Wspieramy rozwój Dziecka – kreatywne zabawy z Twoim Maluchem

3 min
Mama i dziecko bawia sie pacynka na palec

Po pierwszym półroczu Twój Maluch staje się już bardziej samodzielny. Jest ciekawy świata i dzięki lepszej koordynacji ruchowej może go poznawać. Zaczyna wędrówki w najbardziej interesujące zakątki domu. Poznaje nowe przedmioty i za pomocą stukania, rzucania i gryzienia popróbuje odgadnąć ich przeznaczenie. Czasem ciężko za nim nadążyć!

    Mama i dziecko bawia sie pacynka na palec
    Mama i dziecko bawia sie pacynka na palec

    Zanim Maluch ukończy 1 rok życia będzie rozwijał nowe umiejętności. Niegdyś leżący w łóżeczku niemowlak zacznie samodzielne odkrywać świat poprzez raczkowanie czy pełzanie. Cierpliwość i czujność bardzo Ci się przydadzą w tym okresie. Na szczęście coraz łatwiej będzie przychodziło Wam rozpoznanie emocji Dziecka. Sprawdź jak inne mamy wykorzystują umiejętności dziecka, aby kształtować jego rozwój.

    Magda

    mama ośmiomiesięcznego Jasia

    Nasz synek uwielbia jak się wokół niego coś dzieje. Uwielbia nowe miejsca, nowe sytuacje, nowe przedmioty. Najbardziej jednak lubi nie kolorowe i ładne zabawki, ale to czym "bawią" się dorośli :) Pilot od telewizora, pokrywka z garnka, łyżka drewnianą lub mała metalowa łyżeczka, szczotka do włosów, torebka mamy, liść który przypadkiem spadł do wózka itp... Interesuje się bardzo otaczającym go światem i bacznie obserwuje swoich rodziców :)

    Twój Maluszek jest ciekawy otaczającego go świata i posiada już umiejętności, aby go odkrywać. Czasem bardziej interesujące będą dla niego przedmioty codziennego użytku, jak pilot o którym wspomniałaś niż tradycyjne zabawki. Wszystko, co leży pod ręką i mieści się w małej łapce będzie idealnym przedmiotem do zapoznania się z nim. Z tego względu powinnaś zabezpieczyć jego otoczenie, tak aby nie dosięgał do niebezpiecznych przedmiotów. Dzieci poznają świat nie tylko manualnie (za pomocą rączek), ale także z pomocą ust. Uważaj zatem na bardzo drobne elementy, które Maluch może połknąć. Poznawanie świata ustami możesz wykorzystać do nauki jedzenia i picia z kubeczka.

    Natalia

    mama dziesięciomiesięcznej Julii

    Julka często dostaje różne zabawki, migoczące i grające. Ja osobiście nie jestem zwolenniczką tego typu "ogłupiaczy" bo zazwyczaj miganie kolorowymi światełkami i wydawanie dziwnych dźwięków jest bezsensowne. Córkę zazwyczaj tego typu zabawki interesują tylko przez chwilę. Znacznie dłużej interesuje się misiem, którego oglądamy razem. Julka wtedy pokazuje np. oczko misia, a ja jej opowiadam, że to jest oczko i oczkiem się patrzy i pokazuję, że i ja mam oczka i Julka też. Mała interesuje się również zabawką typu MULA z Ikea, przy zakupie której zastanawiałam się czy dziecko nie jest za małe. Jednak okazał się to strzał w dziesiątkę. Mała siedzi przy niej i przekłada w pełnym skupieniu klocuszki.

    W 10 miesiącu życia dziecko rozwija umiejętności, których nabyło po pierwszym półroczu. Twój udział przy poznawaniu przez nie zabawek jest bardzo ważny, ponieważ dziecko zaczyna pokazywać czego chce, wyraża swoje emocje i powoli uczy się Twoich reakcji. To świetna okazja, aby budować bliską relację. To także dobry moment, aby pokazać dziecku gdzie przebiegają pewne granice. Po 8 miesiącu maluch zaczyna powoli testować rodziców, sprawdzając jak daleko może się posunąć w swoich poczynaniach. Pochwal je, gdy zrobi coś dobrze i ostrzeż przed niebezpieczeństwem, gdy takie się pojawi. Podczas wspólnej zabawy używaj różnych przedmiotów, aby stymulować rozwój dziecka. Możesz udać się na niezwykle ekscytującą wyprawę poza dom, gdzie pociecha przeżyje zupełnie nowe przygody w innym niż dotychczas otoczeniu.

    Ola

    mama dziesięciomiesięcznej Ali

    Razem z córką czytamy bajki po polsku i po angielsku, słuchamy piosenek i rymowanek (polecam Little Baby Bum). Mamy też zabawki, które wkłada się w inne lub układa się wieżę, dużo pluszaków na których pokazujemy części ciała. Bawimy się w berka - rodzice chodzą na czworaka a dziecko za nimi. Lubimy też piłki, za którymi dziecko raczkuje, bierze w rączkę i rzuca.

    Stymulujące dla rozwoju dziecka jest doświadczanie różnych bodźców. Wasze zabawy ruchowe, słuchowe oraz te, angażujące mowę to bardzo dobry sposób na kształtowanie różnych umiejętności. Niespełna roczne dziecko rozpoznaje już swoich rodziców. Nawiązuje z nimi kontakt wypowiadając pojedyncze sylaby. To także moment, w którym możesz po raz pierwszy usłyszeć ”mama” lub „tata”. Warto rozwijać jego mowę, gaworząc z pociechą i wyjaśniając nazwy otaczających je przedmiotów, części ciała czy zabawek. Chociaż wydaje się, że dziecko nie rozumie znaczenia większości słów, z czasem dostrzeżesz efekty wspólnych ćwiczeń. Dziecko zaczyna rozumień sens prostych poleceń. Możesz poprosić je, aby wskazało jakiś przedmiot. Jeśli zrobi to poprawnie – pochwal je. Twoja aprobata zadziała motywująco i dziecko chętniej będzie uczyło się nowych rzeczy.

    prezent.png

    Odbierz prezent dla malucha!

    Zamów bezpłatną paczkę dla Juniora i odbierz poradnik i próbkę Bebiko Junior 3 dla Twojego dziecka!

    ZAMÓW

    Oceń ten artykuł: