Poznaj możliwe pozycje porodowe

3 min
Kobieta lezy na poduszkach trzymajac sie za ciazowy brzuch

Wiesz już zapewne, że istnieje kilka rodzajów porodu, jednak czy zapoznałaś się również z możliwymi pozycjami do rodzenia? Wybór odpowiedniej pozycji to jeden z warunków udanego porodu, który może skrócić czas rodzenia, a także zmniejszyć odczuwany ból.

Kobieta lezy na poduszkach trzymajac sie za ciazowy brzuch
Kobieta lezy na poduszkach trzymajac sie za ciazowy brzuch

Każda kobieta jest inna, dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody rodzenia, która będzie pasować wszystkim. Podczas porodu pamiętaj, aby starać się zmieniać pozycje, by wybrać tę najbardziej komfortową dla siebie. Powinnaś słuchać swojego ciała, gdyż wysyłać Ci ono będzie sygnały na temat tego, co powinnaś w danym momencie zrobić – Twoje ciało najlepiej wie, co powinnaś robić, pamiętaj jednak, by słuchać również zaleceń personelu medycznego, który będzie starał się Ci pomóc.

Pozycje wertykalne

Najkorzystniejsze dla matki i dziecka są pozycje wertykalne, czyli kiedy jesteś w pionie – w takich pozycjach najlepiej działa grawitacja, która ułatwia dziecku przyjście na świat oraz sprawia, że nacisk główki maluszka jest większy, przez co szybciej następuje rozszerzenie szyjki macicy. W takich pozycjach rzadziej dochodzi do pęknięcia krocza.

W pierwszej fazie porodu możesz siedzieć na piłce i kołysać się na niej na boki. Pamiętaj, aby Twoje stopy były stabilnie oparte o podłogę, byś nie traciła równowagi – jeśli masz problemy z utrzymaniem się, możesz poprosić partnera o wsparcie i podpieranie Cię. Nie ma znaczenia, w którą stronę będziesz się kołysać i kręcić, ale wiedz, że zwiększy to szanse na to, że dziecko szybciej trafi do kanału rodnego. Samo podskakiwanie na piłce również jest wskazane, ponieważ rozluźnia mięśnie dna miednicy.

W początkowej fazie porodu możesz także skorzystać z wanny lub prysznica – ciepła woda pomoże Ci zmniejszyć ból podczas skurczów, jednocześnie dając uczucie odprężenia i relaksu. Jeśli będziesz stać lub kucać, dziecko nadal będzie naciskać na szyjkę macicy, rozwierając ją i skracając czas porodu. Dobrze jest nakierować strumień wody na dolny odcinek kręgosłupa.

Pozycje podparte

Podparcie w klęku jest dość intuicyjną metodą porodu, którą często podświadomie wybierają rodzące. Polega ona na klęczeniu na szeroko rozstawionych nogach i opieraniu się na wyprostowanych rękach . Jest to pozycja przydatna w kolejnej fazie porodu, kiedy skurcze są już mocno bolesne i ciężko utrzymać się w pionie bez podparcia. Dzięki takiemu ułożeniu, ryzyko pęknięcia krocza jest stosunkowo niskie. Podczas klęczenia kobieta może się także podpierać np. o szczeble łóżka czy ścianę, jednak może to prowadzić do lekkiego osłabienia skurczów.

Kucanie to również popularna metoda porodu, warto jednak poprosić o wsparcie i podtrzymywanie przez osobę towarzyszącą. Taka pozycja jest uznawana za bardzo fizjologiczną, ponieważ rozluźnia krocze i znacząco przyspiesza wypychanie główki, przez co dziecko rodzi się zazwyczaj bez parcia. Warto jednak pamiętać, żeby po każdym skurczu kobieta wstała, by rozprostować nogi i uniknąć odrętwień.

Pozycja siedząca

Niektóre kobiety decydują się także na pozycję siedzącą (można w tym czasie dodatkowo podpierać się np. o łóżko czy komodę na sali) lub stojącą, opierając się o osobę towarzyszącą, drabinkę lub ścianę (stanie ułatwia nacisk na szyjkę i szybszy poród, a dodatkowo cały czas możliwe jest fizyczne wsparcie bliskiej osoby).

Pozycja leżąca

Najpopularniejsze do niedawna były metody leżące, które są najlepsze z punktu widzenia osoby przyjmującej poród, jednak warto pamiętać, że zmniejszają one nacisk na szyjkę macicy, przez co czas porodu może się wydłużać. W takiej pozycji samo ustawienie się dziecka w kanale rodnym również trwa dłużej.

Tagi: poród, objawy porodu, oznaki porodu, pierwsze objawy porodu

Oceń ten artykuł: