Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

3 min
Noworodek w kolorowym ubranku placze lezac

Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?

Noworodek w kolorowym ubranku placze lezac
Noworodek w kolorowym ubranku placze lezac

Zaparciem nazywamy rzadkie (mniej niż 3 razy w tygodniu) oddawanie twardego, zbitego stolca z wyraźnie odczuwanym bólem. Niemowlęta karmione piersią oddają stolce z różną częstotliwością. Zdarza się, że może to być tyle razy, ile przystawiane są do piersi. Rzadsze oddawanie stolca, raz na 7 dni, również nie powinno Cię niepokoić. Są sytuacje, w których do wypróżnień dochodzi rzadziej. Alarmującym objawem jest zbita konsystencja stolca, obecność świeżej krwi oraz ból podczas oddawania kupki. Te objawy warto skonsultować ze specjalistą. Jeśli zauważysz u dziecka utratę masy ciała – zgłoś ten problem lekarzowi.

W wielu przypadkach ciężko jednoznacznie stwierdzić przyczynę zaparć. Najczęściej są to błędy żywieniowe – mała ilość płynów w diecie dziecka czy zbyt dużo zapierających produktów. Niewłaściwy skład mikrobioty jelitowej to także jedna z przyczyn zaparć u niemowląt. 

Jak domowym sposobem pokonać zaparcia u dzieci?

Jeśli zauważyłaś, że zaparcia pojawiły się wraz z przejściem na mleko modyfikowane zastanów się nad wyborem innego produktu – koniecznie po skonsultowaniu decyzji z pediatrą. Zwróć uwagę, czy właściwie przygotowujesz mleko. Niekiedy posiłek przygotowany niezgodnie z rekomendacją producenta (np. zbyt gęsty) może przyczyniać się do powstania zaparć u Twojego maluszka. Gdy zaparcia wystąpiły w momencie rozszerzania diety Twojego maluszka – zmodyfikuj ją.

Przy następnej wizycie u pediatry pamiętaj

aby zapytać lekarza jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

Pobierz Dzienniczek "Zaparcia"

Jeśli Twój maluch ukończył 4. miesiąc i zaczęłaś wprowadzać nowe produkty do jego jadłospisu, postępuj ostrożnie przy dalszym rozszerzaniu diety. Unikaj tych, które nasilają zaparcia u dzieci, czyli ryżu oraz marchewki. Unikaj serwowania słodyczy, soków oraz gazowanych napojów.

Wprowadź do diety maluszka więcej płynów

Najlepiej wprowadź wodę, niskozmineralizowaną (zawartość składników mineralnych mniejsza niż 500 mg/dl) i niskosodową. Jeśli jesteście na etapie rozszerzania diety, możesz podawać dziecku przeciery warzywne i owocowe. Od 7. miesiąca życia w menu maluszka mogą pojawić się także niewielkie ilości naturalnych jogurtów i kefirów. Pamiętaj, aby wybierać te bez dodatku cukru. Skonsultuj z lekarzem możliwość wprowadzenia do diety soczku jabłkowego, gruszkowego lub śliwkowego. Pamiętaj, aby wybierać produkty przeznaczone dla niemowląt i nie podawać dziecku więcej niż 150 ml soku dziennie.

Jeśli nie karmisz piersią, pediatra mierze zaproponować przejście na mleko modyfikowane typu Comfort. Mleko to charakteryzuje zmieniona struktura białka, obniżona zawartości laktozy oraz odpowiednio dobrany skład tłuszczów.

#22016-BEBIKO_KAMPANIA-RABATOWA.png

Dołącz do nas!

bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Uważaj na środki lecznicze polecane przy zaparciach

Nie stosuj ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, bo mogą zaszkodzić maluszkowi. Sięganie po szybkie rozwiązania może okazać się nieskuteczne w długiej walce z zaparciami.

W związku z niedojrzałością przewodu pokarmowego maluszka rytm wyróżnień bywa nieregularny. Przez pierwsze trzy miesiące może wystąpić zjawisko zwane dyschezją. Objawia się ona krzykiem dziecka, połączonym z zaczerwienieniem i grymasem twarzy. Stan ten może trwać około 10-30 minut i ustępuje, gdy dziecko odda miękki stolec. Nie jest to typowe zaparcie i nie wymaga leczenia. Zazwyczaj ustępuje około 3. miesiąca życia. Jeżeli jednak nie masz pewności, że ilość oraz konsystencja oddawanych stolców są prawidłowe – skonsultuj się z lekarzem.

Tagi: zaparcia u dzieci, zaparcia u niemowląt, sposoby na zaparcia, dieta przy zaparciach

Oceń ten artykuł:

Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej