Każdy rodzic w zasadzie od samego początku jest ciekawy jak wygląda jego dzidziuś w brzuchu mamy. Zastanawia się też czy dobrze się rozwija i czy rośnie sobie "tam w środku" prawidłowo. Jeśli chcesz poznać szczegóły badań i normy związane z prawidłowym przyrostem wagi Twojego dziecka, które nadal jest w brzuchu koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, kiedy dziecko przybiera na wadze prawidłowo, a kiedy jego rozwój wymaga działań lekarskich. Czym spowodowane mogą być ewentualne nieprawidłowości i jakie działania podejmować, aby im zaradzić.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Waga dziecka w ciąży – o czym świadczy?
- 2.Dziecko w ciąży waży zbyt mało
- 3.Dziecko waży za dużo do wieku ciążowego
- 4.Waga dziecka w pierwszym trymestrze ciąży
- 5.USG połówkowe 18.-22. tydzień: ile powinno ważyć dziecko?
- 6.Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży i później
Waga dziecka w ciąży – o czym świadczy?
Waga dziecka w ciąży to bardzo istotny parametr mówiący o tym czy maluch prawidłowo się rozwija, a co za tym idzie czy jest zdrowy. Podstawową metodą sprawdzania wagi dziecka, które nadal jest w brzuchu mamy jest pomiar malucha podczas badania USG. Pomiarów dokonuje lekarz wykonujący badanie USG. Lekarz odpowiednio przykładając głowicę USG do brzucha musi zmierzyć długość kości ramienia, długość kości udowej, obwód głowy, obwód brzucha, wymiar dwuciemieniowy i na podstawie uzyskanych wyników określa wagę płodu. Jest
to oczywiście waga szacunkowa obarczona pewnym błędem.
Sprawdź: Najpoważniejsze choroby w ciąży
Istnieją normy wagowe dla dziecka podczas ciąży. Dodatkowo istnieje także siatka centylowa dla nienarodzonego jeszcze dziecka, na której można sprawdzić
czy dzidziuś rośnie prawidłowo. Za prawidłowy wzrost dziecka podczas ciąży przyjmuje się, że jego waga utrzymuje się pomiędzy 10. a 90. centylem na siatce centylowej.
Jeśli okaże się, że dziecko znajduje się poza tym przedziałem, wówczas dla płodu poniżej 10. centyla rozpoznaje się hipotrofię, natomiast kiedy maluch uplasuje
się powyżej 90. centyla rozpoznanie to makrosomia (inaczej hipertrofia). Takie rozpoznania nie oznaczają od razu, że istnieją jakieś nieprawidłowości w rozwoju jednak wymagają uwagi lekarza i ewentualnej interwencji, żeby maluch wrócił na prawidłowe tory.
Dziecko w ciąży waży zbyt mało
Hipotrofii, czyli zbyt niska waga płodu w danym wieku ciążowym, może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Są różne możliwe przyczyny zbyt niskiej wagi dziecka w brzuchu mamy, np.: cukrzyca ciężarnej, nadciśnienie u ciężarnej, jakaś infekcja w czasie ciąży, niedożywienie i osłabienie (np.: na skutek intensywnej diety stosowanej przez kobietę ciężarną), alkohol spożywany w czasie ciąży, wady wrodzone płodu, wady genetyczne płodu.
Zbyt powolne przybieranie na wadze dziecka może spowodować, że urodzi się przedwcześnie i/lub ze zbyt niską wagą urodzeniową. W cięższych przypadkach może dojść do niedorozwoju i zaburzeń funkcjonowania niektórych narządów
u dziecka.
W przypadku rozpoznania hipotrofii lekarz może zalecić zmianę diety lub suplementację odpowiednich składników czy minerałów. Jednak, kiedy zostanie rozpoznana wada wrodzona lub genetyczna, lekarz może również zlecić odpowiednią farmakoterapię lub nawet operację w celu korekty wykrytej wady.
Dziecko waży za dużo do wieku ciążowego
Makrosomia występuje, kiedy dziecko uplasuje się powyżej 90. centyla na siatce. Powodem takiej sytuacji może być nieprawidłowe odżywianie się i otyłość lub cukrzyca ciężarnej. Makrosomia dzieli się na 3 stopnie: 1. stopień, kiedy waga urodzeniowa dziecka przekracza 4000 g, 2 stopień, kiedy maluch przy urodzeniu waży powyżej 4500 g i 3 najwyższy stopień, kiedy waga urodzeniowa dziecka przekracza 5000 g. W takim przypadku rekomenduje się rozwiązanie ciąży poprzez cięcie cesarskie. Zalecenie przeprowadzenia cesarskiego cięcia istnieje dla mamy, która nie posiada cukrzycy, a jej dziecko przekroczy wagę 4500 g oraz dla mamy z cukrzycą, gdy maluch waży więcej niż 4250g.
W przypadku rozpoznania makrosomii na wcześniejszym etapie ciąży lekarz może zalecić inny sposób odżywiania się, czyli odpowiednią dietę oraz wzmożoną aktywność fizyczną.
Niekontrolowany nadmierny przyrost wagi dziecka podczas ciąży może skutkować komplikacjami podczas porodu oraz doprowadzić do rozwinięcia się różnego rodzaju schorzeń w przyszłości.
Waga dziecka w pierwszym trymestrze ciąży
W pierwszych 13 tygodniach ciąży płód jest maleńki i waży od 30 do 45 g i mierzy około 7 cm (na końcu pierwszego trymestru). Ten czas jest bardzo ważny, bo wtedy kształtują się najważniejsze organy wewnętrzne dziecka.
USG połówkowe 18.-22. tydzień: ile powinno ważyć dziecko?
USG połówkowe jest wyjątkowe, ponieważ jest to czas, kiedy u dziecka będącego w brzuchu mamy po raz pierwszy można dokonać pomiarów i dokładnej oceny narządów wewnętrznych, twarzy i całego ciała. Lekarz ginekolog dokonujący połówkowego badania USG po raz pierwszy przeprowadza tak dokładną ocenę stanu zdrowia i prawidłowości rozwoju dziecka. W tym czasie maluszek waży od ok. 150g do aż 450g i mierzy od 13 cm do 20 cm. Podczas tego badania zwykle też poznajemy płeć dziecka.
Waga dziecka w 30. tygodniu ciąży i później
W trzecim trymestrze ciąży, czyli od 28 tygodnia ciąży, nasz maluszek bardzo intensywnie rośnie. Otwierają się oczy i dziecko dostrzega światło. Zaczyna działać także zmysł węchu, który jako pierwsze rozpoznaje zapachy znajdujące się w wodach płodowych. Uruchamia się słuch i maluch zaczyna reagować na hałasy. Dziecko teraz przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy.
Na początku 3 trymestru dziecko waży około 1000 g i mierzy zaledwie 25 cm. Przez te kilka tygodni do porodu zwiększy swoją masę nawet czterokrotnie a długość dwukrotnie i będzie wtedy w pełni gotowe do narodzin i samodzielnego życia poza brzuchem mamy.