Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

3 min
Mama masuje brzuszek noworodka cierpiacego na kolke

Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty

Mama masuje brzuszek noworodka cierpiacego na kolke
Mama masuje brzuszek noworodka cierpiacego na kolke

Objawy kolki u niemowlęcia

Rodzic masuje klatke piersiowa dziecka lezacego na kocu

Sposoby na kolkę

Przejdź do artykułu

Pierwsza kolka u noworodka może pojawić się w okolicach 3. tygodnia i może doskwierać nawet do 12 miesiąca życia Twojego maleństwa. Kolka to dolegliwość przejściowa, ale bardzo uciążliwa, zarówno dla dziecka jak i jego opiekunów. Przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są do końca poznane, ale naukowcy podejrzewają, że przyczyną kolki może być np.: alergia na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy, nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym lub nieprawidłowy kontakt emocjonalny rodzica z dzieckiem.

Kolkę u niemowlęcia możesz rozpoznać, gdy dziecko: 

  • płacze bez wyraźnej przyczyny,
  • jest rozdrażnione i zaniepokojone,
  • ma wzdęty i napięty brzuszek,
  • podkurcza  nóżki,
  • ma zaczerwienioną twarz i grymas na buzi

jednocześnie prawidłowo się rozwija, nie gorączkuje i nie występują inne choroby.

Zaobserwuj czy powyższe objawy pojawiają się w określonych porach dnia – najczęściej popołudniu i wieczorem. Jeśli oprócz występowania wymienionych dolegliwości Twój maluszek przybiera na masie ciała i rozwija się prawidłowo, wówczas niepokojące objawy prawdopodobnie świadczą o kolce. Jeśli masz obawy dotyczące rozwoju dziecka, zawsze skonsultuj je z lekarzem. Specjalista rozwieje Twoje obawy, a w przypadku wątpliwości – zleci dodatkowe badania maluszka.

Przyczyny kolki u niemowlęcia

Objawy kolki mogą nasilać się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co powoduje kolkę. Za jej główną przyczynę uznaje się niedojrzałość motoryczną przewodu pokarmowego dziecka. Występujące zaburzenia trawienia mogą prowadzić do bolesnych kurczów jelit. Do kolki przyczynia się także niedojrzała jeszcze flora bakteryjna w brzuszku dziecka. Wśród przyczyn kolki wymienia się także nietolerancje i alergie pokarmowe. Jeśli podejrzewasz, że Twój maluch cierpi na jedną z nich – skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz pomoże ocenić, co przyczynia się do występowania kolki i w razie potrzeby doradzi, jak powinna postępować karmiąca piersią mama lub zaleci dobór mleka modyfikowanego.

Do czynników powodujących kolkę zalicza się także niewłaściwą technikę karmienia. Jeśli niemowlę połyka dużo powietrza w trakcie ssania, w jego jelitach gromadzi się nadmiar gazów powodujący bolesne wzdęcia. Skontroluj z położną lub doradcą laktacyjnym technikę przystawiania dziecka do piersi.

Co robić, gdy wystąpi kolka u dziecka?

Niestety nie istnieje uniwersalny sposób radzenia sobie z kolką u niemowlęcia. Najlepiej jest obserwować maluszka i zwracać uwagę, w jakich sytuacjach pojawia się kolka. Wtedy możemy zadziałać, wyeliminować przyczynę lub odpowiednio reagować, gdy kolka już pojawi się u naszego dziecka.

Kolka to naturalna dolegliwość, z którą boryka się nawet co drugie dziecko. Czasem jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest cierpliwość i doraźne metody, takie jak np. masaż brzuszka. Istnieją także inne sposoby na kolkę, które mogą wspomagać walkę z tą dolegliwością lub zapobiegać jej częstemu występowaniu. Kolka to nie choroba, a jedynie przejściowe zaburzenie, które powinno ustąpić samoistnie około 5. miesiąca życia dziecka. 

aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

Pobierz Dzienniczek "Kolki"

Tagi: kolka u noworodka, kolka u niemowlaka, objawy kolki, kolka dziecięca, płacz, kolki, ból brzucha, wzdęcia

Oceń ten artykuł:

delikatny-brzuszek.jpg

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej