Dolegliwości ciążowe w III trymestrze – które są typowe, a które wymagają konsultacji u lekarza?

3 min
Kobieta w ciazy trzyma się za bolacy kregoslup

W trzecim trymestrze szybko rośnie brzuch, co może wpływać na twoje samopoczucie. Dodatkowo pojawia się stres związany z porodem mogący nasilać niektóre dolegliwości. Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza.

Kobieta w ciazy trzyma się za bolacy kregoslup
Kobieta w ciazy trzyma się za bolacy kregoslup

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Typowe dolegliwości w III trymestrze ciąży

Zaczynasz ostatni trymestr ciąży, podczas którego maluszek bardzo intensywnie rośnie. W związku  z tym powiększa się także macica, co może przyczyniać się do powstania dolegliwości, których jeszcze nie doświadczyłaś.

  • Ból kręgosłupa w trzecim trymestrze może przybrać na sile, gdyż dźwigasz dodatkowe kilogramy. Postaraj się jak najwięcej odpoczywać, wysypiać i regularnie ćwiczyć – w miarę jak pozwala ci forma.
  • Zgaga daje o sobie znać ze zdwojoną siłą. Powiększający się brzuch uciska narządy wewnętrze, m. in. żołądek, co może nasilać nieprzyjemnie uczucie. Na około 2 tygodnie przed porodem brzuch „obniży się” i być może poczujesz ulgę. Do tego czasu stosuj odpowiednie zalecenia żywieniowe, unikaj produktów nasilających zgagę i nie noś obcisłej odzieży.
  • Zaparcia – dolegliwość z poprzednich tygodni może nie ustąpić aż do porodu. Zadbaj o swoją dietę i włącz do niej źródła błonnika pokarmowego: warzywa, owoce i zbożowe produkty pełnoziarniste. Pomiętej o odpowiedniej ilości płynów. Nie stosuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem.
  • Bezsenność – spory brzuch, a także coraz mocniejsze kopniaki od maluszka mogą zaburzać spokojny sen. Dodatkowo stres czy myśli o zbliżającym się porodzie i nowej roli nie pozwalają ci się odprężyć i zasnąć. Twoje obawy są naturalne – warto porozmawiać o nich z mamą, ciocią, babcią czy przyjaciółką, która już rodziła. Jeśli chcesz się wyspać, zadbaj o komfort w łóżku, zakup poduszkę dla kobiet w ciąży, która ułatwi ci spanie na boku.
  • Hemoroidy to częsta i wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość w ciąży pojawiająca się właśnie w III trymestrze (chociaż może dać o sobie znać i wcześniej). Ból, swędzenie i krwawienie z okolic odbytu świadczy o tym, że hemoroidy dopadły także ciebie. Najlepiej nie dopuścić do ich rozwoju poprzez unikanie zaparć i stosowanie diety bogatej w błonnik pokarmowy. Jeśli guzki pojawiają się mimo profilaktyki, powinnaś dalej stosować odpowiednią dietę. Dbaj o higienę intymną, a gdy ból jest nie do zniesienia zasięgnij porady lekarza, który przepisze bezpieczne leki (np. czopki).
  • Skurcze (twardnienie) macicyto „ćwiczenia”, które przygotowują macicę do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa (tzw. skurcze przepowiadające) występują w różnych odstępach czasu i czasem bywają dość silne. Nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy (co towarzyszy porodowi). Ulgę przy skurczach przynosi odpoczynek, kąpiel i rozluźnienie.

Co powinno Cię zaniepokoić w III trymestrze ciąży?

Silne, regularne czy bolesne skurcze w małych odstępach mogą zwiastować poród. Ich pojawienie się powinno skłonić cię do wizyty u specjalisty.

Krwawienie z dróg rodnych na każdym etapie ciąży jest bardzo niepokojącym objawem. Gdy je zaobserwujesz, pilnie zgłoś się do szpitala.

Obrzęki twarzy i obrzęki nóg, które nie ustępują po odpoczynku mogą świadczyć o gestozie, zagrażającej tobie i dziecku. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Podobnie w przypadku swędzenia skóry, zwłaszcza uciążliwego w okolicy dłoni i stóp – mogą to być objawy cholestazy – rzadkiej, ale niebezpiecznej choroby ciężarnych. Również w przypadku zaobserwowania uciążliwego swędzenia potrzebna jest pilna konsultacja ze specjalistą.

Oceń ten artykuł: