Sposoby na ulewanie u niemowląt

2 min
Tata lezy z maluszkiem trzymajc go za reke i calujac w glowe

Ulewanie, choć jest naturalnym zjawiskiem u noworodków, może być niekiedy uciążliwe. Brzuszek maluszka dopiero uczy się trawić i wchłaniać pokarm. W przypadku wzmożonych ulewań można mu w tym delikatnie pomóc. Poznaj sposoby na ulewanie.

Tata lezy z maluszkiem trzymajc go za reke i calujac w glowe
Tata lezy z maluszkiem trzymajc go za reke i calujac w glowe

Ulewanie to typowa niemowlęca dolegliwość, której nie powinnaś się obawiać. Klasycznym sposobem pozwalającym jej unikać jest karmienie malucha w pozycji półleżącej, gdy jest on spokojny i zrelaksowany. Należy unikać karmienia w pośpiechu, które sprzyja połykaniu nadmiernej ilości powietrza wraz z pokarmem. Zadbaj, by dziecko jadło spokojnie, unikaj karmienia, gdy maluch jest rozdrażniony i płacze. Pamiętaj o prawidłowym odbijaniu powietrza, które dziecko połknęło podczas jedzenia. Ułóż dziecko główką na Twoim ramieniu tak, by treść pokarmowa „odbiła się”.

Przy następnej wizycie u pediatry pamiętaj

aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

Pobierz Dzienniczek "Ulewanie"

Ważny jest także czas tuż po jedzeniu. Pozwól, aby pokarm w brzuszku „ułożył się”. Zaczekaj z przewijaniem, by nie zmieniać pozycji ciała dziecka tuż po zakończeniu posiłku. 

Mama dotyka brzucha dziecka lezacego na przewijaku

Wzdęcia i kolka u noworodka – jak poradzić sobie z napiętym brzuszkiem dziecka?

Przejdź do artykułu

Co powinno zaniepokoić?

Na ogół ulewania ustępują samoistnie. Twój maluszek rośnie, dojrzewa również jego układ pokarmowy, wzrasta napięcie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo przychodzi czas kiedy dziecko już siada, a zatem znajduje się w pozycji pionowej przez większą część dnia.

Objawy klasycznego ulewania nie powinny Cię martwić. Jeśli jednak zdarza się ono wyjątkowo często i towarzyszy mu długotrwałe krztuszenie i kaszel, ubytek masy ciała, a konsystencja ulanego pokarmu przypomina wymioty i posiada ciemną barwę, powinnaś o swoich obserwacjach opowiedzieć specjaliście.

Oceń ten artykuł:

Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej