Zostań w domu i dowiedz się, jak możesz wykorzystać ten czas, aby wspierać rozwój Twojego dziecka

4 min
Mama przyglada sie bawiacemu dziecku

Obecna sytuacja wymaga od większości z nas pozostania w domach. Wspólne spędzanie całych dni w czterech ścianach może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Dzieci szybko się nudzą, a sprawujący nad nimi nieustanną opiekę rodzice mogą czuć się zmęczeni. Pamiętaj, że ta sytuacja może być dla Was szansą, a wspólny czas – wyjątkowym prezentem dla całej rodziny. Różnego rodzaju zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na stymulowanie ich rozwoju intelektualnego czy fizycznego, a także rozwijanie ciekawości świata i kreatywności. Dowiedz się, jak wspólnie możecie spędzić ten czas.

Mama przyglada sie bawiacemu dziecku
Mama przyglada sie bawiacemu dziecku

Jak wykorzystać Waszą relację i rozwijać ciekawość malucha?

Dzieci są ciekawe z natury. To dzięki ciekawości uczą się i odkrywają otaczający je świat. Badania pokazują, że w świecie zwierząt ciekawość sprzyja umiejętności przetrwania, ponieważ zmusza do uczenia się i radzenia sobie w nowych sytuacjach.

Każde dziecko jest inne, tak jak i środowisko, w którym się wychowuje. Bez względu jednak na miejsce zamieszkania czy inne uwarunkowania zewnętrzne to relacje i interakcje z rodzicami oraz rodzeństwem są dla malucha najlepszą formą uczenia się i poznawania otoczenia. Dzisiaj jest świetny czas, aby wspólnie bawić się z dzieckiem i patrzeć, jak rozwija się na Twoich oczach.

Zabawa "Jak wyglądam?"

Naucz swoje dziecko rozpoznawania przedmiotów codziennego użytku po ich kształcie, rozmiarze oraz kolorze. To pomoże mu rozwijać zdolność obserwacji, koncentracji i pobudzi ciekawość.

Zabawa "Poszukiwanie skarbu"

Zorganizuj dla swojego dziecka poszukiwanie skarbów w Waszym domu. Ukryj jego ulubione zabawki i pomóż mu ich szukać. Możecie przy tym korzystać ze specjalnej mapy domu, którą wcześniej przygotujecie. Taka zabawa rozwija umiejętność obserwacji, rozwija pamięć oraz logiczne myślenie.

Zabawy, które pomogą doświadczać

Istnieje wiele różnych zabaw i gier, takich jak np. wycinanki, składanie figurek z papieru, rysowanie, poprzez które dziecko może poznawać świat poprzez doświadczanie, co rozwinie jego zdolność do obserwacji oraz zachęci do odkrywania otoczenia.

Wystarczy ręka i głowa, czyli pobudź kreatywność dziecka

Rozwijanie kreatywności jest jednym z największych trendów w edukacji dzieci na całym świecie. W dzisiejszych, pełnych technologii czasach kreatywność jest jedną z najważniejszych umiejętności, których można się nauczyć – łączy w sobie inteligencję, wiedzę, ciekawość i wyobraźnię. Rozwijanie kreatywności dziecka zaczyna się od zabawy. Poznaj kilka pomysłów, które możesz wykorzystać każdego dnia.

Klocki

Budowanie konstrukcji z klocków dostosowanych do wieku i umiejętności dziecka to świetne ćwiczenie, które rozwija wyobraźnię przestrzenną malucha.

Opowiadanie historii lub kreatywne pisanie

Tworzenie historyjek, żartów czy wierszyków to dobry sposób, aby rozwijać u dziecka logiczne myślenie.

Zabawy malualne

Wszelkiego rodzaju aktywności manualne rozwijają u dziecka kreatywność, koncentrację oraz sprawność. Dzieci uwielbiają malowanie rączkami, lepienie z gliny czy plasteliny, wyklejanki, więc warto pozwolić maluchowi na zrobienie małego bałaganu, bo to na pewno pobudzi jego wyobraźnię. Jeśli bawicie się w kilka osób i ogłosisz przy tym konkurs na najlepszą pracę, zabawa będzie jeszcze fajniejsza!

Dziecko mistrzem komunikacji

Umiejętności społeczne są niezbędne w życiu każdego człowieka. Już niemowlę uczy się wyrażać siebie poprzez naśladowanie rodziców, a małe dzieci są w stanie skutecznie się komunikować, pokazując przez to swoją niezależność. Umiejętności społeczne najlepiej rozwijają się u dziecka, kiedy ma ono kontakt z innymi maluchami, dalszymi członkami rodziny, nauczycielami czy innymi ludźmi na ulicy. W tej chwili kontakt ten jest ograniczony wyłącznie do rodziców, a czasem też rodzeństwa. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, jak w domowym zaciszu nauczyć dziecko komunikacji z innymi.

Zabawa w zgadywanie

Narysuj coś na kartce i poproś dziecko, aby zgadło, co to jest. Jeśli obawiasz się o swoje umiejętności w tym zakresie, zamiast rysować możesz pomyśleć o jakimś przedmiocie z Waszego otoczenia, opisać go słowami i poprosić, aby maluch odgadł, co masz na myśli. Kiedy to zrobi, zamieńcie się rolami – teraz dziecko powinno wybrać jakiś przedmiot, a Twoim zadaniem będzie odgadnięcie, o jaką rzecz chodzi. Taka zabawa to prosty sposób na doskonalenie umiejętności językowych, które są niezbędne w relacjach z innymi.

Zabawa w odgrywanie ról

Poproś dziecko, abyście na chwilę zamienili się rolami – niech maluch zachowuje się tak, jak Ty, a Ty udawaj, że jesteś nim. To świetny sposób na doskonalenie umiejętności obserwacyjnych oraz naukę empatii, co jest kluczowe dla rozwoju umiejętności społecznych.

Pamiętaj, że każde dziecko rodzi się z wieloma umiejętnościami, które możesz rozwijać. Mimo że teraz większość czasu spędzacie w domu, ograniczona przestrzeń nie ma nic wspólnego z ograniczonym potencjałem dziecka. Nawet w domu możesz pomóc maluchowi odkrywać jego otoczenie, a także wspierać jego rozwój poprzez zabawę. Pamiętaj przy tym, aby szczególnie dzisiaj dbać o higienę dziecka oraz o jego zdrowie , a także o odpowiednią dietę, która ma kluczowe znaczenie dla wsparcia prawidłowego rozwoju układu odpornościowego.

Oceń ten artykuł:

Najczęściej zadawane pytania - hero.png

Najczęściej zadawane pytania

Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 i dowiedz się, jak możesz chronić swojego Maluszka!

Przejdź do sekcji