarskiej.

    Zadbaj o ruch w trakcie ciąży. Aktywność fizyczna jest najlepszą metodą na walkę z bólem pleców. Dużo pływaj, gimnastykuj się, spaceruj. Upewnij się tylko, że lekarz pozwala Ci na aktywność. Staraj się dbać o właściwą pozycję ciała. Zwłaszcza, jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku w pracy. Rób sobie przerwy w pracy, wstawaj od biurka. Siedząc nie krzyżuj nóg, nie zakładaj nogi na nogę. Nie garb się. Wstając rano z łóżka albo podnosząc się z krzesła nie wykonuj gwałtownych ruchów, które obciążają kręgosłup. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Odciąży to kręgosłup, a ponadto unikniesz potencjalnych upadków i zwichnięć. Ułóż się do snu we właściwej pozycji. Kładź się na boku, najlepiej lewym. Między nogi włóż poduszkę ciążową, która będzie działać kojąco na kręgosłup. Absolutnie nie dźwigaj ciężarów. Proś o pomoc w sytuacjach, w których musisz podnieść coś cięższego.

    Oceń ten artykuł: