Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

2 min
Noworodek unosi rece do gory placzac

Pierwsze kolki potrafią spędzać rodzicom sen z powiek. Według badań dotykają one około 26% noworodków i niemowląt.

Noworodek unosi rece do gory placzac
Noworodek unosi rece do gory placzac

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to silny, napadowy ból brzuszka spowodowany nagromadzeniem gazów w jelitach. Zwykle pojawia się ok. 2. tygodnia i może występować nawet do 12. miesiąca życia dziecka. Najczęściej jednak dolegliwości ustają po 4.-5. miesiącu. Choć jest to dolegliwość przejściowa, wywołuje ona wiele emocji i stresu zarówno u dziecka jak i jego opiekunów.

Kiedy Twój maluszek płacze bez określonej przyczyny, jest zaniepokojony i rozdrażniony, a jego brzuszek jest twardy i wzdęty, najprawdopodobniej cierpi on na kolkę niemowlęcą. Zwróć uwagę, czy podczas nieukojonego płaczu Twój maluszek podkurcza i pręży nóżki, czy jego płacz pojawia się o podobnych porach (najczęściej popołudniu i wieczorem) oraz czy ma wzdęcia, gazy i trudności z wypróżnieniem lub powiększony obwód brzuszka. Trudno wówczas uspokoić, nakarmić lub ułożyć malucha do snu.

aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

Pobierz Dzienniczek "Kolki"

Kiedy pojawiają się kolki niemowlęce?

Jeżeli maluch poza określonymi porami czuje się dobrze, prawidłowo się rozwija i przybiera na masie ciała, to wówczas te wszystkie objawy mogą świadczyć o problemie z kolką. 

Najczęściej napady kolki nasilają się w godzinach popołudniowych oraz wieczorem. Aby stwierdzić, że dziecko cierpi na kolkę, rozwój dziecka powinien być prawidłowy, a napady płaczu nie mogą mieć innej przyczyny. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z zachowaniem Twojego dziecka, skonsultuj się ze specjalistą.

Oceń ten artykuł: