Dlaczego swędzi mnie brzuch? Sprawdź, co dzieje się z brzuchem ciężarnej

4 min
Kobieta w ciazy trzyma sie za swedzacy brzuch

Przyszłe mamy często spotykają się z przypadłościami, które chociaż są bardzo naturalne, mogą wydawać się dla nich niepokojące. Zdarza się również, że z pozoru niewinne dolegliwości mogą wiązać się z poważnymi chorobami. W czasie ciąży męczy Cię swędzenie brzucha? Dowiedz się, co to oznacza i jak sobie poradzić z tą uciążliwą przypadłością.

Kobieta w ciazy trzyma sie za swedzacy brzuch
Kobieta w ciazy trzyma sie za swedzacy brzuch

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Swędzi mnie brzuch w ciąży – czy to groźne?

Swędzący brzuch w ciąży jest zupełnie naturalną i często spotykaną przypadłością. Zazwyczaj związane jest to z postępującym rozciąganiem skóry na brzuchu (szczególnie dotyczy to okresu od drugiego trymestru ciąży) – napięta skóra łatwiej ulega przesuszeniu, które może wywoływać swędzenie lub pieczenie. Wskutek zmian hormonalnych skóra traci elastyczność, zwiększa się ilość wydalanej wody z organizmu, zaś zmniejsza ilość wydzielanego łoju, czego skutkiem jest uciążliwe swędzenie. Dotyczy to przede wszystkim brzucha, gdzie skóra najbardziej się rozciąga, ale również powiększających piersi czy pośladków, ud, łydek czy dłoni. Skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego do jej pielęgnacji najlepiej używać naturalnych preparatów, np. oleju kokosowego, ze słodkich migdałów, lnianego czy innej dobrej jakości, który posiadasz w kuchni.

Swędzenie brzucha w ciąży może być również następstwem powstawania rozstępów – przesuszona skóra jest na nie najbardziej podatna, ponieważ wskutek nadmiernej produkcji kortyzolu, włókna kolagenowe i elastynowe stają się kruche, a w efekcie powstają kreski, przypominające blizny, czyli rozstępy.

Zdarza się, że swędzenie skóry brzucha w ciąży jest spowodowane uczuleniem – wrażliwa i przesuszona skóra na brzuszku ciężarnej gorzej niż dotychczas znosi działanie kosmetyków, dlatego może się zdarzyć, że nawet kosmetyki, które przyszła mama stosowała latami, teraz przynoszą negatywny skutek. Warto więc, żebyś podczas ciąży wstrzymała się z eksperymentami i nie sprawdzała nowych balsamów czy proszków do prania, a także starała się unikać ubrań ze sztywnych tkanin.

Niekiedy swędzenie skóry na brzuchu w ciąży może być objawem choroby – takie objawy dają m.in.: cholestaza (zaburzenia pracy wątroby), opryszczka, wysypka, świeżbiączka czy atopowe zapalenie skóry (schorzenie nie jest wywołane ciążą, ale podczas ciąży AZS może się nasilić). Jeżeli swędzenie jest nie do zniesienia, a dodatkowo dostrzegasz inne niepokojące objawy, jak np. obrzęki czy zmiany skórne, nie ignoruj problemu, tylko koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie masz innych objawów, ale swędzi Cię całe ciało, koniecznie poinformuj o tym lekarza – brzmi to niegroźnie, ale może to być objaw cholestazy.

Swędzenie brzucha a etap ciąży

Każdy tydzień ciąży wiąże się z innymi zmianami w Twoim ciele, dlatego musisz wiedzieć, że swędzenie brzucha na początku ciąży może oznaczać coś zupełnie innego niż swędzenie brzucha w 9 miesiącu ciąży.

  1. W pierwszym trymestrze ciąży najsilniej reagujesz na alergeny, ze względu na wysoki poziom estrogenu, przez co często dochodzi do podrażnień i reakcji alergicznych, a także przesuszania ciała, co jest wynikiem zmniejszonej pracy gruczołów łojowych. Swędzący brzuch na początku ciąży to tylko jeden z objawów, w tym czasie pojawia się również swędzenie piersi, które zaczynają rosnąć już w pierwszym trymestrze.
  2. Swędzenie w drugim trymestrze zazwyczaj też jest naturalnym objawem i świadczy o rozciąganiu się skóry – nie martw się jednak na zapas, stopień dokuczliwości jest różny, zdarza się, że niektóre kobiety nie doświadczają go lub odczuwają w niewielkim stopniu.
  3. Wiele ciężarnych skarży się również na bardzo intensywne swędzenie brzucha w 8 miesiącu ciąży – niestety zwykle jest to nadal efekt rozciągania się skóry i ten stan, który zaczyna się około 35 tygodnia, może utrzymać się aż do samego porodu. Niektóre kobiety twierdzą, że swędzący brzuch w 9 miesiącu ciąży świadczy o bardzo bliskim terminie rozwiązania, jednak nie jest to potwierdzone naukowo

Jak radzić sobie z problemem?

Pierwszym krokiem, kiedy dokucza Ci swędząca skóra na brzuchu w ciąży, powinna być odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do Twojego stanu. Skup się na odpowiednim nawilżeniu skóry i unikaj sytuacji, które mogą pogłębiać przesuszenie. Zrezygnuj z kosmetyków, które Ci szkodzą i zastąp je produktami naturalnymi lub dedykowanymi dla skóry wrażliwej, które powinny przynieść ulgę. Jeśli świąd jest związany z powstawaniem rozstępów, stosuj kremy przeciw rozstępom lub oleje.

Staraj się nie drapać skóry oraz używaj miękkich ręczników i noś ubrania i bieliznę z miękkich, delikatnych i oddychających tkanin (np. z bawełny), które nie uciskają i nie obcierają skóry.

Zadbaj również o swoją dietę – istotne jest nawadnianie organizmu, dlatego pamiętaj o tym, by pić zgodnie z zapotrzebowaniem i adekwatnie do temperatury otoczenia. Warto również uwzględnić w swojej diecie spożywanie odpowiedniej ilości tłuszczów, które zapewnią nawilżenie od wewnątrz, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zapanować nad przesuszającą się skórą.

Długie kąpiele nie są wskazane w czasie ciąży, a dodatkowo mogą wysuszać skórę, dlatego jeśli męczy Cię świąd ciężarnej, rozważ krótkie ewentualnie naprzemienne prysznice. W wyjątkowych przypadkach możesz urządzić sobie kąpiel w krochmalu, jednak pamiętaj, żeby nie trwała ona zbyt długo. Stosowanie leków, nawet tych dostępnych bez recepty bez konsultacji z lekarzem jest zabronione, dlatego na najbliższej wizycie nie zapomnij zapytać o produkty, które możesz bezpiecznie przyjmować.

Oceń ten artykuł: