Zdrowa dieta w ciąży

2 min
Kobieta w ciazy i syn karmia sie wzajemnie owocami

Przyszłe mamy, które już przed ciążą prowadziły zdrowy styl życia, mają ułatwione zadanie. Regularne posiłki, komponowane ze zróżnicowanych, świeżych produktów oraz wykluczenie używek są podstawą zdrowej diety w ciąży.

  Kobieta w ciazy i syn karmia sie wzajemnie owocami
  Kobieta w ciazy i syn karmia sie wzajemnie owocami

  W ciąży zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki i witaminy wzrasta. Rozwijające się dziecko potrzebuje większej ilości białka, ale także wapnia, żelaza, witaminy C oraz kwasu foliowego. Wzorcowa dieta przyszłej mamy powinna zawierać też odpowiednią ilość fosforu i cynku oraz witamin z grupy B.

  Kalendarz ciąży

  Kalendarz ciąży

  Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

  Przejdź do strony

  Zmiana nawyków żywieniowych powinna nastąpić jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli zamierzasz starać się o dziecko, oceń krytycznie Twoje przyzwyczajenia i stan zdrowia. 

  Przed zajściem w ciążę:

  • ureguluj swój jadłospis, aby spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia;
  • dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość białka, wapnia i żelaza: jedz czerwone i chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne,
  • uwzględnij w diecie dużo warzyw i owoców, także suszonych.
  • zamień słodkie napoje na niegazowaną wodę mineralną;
  • zrezygnuj całkowicie z używek; 
  • przynajmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy; 
  • jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość postaraj się zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ już w ciąży nie powinnaś poddawać się dietom odchudzającym.

  W momencie zajścia w ciążę rozpoczyna się 1000 pierwszych dni życia Twojego dziecka, które ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu jego zdrowia. W ciąży i długo po narodzinach dojrzewa układ pokarmowy maluszka. To jak żywisz się przez 9 miesięcy, czy karmisz piersią po porodzie i w jaki sposób rozszerzasz j dietę niemowlęcia ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości.

  Stan kobiety w ciąży wyklucza spożycie produktów, które mogą być szkodliwe dla dziecka. W niedogotowanym lub niedopieczonym mięsie, drobiu, jajkach mogą znajdować się niebezpieczne dla płodu bakterie i pasożyty, które wywołują poważne choroby. Na talerzu przyszłej mamy nie mogą pojawiać się surowe owoce morza i sery pleśniowe, wędzone na zimno ryby czy dojrzewające szynki. Nie ma też miejsca na alkohol, napoje typu cola, napoje energetyczne, które zawierają kofeinę, zaś kawa w postaci słabego naparu z mlekiem dozwolona jest w ograniczonych ilościach (1-2 dziennie).

  Tagi: co jeść w ciąży, dieta w ciąży,  dieta kobiety ciężarnej, co można jeść w ciąży, składniki odżywcze w ciąży

  Oceń ten artykuł: