Wzdęcia i kolka u noworodka – jak poradzić sobie z napiętym brzuszkiem dziecka?

2 min
Mama dotyka brzucha dziecka lezacego na przewijaku

Wzdęcia brzucha, u noworodków i niemowląt zdarzają się często. Zgromadzone gazy w jelitach dokuczają maluszkom, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż się rozwija i nie radzi sobie jeszcze ze wszystkimi wyzwaniami. Jeśli Twoja pociecha płacze i jest niespokojna po karmieniu, być może doskwierają jej uporczywe wzdęcia brzuszka.

Mama dotyka brzucha dziecka lezacego na przewijaku
Mama dotyka brzucha dziecka lezacego na przewijaku

Wzdęcia brzucha – skąd się biorą?

Ciężko jednoznacznie zdefiniować wzdęcia. Dorośli opisują je jako uporczywe przelewania w jelitach, uczucie kłucia i powiększenie obwodu brzucha. U niemowląt o wzdęciach mogą świadczyć: uporczywy płacz, niepokój, podkurczanie nóżek oraz powiększenie i napięcie brzuszka. Dziecko cierpiące na wzdęcia napina się i płacze podczas wypróżnienia.

Jeśli chcemy pomóc dziecku uporać się ze wzdęciami, musimy najpierw poznać ich przyczynę. 

za wzdęcia u niemowląt najczęściej odpowiada niedojrzałość przewodu pokarmowego, która mija około 1. roku życia dziecka?

Biegunka.png

Biegunka u niemowlaka – kiedy powinnaś się niepokoić?

Przejdź do artykułu

Przyczyny wzdęć:

  • Nieprawidłowa technika karmienia niemowlęcia, powodująca połykanie przez dziecko nadmiernej ilości powietrza.
  • Kolka jelitowa, częsta dolegliwość u niemowląt.
  • Stres, pośpiech mamy i niekorzystna atmosfera przy karmieniu piersią.
  • Niewłaściwe rozszerzanie diety niemowlęcia – zbyt szybkie wprowadzanie pokarmów uzupełniających do jadłospisu dziecka, nieodpowiedniej jakości, niedostosowane do możliwości trawiennych dziecka
  • Nietolerancja laktozy – wrodzona, występująca rzadko lub przejściowa – częsta dolegliwość niedojrzałego brzuszka.
  • Alergia pokarmowa, najczęściej na białko mleka krowiego.
  • Celiakia, nietolerancja glutenu lub alergia na gluten.

Jak radzić sobie ze wzdęciami u dziecka?

Jeśli wzdęcia występują w związku z alergią czy nietolerancją pokarmową zmianie musi ulec dieta mamy karmiącej piersią. Mama powinna wyeliminować pokarm, na który jej dziecko jest uczulone lub ma nietolerancję. Jeśli maluszek jest już starszy i podajesz mu pokarmy uzupełniające, unikaj tych, po których obserwujesz gromadzenie się nadmiernej ilości gazów w jelitach. Rozszerzając dietę niemowlęcia pamiętaj, aby nowe pokarmy o odpowiedniej jakości i konsystencji wprowadzać do jadłospisu pojedynczo i w umiarkowanych ilościach, jednocześnie obserwując reakcje dziecka.

Doraźnie możesz stosować odpowiedni masaż brzuszka. Gdy wzdęcia stają się bardzo uporczywe, a płaczu maluszka nie możesz ukoić w inny sposób – poradź się lekarza. Specjalista zbada dziecko i w razie konieczności zaleci odpowiednie postępowanie.

TAGI: wzdęcia, wzdęcia przyczyny, gazy w jelitach, kolka u noworodka, kolka u niemowlęcia, kolka u dziecka, wzdęcia objawy

Oceń ten artykuł: