W którym miesiącu ciąży widać brzuch? Dowiedz się, jak rośnie brzuch ciężarnej!

5 min
Syn przytula mame w ciazy opierajaca sie o stol

Niemal każda kobieta spodziewająca się dziecka zastanawia się, kiedy jej odmienny stan zacznie być widoczny dla innych. Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich kobiet na temat tego, w którym tygodniu ciąży widać brzuch ciążowy, ponieważ wpływ na to zależy od wielu czynników, m.in. od budowy ciała, masy ciała czy nawet liczby przebytych wcześniej ciąż.

Syn przytula mame w ciazy opierajaca sie o stol
Syn przytula mame w ciazy opierajaca sie o stol
rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

W którym tygodniu ciąży widać brzuch?

Nie ma reguł, dzięki którym można dokładnie ustalić, kiedy brzuch w ciąży zaczyna być widoczny, jednak zazwyczaj już około 12. tygodnia ciąży kobiety mają potrzebę nosić odrobinę większe ubrania. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy brzuch jest widoczny dopiero pod koniec drugiego trymestru, czyli na przełomie 6. i 7. miesiąca – wtedy następuje najintensywniejszy wzrost brzucha, a dziecko gwałtownie zaczyna rosnąć, wypychając brzuch matki do przodu. Ponieważ każda ciąża przebiega inaczej i nie ma dwóch identycznych sylwetek, na pytanie w którym tygodniu widać brzuch w ciąży najłatwiej jest więc odpowiedzieć, że zwykle następuje to pomiędzy 12. a 18. tygodniem.

Czynniki, które mogą mieć wpływ na to, od kiedy widać brzuch w ciąży są następujące:

  • Masa ciała

Jeśli jesteś osobą szczupłą, to możesz się spodziewać, że to, po jakim czasie widać brzuch w ciąży nastąpi znacznie szybciej niż u osoby z otyłością brzuszną lub nadwagą. Jeśli jesteś chuda i zastanawiasz się, czy w 10 tygodniu ciąży widać brzuch, to prawdopodobnie u Ciebie widoczne będą już pierwsze zaokrąglenia na brzuchu – powiększająca się macica zwyczajnie nie ma się gdzie ukryć, dlatego Twój brzuszek będzie widoczny szybciej niż u osoby o pełniejszych kształtach.

  • Prędkość przybierania na masie ciała w ciąży

Jeśli na początku ciąży przybierasz na masie ciała szybciej niż jest to zalecane przez położną lub lekarza prowadzącego, jest prawdopodobne, że przyrost brzucha w ciąży nastąpi u Ciebie także szybciej.

  • Aktywność i budowa ciała

W przypadku osób mniej wysportowanych uwidoczniony brzuch pojawi się szybciej niż u osób, które mają mocniejsze i wyćwiczone mięśnie, a które dłużej będą się opierać rozpychaniu przez rosnącego maluszka.

  • Wzrost

U osób niskich, które mają stosunkowo krótki tułów, brzuszek jest szybciej wypychany do przodu, więc ciąża będzie widoczna szybciej niż u innych.

  • Metabolizm

Szybciej brzuch ciążowy widać u osób mających tendencję do zatrzymywania wody w organizmie.

  • Postawa

Jeśli masz skrzywiony kręgosłup, rozwijający się maluszek dłużej ukryje się przed oczami postronnych, a wszelkie wypukłości będą zauważalne trochę później.

  • Apetyt w ciąży

Jeśli na początku ciąży męczyły Cię nudności i sporo wymiotowałaś, a do tego miałaś słaby apetyt, to brzuszek będzie zauważalny nieco później niż u innych.

Wiele kobiet jest zaskoczonych tym, że brzuszek zaczyna rosnąć od dołu, tuż nad spojeniem łonowym (czyli tam, gdzie faktycznie znajduje się maluszek na początku ciąży) – zdarza się, że kobiety spodziewają, że rosnący brzuch będzie widoczny w górnej części brzucha lub na wysokości pępka.

Czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch?

Zazwyczaj kobiety, które już zostały matkami, zastanawiają się kiedy widać brzuch w drugiej ciąży (lub kolejnej). W ich przypadku to, od kiedy widać brzuch w ciąży następuje zwykle szybciej niż u pierworódek, ze względu na to, że wcześniejsza ciąża osłabiła napięcie mięśni macicy, wskutek czego szybciej się one rozciągają, by dopasować się do rozwijającego się maluszka.

Ciąża bliźniacza – kiedy widać brzuch?

Kiedy jesteś w ciąży mnogiej, w Twoim brzuchu rozwija się przynajmniej dwójka maluchów, więc naturalną rzeczą jest, że brzuch rośnie szybciej niż u innych. Powłoki brzuszne stają się nieco bardziej osłabione niż w przypadku ciąż pojedynczych, dlatego Twój brzuszek będzie widoczny dużo szybciej, możliwe że nawet już w drugim miesiącu ciąży.

Z czym wiąże się wielkość brzucha w ciąży?

Porównywanie rozmiaru brzucha z brzuchami innych ciężarnych nie ma sensu, ponieważ każdy organizm funkcjonuje inaczej, a dzieci rozwijają się w swoim tempie. Duży brzuch nie zawsze musi oznaczać, że kobieta urodzi duże dziecko – oprócz samego maluszka w Twoim brzuchu znajdują się jeszcze inne elementy, które sprawiają, że brzuch jest dużo większy niż zazwyczaj, m.in. łożysko czy wody płodowe. Chociaż brzuch powinien z tygodnia na tydzień powiększać się, pamiętaj, że mały brzuch w czasie ciąży nie musi wiązać się z nieprawidłowościami – na każdej wizycie lekarz regularnie będzie sprawdzał Twoją wagę i badał wysokość dna macicy, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie dokładnego wieku maleństwa, a badania USG pozwolą sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo.

Istnieją ludowe wierzenia, według których kształt i wielkość brzucha mają świadczyć o płci dziecka, jednak pamiętaj, że te twierdzenia nie zostały potwierdzone naukowo.

Jak dbać o rosnący brzuszek w ciąży?

W czasie ciąży zalecana jest aktywność fizyczna, jednak wszelkie ćwiczenia wzmacniające strukturę brzucha są zakazane. Jeśli przed ciążą uprawiałaś sporty, które angażowały mięśnie brzucha, powinnaś z nich jak najszybciej zrezygnować i powrócić do niech dopiero po zakończeniu połogu, kiedy ciało będzie gotowe do intensywnych ćwiczeń. Do rozwiązania możesz jednak ćwiczyć, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (np. zajęcia dedykowane kobietom w ciąży, jogę, aerobik), jednak pamiętaj, by nie forsować się zbyt mocno - najlepiej będzie, gdy skonsultujesz się z położną lub lekarzem czy dana dyscyplina nie stanowi zagrożenia dla maluszka. Nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni dna miednicy.

Wraz z rozwojem maleństwa możesz doświadczać takich problemów jak zaparcia lub uczucie duszności, ponieważ rozwijające się dziecko ugniata Twoje narządy. Maksymalnie macica urośnie osiągającc szczyty łuków żebrowych. Ulgę poczujesz dopiero 2-3 tygodnie przed porodem, kiedy brzuch obniży się na 2-3 palce, co wynika z obniżenia się dziecka, które przygotowuje się do przyjścia na świat. Do rozwiązania postaraj się więc zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w błonnik, dzięki której zmniejszysz ryzyko wystąpienia zaparć i zgagi. Pamiętaj, że w ciąży nie powinnaś jeść za dwoje, tylko dla dwojga, więc wybieraj produkty, które będą korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka. Postaraj się również by podczas ciąży nie przybierać na wadze zbyt dużo i nie przekraczać norm żywieniowych, zalecanych przez specjalistów.

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Oceń ten artykuł: