Podążanie wzrokiem za otoczeniem

2 min
Babacia trzyma na rekach dziecko w bialym ubranku

W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

Babacia trzyma na rekach dziecko w bialym ubranku
Babacia trzyma na rekach dziecko w bialym ubranku

Zmysł wzroku rozwija się intensywnie już po narodzinach malucha. Na razie niemowlę nie rozumie tego, co widzi, jego mózg wciąż uczy się interpretować obrazy. Już w pierwszych tygodniach życia dziecko może przez krótką chwilę podążać wzrokiem za wolno poruszającymi się przedmiotami, obserwując ich ruch najpierw w linii poziomej, a pod koniec 3. tygodnia – pionowej. W tym okresie rozwoju ruch gałek ocznych dziecka jest skokowy i chaotyczny.

Na początku drugiego miesiąca życia dziecko podąża wzrokiem np. za zabawką w kontrastowym kolorze lub twarzą opiekuna – na razie tylko w ramach łuku 90 stopni, czyli od jednego kącika oka do drugiego. Dwumiesięczne dziecko potrafi także wpatrywać się nieprzerwanie w jeden przedmiot nawet przez 30 minut. Jego uwagę skupiają wyraziste barwy. Z każdym miesiącem maluch coraz bardziej interesuje się ruchem dookoła niego, skupia wzrok na sylwetce mamy i taty np. podczas przewijania. Z czasem ruch gałek ocznych staje się coraz bardziej precyzyjny i świadomy.

W pierwszych czterech miesiącach życia staraj się dostarczyć dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych, baw się z nim zabawkami o wyraźnych konturach oraz kontrastowych, intensywnych barwach. Duża czarno-biała piłka lepiej wpłynie na rozwój wzroku dziecka niż kolorowy, różnokształtny pluszak. Możesz też wykonać prostą zabawkę z białej kartki papieru – narysuj na niej czarnym markerem proste kształty i przesuwaj kartkę przed oczkami dziecka.

Gdy dziecko coraz dłużej skupia wzrok na jednym przedmiocie, zawieś nad jego łóżeczkiem np. wolno obracającą się karuzelę. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka – zabawki powinny wisieć w odległości ok. 20-25 cm od jego twarzy, aby maluch nie mógł chwycić ozdoby.

Obserwuj uważnie swoje dziecko. Jeśli do 4. miesiąca życia nie zacznie podążać wzrokiem za otoczeniem, skonsultuj się z pediatrą, okulistą lub neurologiem.

Oceń ten artykuł: