Cud narodzin, czyli poród krok po kroku

4 min
Kobieta z ciazowym brzuchem szykuje sie do porodu

Każda mama przez cały okres 9 miesięcy ciąży przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Poród to złożony proces, który ma swoje etapy. Oswojenie ich wcześniej pozwoli Ci lepiej przygotować się na ten moment. Poznaj przebieg porodu, abyś świadomie mogła w nim uczestniczyć na sali porodowej.

Kobieta z ciazowym brzuchem szykuje sie do porodu
Kobieta z ciazowym brzuchem szykuje sie do porodu

Wyprostowana postawa sprawia, że ciężar jamy brzusznej naciska na dno miednicy. To złożona struktura, w ramach której muszą funkcjonować również inne kanały, czyli cewka moczowa, pochwa i odbytnica. Podczas porodu noworodek musi się nagimnastykować, aby przyjść na świat przez pierścień miednicy mamy. To dla niego niełatwe i wymagające zadanie! Dlatego przyjmuj w porodzie pozycje wertykalne, aby ułatwić dziecku poród, a sobie skrócić czas jego trwania. 

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jakie są oznaki zbliżającego się porodu, aby być przygotowaną na to wydarzenie. Jeszcze przed pójściem do szpitala warto dowiedzieć się, jak wygląda poród – to obniża lęk i powoduje, że łatwiej będzie Ci zaakceptować skurcze, które zbliżają Cię do spotkania z dzieckiem. Do zwiastunów porodu należą:

  • skurcze przepowiadające, 
  • obniżenie dna macicy, 
  • odejście czopa śluzowego. 

Pojawiają się one fizjologicznie po 37. tygodniu ciąży i nie wymagają konsultacji. Obserwuj je i trenuj oddychanie , które wykorzystasz później podczas właściwych skurczy porodowych.

Nie taki poród straszny…

Najbardziej charakterystyczne objawy porodu to skurcze, dzięki którym dziecko przemieszcza się w dół kanału rodnego. Ból, jaki wtedy odczuwa kobieta, jest porównywany do tego, który towarzyszy skurczom menstruacyjnym.

Kobiety często wstydzą się krzyczeć przy skurczach i parciu podczas porodu, jednak warto przełamać się i wydawać z siebie wtedy dźwięki – zmniejszą one odczuwany ból. 

Poród jest bardzo intensywnym procesem, pełnym silnych emocji. To normalne, jeśli odczuwasz lęk przed trafieniem na salę porodową. W ostatnich tygodniach ciąży Twój organizm wydziela znaczne ilości oksytocyny – hormonu, który pozwoli Ci pozytywnie nastawić się do tego wydarzenia oraz uspokoi Cię. Po porodzie wiele kobiet może odczuwać przygnębienie i smutek – to tzw. baby blues, którego objawy powinny ustąpić do dwóch tygodni po narodzinach dziecka. 

Pamiętaj – odpowiednie nastawienie i znajomość etapów porodu pozwolą Ci na świadome uczestniczenie w tym wydarzeniu i zwiększą szansę na jego sprawny i bezpieczny przebieg. Warto przygotować się do porodu przez cały okres ciąży, aby w dniu, kiedy Twoje dziecko będzie chciało już przyjść na świat, być gotową na jego przyjęcie.

Etapy porodu

Każdy poród jest wyjątkowy i specyficzny. Ze względów praktycznych, wyróżnia się trzy okresy porodu:

I – rozwieranie się szyjki macicy,

II – wypieranie dziecka,

III – pierwszy kontakt z nowo narodzonym dzieckiem, któremu towarzyszy rodzenie się łożyska.

  • I okres:
    • Pojawiają się najpierw nieregularne skurcze, trwające poniżej minuty – może to trwać 8-12 godzin, szyjka macicy rozwiera się wtedy do 3 cm. Na początku skurcze będą łagodne, z czasem staną się silniejsze i częstsze. W każdej chwili mogą odejść Ci wody. Gdy skurcze będą już bolesne i regularne, nie ustąpią pod wpływem ciepłej kąpieli, nie pozwolą Ci zasnąć i utrudniają mówienie, to znak, że czas udać się do szpitala!
    • Pod koniec fazy, gdy jesteś już na sali porodowej, skurcze występują co 3-4 minuty i trwają 60 sekund każdy – gdy rozwarcie macicy osiągnęło 10 cm, wejdziesz w II fazę porodu, która z reguły jest mniej bolesna od I – rozwierającej szyjkę. 
    • II okres – przy kolejnych skurczach poczujesz lekkie parcie, co oznacza, że właśnie rodzisz! Poczujesz napieranie główki dziecka – przy każdym skurczu i parciu Twoje dziecko będzie przesuwało się w dół kanału rodnego. Słuchaj wtedy swojego ciała – głęboko oddychaj, a przy skurczach i parciu krzycz, aby było Ci lżej.
    • III okres – rodzenie łożyska i błon płodowych. W tym czasie wciąż będziesz odczuwała skurcze, jednak będą one znacznie łagodniejsze. Niektóre kobiety w euforii po porodzie nawet nie zauważają momentu urodzenia łożyska. Jeśli zdecydowałaś się na pobranie krwi pępowinowej, to jest właśnie ten moment.

Poród może się zacząć także od odejścia wód płodowych. Wtedy jednak trzeba poczekać aż pojawią się skurcze. Jeśli wody są czyste, najedz się, obserwuj ruchy dziecka i poczekaj na skurcze. Jeśli są zielone natychmiast jedź do szpitala. 

W szpitalu personel może zaproponować wywołanie skurczy, jeśli nie pojawiają się one samoistnie w ciągu kilkunastu godzin od odejścia wód płodowych.

W zależności od przebiegu ciąży i ciała kobiety, poszczególne etapy porodu mogą różnić się w czasie trwania. Najważniejsze to obserwowanie swojego ciała, które daje znaki świadczące o tym, że poród się zbliża lub kiedy i jakie czynności powinnaś wykonywać. Pamiętaj, aby podczas tego wyjątkowego wydarzenia w Waszym życiu zachować spokój i czuć się komfortowo. Przygotowując się do porodu warto, abyś wybrała szkołę rodzenia, w której poznasz różne pozycje do rodzenia, metody łagodzenia bólu, a także inne rodzaje porodu w przypadku pojawienia się komplikacji. Na odczuwanie skurczy porodowych mają wpływ nastawienie rodzącej, sposób oddychania, wsparcie osób trzecich: położnej, partnera, douli oraz stworzenie warunków sprzyjających porodowi: przygaszone światło, muzyka, zapach, możliwość jedzenia i picia, masaż, okłady ciepłe i zimne etc.

Tagi: poród, objawy porodu, przebieg porodu, jak wygląda poród, etapy porodu, przebieg porodu, poród krok po kroku

Oceń ten artykuł: