Linea negra – czym jest ciemna kreska na ciążowym brzuchu?

4 min
Kobieta w ciazy z ciemna kreska na ciazowym brzuchu

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że ciało kobiety w ciąży zmienia się pod wieloma względami – niekiedy są to zmiany odwracalne, a czasami takie, które będą towarzyszyć do końca życia, więc trzeba się z nimi pogodzić i je zaakceptować. Ciężarne mogą zaobserwować na swojej skórze wiele niedoskonałości, w tym pojawienie się wyprysków czy większą widoczność już posiadanych blizn, jak również pojawienie się rozstępów, piegów, a także pajączków. Jedną ze zmian na ciele, które zazwyczaj pojawiają się dość nieoczekiwanie jest ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Kresa czarna pojawiła się również u Ciebie? Dowiedz się, co ona oznacza!

Kobieta w ciazy z ciemna kreska na ciazowym brzuchu
Kobieta w ciazy z ciemna kreska na ciazowym brzuchu

Czym jest kreska na ciążowym brzuchu?

Ciemna kreska na ciążowym brzuchu, określana również jako linea negra lub linea nigra to rodzaj fizjologicznej zmiany pigmentacyjnej, czyli przebarwienia, które często pojawia się u kobiet podczas ciąży. Pojawienie się kreski bywa często zaskoczeniem dla samej ciężarnej, jednak nie powinno się to wiązać z jej niepokojem, ponieważ jest całkowicie naturalne.

Linea negra wygląda jak prosta, ciemna smuga namalowana wzdłuż brzucha – zwykle pojawia się od pępka wzdłuż dołu brzucha, aż do spojenia łonowego, ale często zdarza się, że pojawia się również od pępka w górę, w kierunku żeber. Zwykle w jej miejscu przed ciążą można zaobserwować na brzuchu jasną, bledszą niż reszta ciała brzucha kreskę (kresa biała).

Ludowe powiedzenia przekonują, że dzięki ciemnej kresce maluszek wie, którędy powinien się wydostać na świat, jednak z medycznego punktu widzenia jest to wyłącznie wynik zmian, które następują w organizmie ciężarnej. Jej pojawienie się jest następstwem zwiększonej ilości progesteronu, który wywołują produkcję melaniny w organizmie – ten sam hormon sprawia również, że w czasie ciąży ciemnieją brodawki. Możesz spotkać się z poglądem, że ciemna kreska na ciążowym brzuchu pomaga określić płeć dziecka, jednak nie ma żadnych badań, które mogłyby potwierdzić słuszność tych teorii.

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

Kreska ta pojawia się zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży (czasami nawet na sam koniec ciąży) i zwykle znika w kilka-kilkanaście tygodni po porodzie, jednak zdarza się, że ślad po niej pozostaje na ciele nawet przez rok. U nielicznych czarna kresa pojawia się już na samym początku ciąży.

Napigmentowanie kreski może zależeć od wielu czynników, m.in. od Twojego typu urody – im ciemniejszą masz karnację i kolor włosów, tym większe prawdopodobieństwo, że ciemniejsza będzie linea negra, natomiast u blondynek o jasnym odcieniu skóry kreska może być wręcz niewidoczna. Natężenie koloru jest również zależne od etapu ciąży – im bliżej początku ciąży, zwykle jest delikatna, jednak z każdym kolejnym tygodniem staje się coraz bardziej wyraźna i ciemna.

Kiedy linea negra zniknie?

Linea negra czasami może być przyczyną zmartwień przyszłych mam – wiele kobiet uważa, że ta ciemna kreska nie dodaje im urody, dlatego nie mogą się doczekać, kiedy tylko zniknie z ich brzucha. W opozycji do nich są kobiety, dla których kreska to pamiątka z najpiękniejszego momentu ich życia, kiedy czekają na przyjście swojej pociechy, dlatego chętnie prezentują innym swoją kreskę i fotografują ją, mając świadomość, że kreska na brzuchu nie zostaje na zawsze, chociaż warto pamiętać, że nie znika ona w czasie porodu. Ciemna linia na brzuchu znika zwykle po kilku lub kilkunastu tygodniach od porodu, gdy gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży – zdarza się, że zbiega się to w czasie z zakończeniem połogu. Niekiedy jednak kreska blednie dopiero po kilkunastu miesiącach od porodu.

Jak dbać o kreskę na ciążowym brzuchu?

Linea negra nie wymaga dodatkowej pielęgnacji – jeśli pojawi się na Twoim brzuchu, nie musisz jej traktować w inny sposób niż resztę brzucha. Możesz nadal stosować te same kosmetyki oraz kontynuować masaże brzucha (pamiętaj jednak, by robić to z wyczuciem i nie masować górnej części brzucha, ponieważ może to wywołać przedwczesne skurcze). Po porodzie również smaruj cały brzuch kosmetykami, które odpowiadają Twoim aktualnym potrzebom – nawilżającymi, natłuszczającymi lub ujędrniającymi.

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Czy kreska na brzuchu pojawia się u wszystkich ciężarnych?

Linea negra to dość charakterystyczny symbol ciąży, ale warto wiedzieć, że nie u wszystkich ciężarnych występuje i nie u wszystkich jest on równie wyraźny. Obecność linea negra jest sprawą bardzo indywidualną – zdarzają się kobiety, które pomimo kilku ciąż, nigdy nie miały wyraźnej kreski na brzuchu. Co ciekawe, są również kobiety, które miały lineę negrę podczas pierwszej ciąży, a w kolejnych ciążach kresa ciążowa już się nie pojawiała.

Jeśli Twoja cera podatna jest na pojawianie się przebarwień lub piegów, istnieje również większe prawdopodobieństwo, że będziesz mogła pochwalić się wyraźną kreską na brzuchu podczas ciąży. Podobnie będzie, jeśli lubisz wygrzewać się na słońcu – promienie UV również mogą uwydatnić pojawiającą się na ciążowym brzuszku kreskę.

Jeśli zaś na Twoim brzuszku nie ma ciemnej kreski, nie masz powodu do niepokoju – nie pojawia się obowiązkowo na wszystkich brzuchach, a jej brak nie świadczy o żadnym schorzeniu i nie ma wpływu na przebieg ciąży. Jeśli jesteś na etapie planowania ciąży, pamiętaj również, żeby nie traktować pojawienia się kreski na brzuchu jako objawu jednoznacznego z ciążą – niekiedy tego typu przebarwienia pojawiają się na brzuchach kobiet, które w ciąży nie są i nie były.

Oceń ten artykuł: