Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

5 min
Przyszła mama pije wode w kuchni

Co powinna pić przyszła mama? Które napoje są polecane, a które nie? Dowiedz się, jakimi płynami najlepiej uzupełnić swoją dietę.

Przyszła mama pije wode w kuchni
Przyszła mama pije wode w kuchni

Woda to podstawa!

Eksperci rekomendują, żeby podstawowym napojem była woda – również kobiety ciężarne nie powinny jej unikać, przy czym najlepszym rozwiązaniem będzie woda źródlana lub nisko- i średniozmineralizowana . Jeśli warunki w twoim miejscu zamieszkania na to pozwalają, możesz również pić przefiltrowaną wodę z kranu. Woda zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu, wspiera m.in. metabolizm i oczyszczanie organizmu z toksyn, trawienie czy chłodzenie ciała. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka, w czasie ciąży powinnaś spożywać ok. 2-2,5 litra płynów dziennie (jednak zapotrzebowanie na płyny rośnie m.in. podczas upałów) – najlepiej by było, gdyby większość z nich stanowiła czysta woda, jednak pamiętaj, że masz jeszcze kilka alternatyw. Możesz pić zarówno wodę niegazowaną, jak i gazowaną, jednak pamiętaj, że dwutlenek węgla może powodować wzdęcia lub podrażniać śluzówkę żołądka i jelit, więc jeśli zmagasz się np. ze zgagą, woda gazowana może potęgować dolegliwości.

Kawa i herbata w ciąży

Jednym z najpopularniejszych rodzajów napojów jest herbata, którą również mogą spożywać kobiety ciężarne. Ze względu na zawartość teiny warto jednak, byś ograniczyła ilość wypijanej herbaty – zarówno czarna, biała, jak i zielona herbata w ciąży pite w nadmiarze mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości i odwodnienie. Dużo lepszym rozwiązaniem są niesłodzone herbatki owocowe, herbata czerwona, a także rooibos - herbatka z czerwonokrzewu afrykańskiego, który nie zawiera teiny. Ewentualne spożywanie herbatek ziołowych skonsultuj najpierw z lekarzem, bowiem niektóre zioła i składniki mieszanek w czasie ciąży nie są rekomendowane.

Kawa pita w rozsądnych ilościach jest dozwolona w diecie kobiety ciężarnej. Musisz, jednak pamiętać, żeby ze względu na zawartość kofeiny ograniczyć się maksymalnie do jednego kubka dziennie. Kawa może podwyższać ciśnienie krwi oraz utrudniać przyswajanie niektórych składników mineralnych, dlatego unikanie nadmiaru jest wskazane. Jeśli przed ciążą piłaś dużo kawy i teraz ciężko Ci się odzwyczaić, spróbuj zastąpić zwykłą kawę kawą zbożową. 

Soki owocowe i smoothie

Przyszłe mamy mogą także pić soki. Pamiętaj jednak, że najlepszym rozwiązaniem będą gęste, przecierowe soki, które powinny być liczone jako część zalecanej dziennej porcji owoców. Świeże soki, mogą być bogactwem witamin i składników mineralnych, o których obecność w diecie powinnaś dbać szczególnie teraz. Jeśli ograniczasz spożywanie kalorii, sok jest dla Ciebie zbyt gęsty lub zbyt słodki, możesz go rozcieńczyć wodą. Soki zawierają również błonnik, który może pomóc w dolegliwościach, jak np. zaparcia. Najlepiej by było, gdybyś soki wyciskała sama w domu. Wśród spożywanych przez kobiety ciężarne produktów są również napoje na bazie owoców i warzyw, m.in. koktajle, lemoniady i smoothie, które możesz przygotować sama, jednak jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, bądź ostrożna!

Mleko i przetwory mleczne

Kobiety w ciąży mogą pić mleko, najlepiej półtłuste, a także produkty mleczne, na bazie których możesz przygotować mleczne koktajle z np. owocami. Fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty czy kefiry, są źródłem probiotyków, które wspierają układ odpornościowy, a także dostarczają organizmowi białko i wapń. Pamiętaj jednak, że produkty mleczne często zawierają wiele zbędnych dodatków, np. cukier, dlatego najlepiej spożywać produkty naturalne, do których sama możesz dodać wybrane owoce, zawierające jedynie cukier występujący naturalnie w owocach. Oprócz najpopularniejszego mleka krowiego, możesz spożywać również produkty z mleka koziego czy owczego. Jeśli nie chcesz lub nie możesz spożywać mleka zwierzęcego, skorzystaj z roślinnych alternatyw, jak np. mleczko sojowe, migdałowe, ryżowe czy owsiane, pamiętaj jednak by sprawdzić w nich wcześniej zawartość dodanego cukru.

Inne napoje

Przyszłe mamy mogą spożywać również wodę kokosową, której popularność rośnie szczególnie wśród fanów prawidłowego odżywiania, w tym np. sportowców. Woda kokosowa składem przypomina napoje izotoniczne, dlatego może Ci pomóc uzupełnić elektrolity, np. podczas upałów. Gdy jest gorąco, popijaj schłodzoną!

Napoje gazowane w ciąży nie są polecane ze względu na zawartość cukru dodanego, barwników czy konserwantów. Zalecane jest ich ograniczenie lub całkowita eliminacja z diety. Napoje gazowane, jak zostało już wspomniane przy wodzie gazowanej, mogą podrażniać śluzówkę i wywoływać wzdęcia i zgagę.

Niewskazane w czasie ciąży są również napoje energetyzujące, czyli popularne „energetyki”. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, tauryny, dwutlenku węgla i często cukru dodanego - mogą powodować zgagę, wzrost ciśnienia krwi i problemy ze snem. Jeśli jest to możliwe, w czasie ciąży unikaj takich napojów.

Alkohol w czasie ciąży jest bezdyskusyjnie zakazany w każdej ilości. Alkohol zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych i komplikacji podczas porodu. Wiemy, że alkohol przenika przez łożysko, a ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, stężenie alkoholu we krwi u maluszka osiąga większe stężenie niż w krwi mamy. Nawet symboliczna lampka wina do obiadu lub podczas celebracji ważnych uroczystości może się źle skończyć dla maluszka, dlatego nie ulegaj namowom bliskich podczas imprez i unikaj alkoholu w każdej ilości. Brakuje badań, które pomogłyby ustalić bezpieczną dla dziecka zawartość alkoholu, więc najbezpieczniej będzie, kiedy wyeliminujesz go całkowicie.

Niezalecane jest również spożywanie napojów typu „light” oraz „zero”. Zamiast cukru dodano do nich aspartam, a także mogą zawierać kwas asparaginowy, metanol, które są szkodliwe dla maluszka.

Przyszła mamo, pamiętaj, żeby nawadniać się regularnie, najlepiej pij małymi porcjami, ale bardzo często – nie czekaj na moment, kiedy poczujesz pragnienie. Staraj się wybierać jak najbardziej naturalne produkty, najlepiej te bez dodatku cukru i dwutlenku węgla. Pamiętaj również, że niektóre napoje jak kawa i herbata działają odwadniająco, dlatego jeśli są one obecne w Twojej diecie, postaraj się wypijać więcej wody.

Tagi: czego nie jeść w ciąży, czego unikać w ciąży, dieta w ciąży, alkohol w ciąży, co jeść w ciąży, czego nie wolno jeść w ciąży, produkty zakazane w ciąży

Oceń ten artykuł: