Hierarchia wartości po porodzie – jak znaleźć dla siebie czas?

3 min
Kobieta karmi dziecko i przeglada telefon

Zapewne słyszałaś wiele stereotypów na temat zachowań kobiet w stałych związkach i tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli od zawsze dbałaś o siebie, niektóre sytuacje w życiu codziennym są dla Ciebie zapewne nie do pomyślenia, ale po przyjściu na świat maluszka sama zrozumiesz, że hierarchia wartości nieco ulega zmianie i nagle zaczną liczyć się dla Ciebie zupełnie inne rzeczy niż do tej pory.

Kobieta karmi dziecko i przeglada telefon
Kobieta karmi dziecko i przeglada telefon

Co się zmienia po ciąży?

Twoje ciało w czasie ciąży i podczas porodu wykonuje ogromną pracę, dlatego nikt nie oczekuje od Ciebie, żebyś tuż po wyjściu z sali porodowej wyglądała olśniewająco. Po powrocie ze szpitala może się okazać, że w Twoim życiu tak wiele się zmieniło, że potrzebujesz czasu, by nad tym wszystkim zapanować. Pamiętaj, żebyś w tym czasie żyła zgodnie ze sobą i nie oglądała się na innych – Ty i Twój maluszek jesteście teraz najważniejsi. Nie przejmuj się lekkim nieładem w mieszkaniu, masz teraz ważniejsze kwestie na głowie – ustal listę rzeczy, które są najważniejsze i co nie powinno zostać odłożone na później.

Inteligencja emocjonalna, która znacząco rozwinęła się w czasie ciąży podpowiada Ci, żeby zajmować się dzieckiem, troszczyć się o jego dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. To czas, kiedy musisz poznać jego potrzeby, nauczyć się odczytywać emocje, a także zadbać o jego higienę. Nikt z nas nie rodzi się z pełną wiedzą na ten temat, dlatego daj sobie czas, by na spokojnie zapanować nad tymi nowościami. Niekiedy odbywa się to kosztem tego, że nie będziesz miała czasu na rzeczy, które robiłaś do tej pory. Wyjścia z przyjaciółkami, czy godziny spędzone na zakupach niestety będą musiały trochę poczekać. Być może również Twój partner poczuje się nieco odtrącony – niekiedy zdarza się, że mężczyźni nie rozumieją emocji kobiet po porodzie, więc bądź z nim szczera i rozmawiajcie ze sobą o wszystkim, co Was trapi. Jeśli tego nie wie, uświadom go, że potrzebujesz czasu na dojście do siebie po porodzie i ustalenie nowego rytmu dnia.

Jak znaleźć czas dla siebie?

Kobiety tuż po porodzie często zapominają o swoich potrzebach, tymczasem jest kilka kwestii, które nie powinny być ignorowane. Połóg bywa niekiedy bardzo nieprzyjemny i wymaga wyjątkowej opieki nad sobą – skrupulatne dbanie o higienę osobistą, niekiedy okłady chłodzące na krocze czy siadanie na miękkich kółkach pływackich staje się codziennością wielu kobiet. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dodatkowo powinnaś przyłożyć wagę do dbania o ranę na brzuchu. Możesz nie mieć ochoty na codzienny makijaż lub golenie nóg, ale są rzeczy, których unikać zwyczajnie nie możesz. Jeśli Twój maluszek nie nauczył się jeszcze poprawnej techniki ssania pokarmu, zadbaj również o swoje piersi – mogą być w tym czasie bardzo podrażnione, więc zaopatrz się w krem łagodzący (wybierz bezpieczny dla dzieci, którego nie będziesz musiała zmywać przed kolejnym karmieniem) i staraj się wietrzyć podrażnienia. Jeśli masz z czymś problem, nie wahaj się prosić innych o radę czy pomoc – jesteśmy tylko ludźmi i warto korzystać z wiedzy tych bardziej doświadczonych.

Nie da się ukryć, że pojawienie się dziecka w życiu wiele zmienia – nie utożsamiaj jednak tych zmian z czymś złym. To, że coś się zmienia, nie znaczy, że będzie gorzej, a jedynie inaczej. Jak tylko poczujesz, że jesteś na to gotowa, zaplanuj chwile tylko dla siebie. Po urodzeniu dziecka będziesz chciała poświęcać swój czas tylko jemu, ale pamiętaj, że od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na wyjście do fryzjera czy zakupy w samotności – oddaj wtedy dziecko pod opiekę partnerowi lub rodzicom i korzystaj z momentów tylko dla siebie. W zaciszu własnego domu możesz sobie pozwolić również na drobne przyjemności, jak np. malowanie paznokci czy cotygodniowy rytuał nakładania maseczek.

 

 

Tagi: 

Oceń ten artykuł: