Dolegliwości ciążowe w I trymestrze – co czeka cię na początku drogi?

5 min
Kobieta w bialej koszuli odczuwa nudnosci

Pierwsze objawy ciąży, takie jak nudności i wymioty, zmęczenie czy tkliwość piersi to dolegliwości, które będą towarzyszyć przyszłej mamie przez kilka najbliższych tygodni. Jak sobie z nimi poradzić, kiedy zgłosić się do lekarza? Sprawdź!

Kobieta w bialej koszuli odczuwa nudnosci
Kobieta w bialej koszuli odczuwa nudnosci

Typowe dolegliwości w I trymestrze ciąży

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Wśród typowych dolegliwości ciążowych w pierwszym trymestrze najczęściej wymienia  się zmiany w ciele przyszłej mamy powodowane burzą hormonów niezbędnych do podtrzymania ciąży. Wiele z tych dolegliwości nie jest groźnych i świadczy o prawidłowym przebiegu ciąży. Z większością problemów będziesz mogła poradzić sobie domowymi sposobami.

  • Nudności i wymioty to jedne z częściej występujących objawów – szacuje się, że dotykają 60% przyszłych mam. Nudności często nazywane są porannymi, jednak w wielu przypadkach mogą doskwierać ciężarnej przez cały dzień. Towarzyszy im brak apetytu, a nasilają je mocne zapachy czy smaki – nawet te, które do tej pory lubiłaś. Jeśli chcesz złagodzić mdłości, postaw na lekkostrawne posiłki i wyeliminuj z diety tłuste, mocno przyprawione dania. Możesz sięgnąć po napar z cytryny i imbiru lub ssać kawałek świeżego kłącza. Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz sucharka lub krakersa i poleż 15 minut. Unikaj intensywnych zapachów.
  • Tkliwość piersi to jeden z pierwszych symptomów zmian zachodzących w twoim ciele. Piersi stają się obrzmiałe, tkliwe, a nawet lekki dotyk może być bolesny. To efekt powiększających się gruczołów mlecznych, które niebawem zaczną produkować pokarm dla maluszka. Z biegiem ciąży piersi mogą się jeszcze bardziej powiększać, dlatego warto wybrać się na zakupy i zaopatrzyć w odpowiedni, miękki i dopasowany biustonosz.
  • Zmęczenie może dolegać ci już od pierwszych chwil, nawet przez całą ciążę. Twój organizm pracuje teraz na najwyższych obrotach, dlatego pamiętaj o odpowiedniej dawce snu i wypoczynku. Nie rezygnuj jednak z aktywności fizycznej. Jeśli ginekolog nie widzi przeciwwskazań, powinnaś się ruszać. Sport dotleni organizm i sprawi, że poczujesz się lepiej.
  • Uczucie ciepła to efekt hormonalnych zawirowań. Jeśli do tej pory byłaś zmarzluchem, w ciąży możesz mieć nieustające uczucie gorąca. Temperatura twojego ciała nieznacznie rośnie. Ubieraj się odpowiednio i unikaj przegrzewania. Jednak nie wychładzaj organizmu, gdyż grozi to przeziębieniem.
  • Ból brzucha (podbrzusza) – może pojawić się na każdym etapie ciąży. W pierwszych tygodniach jest powodowany powiększającą się macicą czy rozciągającymi więzadłami. Taki ból brzucha jest fizjologiczną przypadłością związaną z ciążą. Jeśli nie jest uporczywy, nie ma charakteru skurczów i nie towarzyszą mu plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Ból brzucha w ciąży możesz łagodzić okładami, chodząc na basen lub umiarkowanie ćwicząc. Ból brzucha (jelit czy żołądka), zwłaszcza gdy towarzyszy mu biegunka czy wzdęcia, może świadczyć o zatruciu pokarmowym – taka sytuacja wymaga konsultacji ze specjalistą.
  • Dreszcze w ciąży mogą wystąpić z różnych powodów i nie zawsze są powodem do niepokoju. Niekiedy mogą one wynikać ze zmian hormonalnych. Te z kolei mogą wpływać na regulację temperatury ciała, co może prowadzić do uczucia chłodzenia. Jednak dreszcze mogą również być oznaką infekcji, takiej jak infekcja dróg moczowych, które są stosunkowo częste u kobiet w ciąży i wymagają leczenia. Infekcje mogą również powodować dreszcze, a ciężarne kobiety są bardziej narażone na poważne przebiegi tych chorób. Dodatkowo, dreszcze mogą być objawem zakażenia bakteryjnego wewnątrzmacicznego, które jest poważnym stanem i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jeżeli doświadczasz dreszczy w czasie ciąży, szczególnie jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, ból brzucha, nudności, wymioty, ból podczas oddawania moczu, czy krwawienie, powinnaś skontaktować się z lekarzem jak najszybciej.
  • Uczucie zimna w ciąży - hormony ciążowe mogą wpływać na regulację temperatury ciała, co może prowadzić do uczucia chłodzenia. Jednak może być ono również spowodowane innymi czynnikami, takimi jak: cukrzyca, anemia, problemy z tarczycą czy też infekcje. Jeżeli doświadczasz uczucia zimna w ciąży, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu inne objawy lub jest ono bardzo nasilone, skonsultuj się z lekarzem.
  • Duszności w ciąży są dość częstym objawem i mogą wynikać z wielu naturalnych zmian, które zachodzą w organizmie podczas tego okresu. Mowa tu przede wszystkim o podwyższonym poziomie progesteronu, powiększającej się macicy czy zwiększonej objętości krwi. Oprócz tego duszności mogą być jednym z objawem anemii.

Pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży. Niektóre kobiety doświadczają bardzo uporczywych dolegliwości, inne nie mają żadnych – nie ma tu reguły. Zobacz czego spodziewać się w kolejnym trymestrze i jakie objawy są charakterystyczne dla następnych tygodni ciąży. 

Kalendarz ciąży - hero.png

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Co powinno zaniepokoić w pierwszych tygodniach ciąży?

Większość objawów to naturalne symptomy ciąży, z którymi przyjdzie ci się mierzyć nawet przez 40. tygodni. Jednak wśród tych objawów są pewne dolegliwości, które mogą zwiastować nieprawidłowy przebieg ciąży.

Krwawienie z dróg rodnych – na każdym etapie ciąży jest niepokojące i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. W pierwszym trymestrze krwawienie może świadczyć o poronieniu, które zdarza się nawet w 10-15% przypadków ciąż.

Uporczywe wymioty – chociaż nudności i wymioty to naturalne objawy w pierwszych tygodniach ciąży niektóre kobiety zmagają się z wyjątkowo męczącymi torsjami. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, powinnaś zgłosić się do lekarza. Uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, co zagraża Twojemu zdrowiu.

Bolesne skurcze podbrzusza – podobnie jak krwawienie, mogą zwiastować poronienie. Jeśli czujesz, że skurcze są męczące, zgłoś się do ginekologa.

Pamiętaj,  że każda ciąża przebiega inaczej i nie wszystkie przyszłe mamy muszą doświadczać wymienionych dolegliwości. Jeśli cos cię niepokoi lub dolegliwości nasilają się i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza, który znajdzie przyczynę i zaleci odpowiednie postępowanie.

Oceń ten artykuł: