Skrobia ryżowa – zastosowanie dla niemowląt

4 min
skrobia_ryzowa_nimowleta

Choć ryż jest najpopularniejszym rodzajem zboża na świecie, nie każdy zna pełen zakres jego zastosowania. Najczęściej używa się go w kuchni – znane są różne odmiany, a nawet formy – coraz więcej osób sięga po płatki czy makarony ryżowe. Mało kto jednak zna skrobię ryżową o wyjątkowo cennych właściwościach kosmetycznych, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Co w tej kwestii warto wiedzieć o skrobi ryżowej, jak, kiedy i w jakiej formie ją stosować u dziecka?

skrobia_ryzowa_nimowleta
skrobia_ryzowa_nimowleta

Skrobia ryżowa – właściwości i zastosowanie

Skrobia ryżowa powstaje w wyniku mielenia i oczyszczania ziaren ryżu. Cechuje się znikomą zawartością tłuszczu i białka – zawiera ich odpowiednio 0,8 g i 0,45 g, za to jest bogatym źródłem węglowodanów – ma ich 84 g w 100 g.[1] W kulinarnym zastosowaniu służy głównie jako zagęstnik. Skrobia ryżowa wykorzystywana jest również w kosmetyce, do produkcji produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry niemowląt i małych dzieci. Co zawiera i jak działa skrobia ryżowa?

● Cenne kwasy tłuszczowe jedno- i wielonasycone, m.in. kwas linolowy, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry i łagodzenie objawów różnych stanów skórnych.

● Makroelementy takie jak fosfor, magnez, potas, sód i wapń mające właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne, wspierające naturalną barierę ochronną skóry, poprawiające jej wygląd i utrzymujące prawidłowy poziom nawilżenia. [2]

Ponadto skrobia ryżowa znana jest ze swoich właściwości odkażających i kojących. Działa delikatnie oczyszczająco bez wywoływania podrażnień, a także zmiękcza skórę. Łagodzi również stany zapalne i zaczerwienienia, odżywia i nawilża skórę. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i reguluje wytwarzanie sebum. Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości – skrobia ryżowa dla niemowląt wydaje się doskonałym środkiem pielęgnującym.

Skrobia ryżowa do kąpieli – jak stosować?

Kąpiele w skrobi to stary sposób na łagodzenie wszelkich podrażnień skóry. Najczęściej stosuje się kąpiel w krochmalu na bazie skrobi ziemniaczanej, jednak zdecydowanie warto wypróbować skrobię ryżową, ze względu na ogrom jej cennych dla skóry dziecka właściwości. Taka kąpiel dla dziecka przyniesie mu wiele korzyści, jest prosta w przygotowaniu i pomoże rozprawić się z wieloma problemami skórnymi.

Skrobia ryżowa do kąpieli idealnie sprawdzi się w pielęgnacji niemowlaka i jego delikatnej skóry. Nie naruszy jej naturalnej bariery hydrolipidowej ani nie wywoła podrażnień. Można ją stosować profilaktycznie, zamiast innych środków do mycia, jak i w przypadku bardzo wrażliwej skóry, skłonnej do podrażnień, a także przy atopowym zapaleniu skóry. Skrobia ryżowa działa niczym naturalny emolient, który w bezpieczny sposób nawilży skórę, pozwalając jej jednocześnie oddychać.

Skrobia ryżowa do kąpieli dla niemowląt zawiera potas, a ponadto wiele innych łagodnych dla skóry pierwiastków. To czyni ją idealnym wyborem dla maluchów z delikatną, wrażliwą skórą. Skrobia ryżowa do kąpieli niemowlaka przyda się także w upalne dni, by solidnie, a jednocześnie nieinwazyjne oczyścić skórę dziecka z potu. Ponadto skrobia ryżowa do kąpieli, stosowana regularnie, pomoże uporać się z problemem potówek na skórze dziecka, a także odblokuje zatkane pory.

Aby zrobić kąpiel ze skrobią ryżową dla niemowlaka, wystarczy rozpuścić około 20 g proszku w ciepłej wodzie, w której kąpie się dziecko. Skrobi nie trzeba zmywać, a skórę dziecka wystarczy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

Skrobia ryżowa dla niemowląt – jako puder do pupy

Nie tylko do kąpieli można wykorzystać skrobię ryżową. Po co jeszcze warto mieć ją w pobliżu niemowlęcego przewijaka? Świetnie sprawdzi się dla ukojenia podrażnionej skóry niemowlaka w okolicach pieluszkowych i w przypadku odparzeń. Można ją stosować jako puder do pupy, który zadziała osuszająco, regenerująco i osłonowo przed podrażnieniami. Skrobia ryżowa dla niemowląt pomoże zadbać o suchość pupy pod pieluszką, absorbując wilgoć i zapobiegnie powstawaniu podrażnień. Skrobia nie zatyka porów, dzięki czemu skóra dziecka będzie mogła swobodnie oddychać. Skrobia ryżowa dla niemowląt stworzy również delikatną barierę ochronną przed bakteriami, dzięki czemu skóra dziecka – także pod pieluszką – będzie bezpieczna.

Czy skrobia ryżowa może uczulać?

Ryż sam w sobie uznawany jest za zboże o bardzo małym potencjalne alergennym, a więc i jego pochodne uznawane są za produkty bezpieczne dla alergików. Co więcej – tym, co uczula w zbożach, są białka, zaś skrobia należy do wielocukrów i organizm człowieka nie wytwarza przeciwciał, które mogą z nim reagować z jej cząsteczkami. Jednak w toku produkcji do skrobi ryżowej mogą przedostać się białka roślin, które mogą wywołać reakcję alergiczną u dziecka.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowych reakcji na stosowanie skrobi ryżowej u niemowlaka należy odstawić produkt i zgłosić się do lekarza. Przed pierwszym użyciem również nie zaszkodzi konsultacja z zaufanym pediatrą.

Bibliografia:

https://kalkulatorbmi.com/zywnosci/skrobia-ryzowa.html [dostęp 13.05.2024]

https://www.doz.pl/czytelnia/a1379-Pierwiastki_zdrowia_i_urody [dostęp 13.05.2024]

https://kopalnia-zdrowia.pl/p-organiczna-skrobia-ryzowa-do-kapieli-dla-niemowlat-azeta-bio.html

https://medica.radom.pl/baza-wiedzy/ige-sp-f9-ryz/

M. Rachel, Czy istnieje alergia na ryż? [online:] https://podyplomie.pl/dermatologia/29072,czy-istnieje-alergia-na-ryz

E. Tomkowska, czy można mieć uczulenie na skrobię, [online:] https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24025822,alergia-pokarmowa-skrobia.html

[1] https://kalkulatorbmi.com/zywnosci/skrobia-ryzowa.html [dostęp 13.05.2024]

[2] https://www.doz.pl/czytelnia/a1379-Pierwiastki_zdrowia_i_urody [dostęp 13.05.2024]

Oceń ten artykuł: