Jak przygotować się do porodu?

5 min
Para robi liste potrzebnych rzeczy do porodu

Poród to moment, na który przygotowujesz się przez 9 miesięcy. Czasami wiąże się on z ogromnym stresem i niepewnością, natomiast niekiedy jest wyczekiwany w spokoju. Niezależnie od tego, jak Ty odbierasz poród, podpowiadamy Ci, jak się do niego odpowiednio przygotować.

Para robi liste potrzebnych rzeczy do porodu
Para robi liste potrzebnych rzeczy do porodu

Zapewne wiesz już, że powinnaś odżywiać się prawidłowo i dbać o swoją aktywność oraz unikać wszelkich używek, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi. Być może stosujesz się też do rad specjalistów i od dłuższego czasu wykonujesz ćwiczenia mięśni Kegla i masujesz krocze, by uniknąć pęknięcia lub konieczności nacinania go podczas samego porodu. Warto jednak, żebyś już na tym etapie zastanowiła się, co jeszcze ułatwi Ci przygotowanie się do tego dnia.

Przygotuj plan porodu

Przemyśl, czego oczekujesz - przede wszystkim powinnaś zastanowić się, jak chciałabyś urodzić. Jest przynajmniej kilka rodzajów porodu i warto, byś zapoznała się z każdym z nich, by wybrać taki, który w Twoim mniemaniu będzie najlepszym rozwiązaniem. Poczytaj również o pozycjach do porodu. Zastanów się także, gdzie chcesz rodzić i kto powinien być przy Tobie w tej wyjątkowej chwili. Wiele kobiet decyduje się na rodzenie ze swoim partnerem, są jednak takie, które wolą mieć u swojego boku matkę lub siostrę, które mają większe doświadczenie związane z porodami niż one. Są również i takie, które nie chcą, żeby ktokolwiek im towarzyszył w tym momencie – decyzja o tym należy tylko do Ciebie. Sprawdź również, jakie warunki może zaproponować szpital, który wybrałaś – może się okazać, że nie oferują tam takich możliwości, na które chciałabyś się zdecydować, dlatego masz jeszcze czas na weryfikację lub zmianę postanowień.

Przygotuj plan porodu – najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, by nie ulegać emocjom i impulsom. W planie porodu spiszesz swoje oczekiwania względem porodu, a także opieki świadczonej podczas poszczególnych etapów porodu. Zawarte w nim informacje powiedzą również lekarzom, jakie masz wymagania względem Twojego maluszka w pierwszych momentach jego życia (są to kwestie związane m.in. z ewentualnym dokarmianiem dziecka, szczepieniami).

Porozmawiaj z bliskimi

Skorzystaj ze wsparcia innych. Możesz poprosić o rady swoją mamę lub przyjaciółki, które już mają dzieci, ale najlepiej by było skorzystać z wiedzy ekspertów w szkole rodzenia. Tam oprócz kompleksowej wiedzy na temat tego, co dzieje się z Twoim ciałem i jak wygląda przebieg porodu, poznasz konkretne rady pozwalające na poradzenie sobie z bólem pomiędzy skurczami i dowiesz się, jak zadbać o dziecko w pierwszych miesiącach jego życia.

Zrób zakupy

Zrób zakupy i zaopatrz się we wszelkie niezbędne przedmioty, które będą Ci potrzebne zarówno na sali porodowej, jak również już po powrocie do domu. Masz czas, żeby zastanowić się, co będzie Ci potrzebne, a także przenalizować oferty sklepów. Część przedmiotów, np. ubranka będziesz mogła pożyczyć albo odkupić od znajomych, ale potrzebujesz czasu, żeby ubranka wyprać i wyprasować. Po urodzenia dziecka nie będziesz mieć na to już tak dużo czasu, bo z pewnością będziesz wolała spędzać wszystkie chwile ze swoim maluszkiem, dlatego warto przygotować się na to z wyprzedzeniem.

Przygotuj torbę do szpitala

Przygotuj torby z wyprawką. Dla swojej wygody możesz podzielić rzeczy na dwie torby – jedną dla siebie, a jedną dla maluszka. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć kiedy dokładnie nastąpi poród. Pamiętaj, aby do swojej torby wrzucić jakąś przekąskę (np. batonik lub paczkę herbatników) oraz coś, co umili Ci czas (np. gazetę lub odtwarzacz muzyki) – czasami oczekiwanie na rozwarcie szyjki macicy znacząco się wydłuża, więc dla swojej wygody miej przygotowane przedmioty, które pozwolą Ci zabić czas i zrelaksować się, a także będą ogromną ulgą, gdy zaatakuje Cię niespodziewany głód.

Przygotuj jedzenie na zapas – po powrocie ze szpitala możesz nie mieć czasu i siły na gotowanie, dlatego warto, żebyś przygotowała zawczasu kilka posiłków, które będziesz mogła podzielić na porcje i zamrozić. Zanim przyzwyczaisz się do nowej rzeczywistości i wypracujesz nowy rytm dnia, takie posiłki mogą okazać się zbawienne. Mrożenie świetnie przetrwają takie dania jak zupy (szczególnie kremy) czy gulasze, nie polecamy mrożenia dań z pokrojonymi ziemniakami, makaronami, ryżem i kaszami.

Zadbaj o swój spokój

Skompletuj niezbędne wyniki badań – zadbaj o to, by wszystkie bieżące wyniki były przygotowane i schowane do torby. Brak kompletnej dokumentacji medycznej może skutkować problemami podczas przyjmowania do szpitala, a w efekcie Twoim niepotrzebnym stresem.

Zadbaj o siebie! Nie musisz się stroić na salę porodową, ale zadbaj o to, żeby paznokcie były krótko przycięte (byś czuła się komfortowo, a później przez nieuwagę nie podrapała maluszka). Jeśli nosisz tipsy lub stosujesz lakiery hybrydowe, dopytaj personel w wybranym przez siebie szpitalu czy dopuszczają możliwość pozostawienia paznokci w takim stanie na czas porodu – na wypadek nagłego cięcia cesarskiego zazwyczaj niezbędne bywa całkowite oczyszczenie płytki paznokcia, ponieważ między innymi na podstawie jej koloru lekarze oceniają stan zdrowia ciężarnej. Pamiętaj także usunąć kolczyki z ciała, które mogą Ci przeszkadzać podczas porodu, czyli np. z pępka.

Zawczasu ustal wszelkie niezbędne kwestie – jeśli masz już dzieci, zastanów się, kto się nimi zajmie podczas Twojego pobytu w szpitalu, by nie narażać ich i siebie na dodatkowy stres, gdy akcja porodowa już się zacznie.  Ustal z partnerem, w jaki sposób i z kim dotrzesz do szpitala, a także sprawdźcie najkrótszą drogę do szpitala ze swojego domu.

Tagi: poród, objawy porodu, oznaki porodu, pierwsze objawy porodu

Oceń ten artykuł: