Uczulenie na jedzenie. Jak pomóc małemu alergikowi?

3 min
Tata trzyma na rekach dziecko z uczuleniem

Alergia jest przejawem nadwrażliwości organizmu na niektóre produkty spożywcze. Niestety, każdy pokarm może uczulać. U niemowląt winowajcą najczęściej jest mleko krowie. Alergia pokarmowa u maluszków może się wiązać z niedojrzałością układu pokarmowego i odpornościowego. Szacuje się, że występuje najczęściej wśród najmłodszych dzieci (ok. 6–8% w okresie niemowlęcym).

  Tata trzyma na rekach dziecko z uczuleniem
  Tata trzyma na rekach dziecko z uczuleniem

  Gdy podejrzewasz u swojego maluszka alergię zaczynasz się niepokoić i zastanawiasz się: co dalej? Jak komponować swoją dietę, gdy karmisz piersią? Co do jedzenia podawać dziecku, które ma rozszerzaną dietę, aby wspierać leczenie alergii? Sprawdź jakie objawy mogą zwiastować uczulenie u dziecka i w jaki sposób karmić alergika.

  Mama

  czternastomiesięcznej córeczki

  Głównym aczkolwiek późno zauważonym objawem alergii u córci były silne kolki. Codzienny, kilkugodzinny płacz męczył nasze dziecko i nas. Szukaliśmy sposobów na pozbycie się dolegliwości. Rozwiązanie przyszło z artykułem na temat alergii pokarmowej u niemowląt. Postanowiłam wyeliminować ze swojej diety mleko krowie i jego produkty. Efekt pojawił się po kilku dniach. Kolki ustąpiły. Niestety pojawiły się problemy ze skórą. Stała się sucha, szorstka, czerwona. Lekarz stwierdził AZS. Było to kolejnym objawem alergii. Pomimo odstawienia z diety produktów pochodzenia krowiego zaczęliśmy walkę z suchą skórą. Z pomocą przychodziły nam kąpiele w krochmalu oraz siemieniu lnianym. Gotowałam kisiel i wlewałam do wanienki z wodą. Skórę smarowałam 2-3 razy dziennie emolientami, które natłuszczały i regenerowały skórę córeczki. Dziś nie mamy już większych problemów z alergią. Córcia wyrosła, a drobne niedoskonałości skóry zwalczamy kąpielami w emolientach.

  Alergia pokarmowa może manifestować się na wiele sposobów. Kolka, o której wspomniałaś jest jednym z częściej występujących objawów alergii u niemowląt. Czasem alergii towarzyszą ulewania, wymioty i biegunka. Mogą pojawić się także objawy skórne, czyli wysypka i suchość. Niekiedy występują reakcje ze strony układu oddechowego, takie jak: sapka, kaszel, duszność czy katar. Jeśli karmisz piersią, a dziecko ma objawy alergii, starannie komponuj swoją dietę. Wprowadzając kolejne produkty do swojego menu obserwuj reakcję dziecka po karmieniu. Gdy pojawią się niepokojące symptomy, ogranicz lub wyeliminuj alergen. Najczęstszymi alergenami są białko mleka krowiego białko jaja kurzego, cytrusy i orzeszki ziemne. Jeśli nie widzisz poprawy u maluszka, mimo Twojej diety eliminacyjnej, zgłoś się do lekarza na dalszą diagnostykę. Objawy alergii nie są typowe i mogą świadczyć o innym schorzeniu.

  Kinga

  mama siedemnastomiesięcznego Kajetana

  Aby mojemu małemu alergikowi nie dokuczały już dolegliwości trawienne trzymamy się paru ustalonych przeze mnie zasad :-) Przede wszystkim wspomagam jego florę bakteryjną probiotykami. Układam synka jak najczęściej na brzuszku i w tej pozycji zachęcam do zabawy. Dzięki jego aktywności, aktywnie też pracują jelitka :-) Unikamy cukru i dokładnie czytamy etykiety! Pijemy dużo wody, jemy warzywa i kasze – bogate w cenne witaminy i błonnik. Nowe produkty próbujemy w 4-5 dniowych odstępach. Po wypiciu mleka pamiętamy również jak ważne jest odbijanie :-)

  Rozszerzając dietę maluszka należy postępować zgodnie z aktualnym schematem żywienia. Bardzo dobrze, że nowe składniki wprowadzacie pojedynczo, obserwując reakcję dziecka. Jeśli nie wystąpią niepokojące objawy, możecie podać kolejny produkt. Gdy pojawią się dolegliwości, posiłek należy wycofać na pewien okres. Po jakimś czasie można ponownie podjąć próbę włączenia go do diety dziecka, po konsultacji z pediatrą. Praktykowane przez Ciebie czytanie etykiet to także bardzo dobry sposób na unikanie alergenów. Wiele artykułów spożywczych może zawierać śladowe ilości produktów uczulających. Aktualnie nie ma zaleceń odnośnie stosowania probiotyków w leczeniu alergii pokarmowej. Badania nad ich skutecznością wciąż trwają.

  Ankieta o alergii

  Co jest najtrudniejsze przy alergii pokarmowej u dziecka?

  Mama

  trzymiesięcznej córeczki

  Moja mała miała problemy z brzuszkiem o czym się dowiedzieliśmy po prawie 2. miesiącach płaczu. Pediatrzy w przychodni mówili, że ją przekarmiamy. Karmiliśmy tak, jak było napisane na opakowaniach mleka modyfikowanego. Bardzo płakała i nie chciała leżeć na brzuszku. Wreszcie trafiliśmy na kompetentnego lekarza, który stwierdził, że mała ma alergię pokarmową i musimy zmienić mleko na inne. Po tym wszystko się uspokoiło i mała jest radosnym, prawie czteromiesięcznym dzieckiem. Co robiliśmy zanim zmieniliśmy mleko: starałam się ją nosić tak, aby jej brzuszek dotykał mojego ciała (aby się nagrzewał) i masowałam plecy przeciwnie do wskazówek zegara. Oprócz tego piła herbatkę rumiankową i staraliśmy się ogrzewać brzuszek. Gdy spała to kładłam jej dodatkowo na brzuszek małą szmatkę – przytulaczka.

  Każdy sposób zapobiegania oraz leczenia alergii należy konsultować ze specjalistą, czasem warto poradzić się więcej niż jednego lekarza, tak jak w Waszym przypadku. Rodzicie nie powinni samodzielnie podejmować decyzji o diecie eliminacyjnej u karmiącej mamy czy u maluszka lub o zaprzestaniu karmienia piersią. Karmienie piersią jest najbardziej optymalne dla dziecka. Jeśli nie karmisz dziecka piersią, po konsultacji ze specjalistą, możesz wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla maluszka. Już niedługo zaczniecie rozszerzać dietę Twojego dziecka. Przy wprowadzaniu produktów uzupełniających u dziecka z alergią należy postępować bardzo ostrożnie i uważnie obserwować reakcję na nowe pokarmy. Pamiętaj, że nie ma wskazań, co do innych modyfikacji schematu żywienia niemowląt. U większości dzieci alergia pokarmowa ustępuje po 3. roku życia, a czasem nawet wcześniej, gdy układ pokarmowy osiąga dojrzałość. Nie zapominaj, że bezzasadna dieta eliminacyjna może przynieś więcej szkód niż pożytku.

  Oceń ten artykuł:

  Delikatny-Brzuszek.png

  Delikatny brzuszek

  Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach

  Dowiedz się więcej