Sposoby na kolkę

2 min
Rodzic masuje klatke piersiowa dziecka lezacego na kocu

Nie istnieje jeden skuteczny sposób na kolkę. Obserwuj swoje dziecko i wybierz najlepsze dla niego rozwiązanie, które łagodzi dolegliwości. Choć kolka jest naturalną dolegliwością niemowlęcia, która wynika najczęściej z niedojrzałości przewodu pokarmowego, można skutecznie łagodzić jej objawy. Wprowadzaj metody łagodzenia dolegliwości dziecka pojedynczo, dzięki temu będziesz mogła ocenić, która z nich jest najefektywniejsza

  Rodzic masuje klatke piersiowa dziecka lezacego na kocu
  Rodzic masuje klatke piersiowa dziecka lezacego na kocu

  Możesz ukoić niepokój dziecka, gdy zaskoczy Cię kolka niemowlęca. Jednym ze sposobów na kolkę jest masaż brzuszka malucha. Możesz ułożyć dziecko na plecach i okrężnym ruchem zgodnym z ruchem wskazówek zegara bardzo delikatnie rozmasowywać wzdęty brzuszek. Regularne masaże relaksują dziecko i mogą zmniejszyć częstotliwość występowania dolegliwości kolkowych. Niekiedy podczas kolki kojąco działa jednostajny dźwięk – np. odgłos suszarki do włosów – lub ciepła kąpiel. Obserwuj reakcję dziecka na Twoje zabiegi, gdy objawy się nasilają, przerwij je.

  aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty

  Pobierz Dzienniczek "Kolki"

  W walce z kolką pomoże Ci odpowiednia technika karmienia. Staraj się karmić spokojnie, bez pośpiechu, w pozycji, która pozwoli, aby główka dziecka była wyżej niż reszta ciała. Dodatkowo, jeżeli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę. Unikanie mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, czekolady, warzyw kapustnych, a czasami również mleka krowiego, może znacznie ograniczyć występowanie kolki u Twojego malucha.

  Jeśli tradycyjne metody nie działają, skorzystaj ze specjalnych preparatów dla dzieci z kolką niemowlęcą. Zanim zakupisz w aptece odpowiedni produkt, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który pomoże wybrać rozwiązanie najlepsze dla Twojego dziecka. Pediatra wykluczy także ryzyko wystąpienia innych chorób, które mogą mieć podobne objawy do kolki. 

  Oceń ten artykuł: