Jak walczyć z zaparciami u niemowlaka? Ekspert radzi!

2 min
Tata przytula placzace dziecko

Zaparciom najczęściej towarzyszy płacz dziecka, który wzbudza niepokój u rodziców. Problemy z wypróżnianiem są częstą dolegliwością okresu niemowlęcego, wynikającą z nieprawidłowej pracy jelit. Mogą być one związane na przykład ze zmianą sposobu karmienia maluszka, przejściem z karmienia piersią na mleko modyfikowane, niewłaściwym przygotowaniem mleka modyfikowanego czy rozszerzaniem diety. U starszych dzieci przyczyną najczęściej jest niewłaściwie żywienie – mało płynów i błonnika.

Tata przytula placzace dziecko
Tata przytula placzace dziecko

Kiedy Twoje dziecko cierpi na zaparcia, pragniesz jak najszybciej ulżyć maluszkowi. Problem z oddawaniem twardego stolca można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z najskuteczniejszych są modyfikacje żywieniowe. Sprawdź, jak z zaparciami u dzieci radzą sobie inne mamy. Zobacz co jeszcze, zdaniem Doradcy BebiKlubu, może być pomocne przy zwalczaniu tej dolegliwości.

Mama

pięciomiesięcznego Aleksa

Mój synek zaczął mieć problemy z zaparciami od momentu, kiedy zaczęłam podawać mu mleko modyfikowane w 3. miesiącu życia. Zawsze staram się, aby mój maluch wypijał w ciągu dnia dużo wody. Jestem również zwolenniczką masażu u dziecka, nie tylko pomaga on w budowaniu więzi między nami, ale również reguluje perystaltykę małych jelit. Kiedy mój synek się urodził zaczęłam uczęszczać na kurs masażu Shantala, uważam iż ten sposób masowania dziecka jest rewelacyjny. Kiedy mój smyk ma problemy z brzuszkiem czy zaparcia, zawsze wykonuję mu masaż brzucha. Masaż ten pobudza pracę jelit, wystarczy kilka kropli olejku kokosowego i odpowiednie ruchy, aby skutecznie ulżyć maluszkowi. Ten sposób nigdy mnie jeszcze nie zawiódł. Pół godziny po masażu synek się wypróżnia. To moje dwie sprawdzone, wypróbowane metody, które zawsze pomogą. Polecam wszystkim mamom masaż Shantala i podawanie maluszkom dużej ilości wody:))))

Przejście z wyłącznego karmienia piersią na karmienie mieszane może przyczyniać się do powstania zaparć. Dlatego decyzję o zmianie sposobu karmienia warto skonsultować ze specjalistą. Masaż, o którym wspomniałaś może pomóc „uruchomić” jelita i przyniesie maluszkowi ulgę w bólu brzuszka. Bardzo dobrze, że dbasz o nawadnianie synka. Odpowiednia ilość wody w diecie dziecka zapobiega powstawaniu twardych mas kałowych w jelitach, co ułatwia maluszkowi regularne wypróżnianie. Warto pamiętać, że u niemowląt karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia nie ma potrzeby dodatkowego pojenia dziecka. Konieczność taka zachodzi, np. przy rozszerzaniu diety. Znalezienie najodpowiedniejszej metody na zaparcia u Twojego maleństwa pozwala skutecznie walczyć z tą dolegliwością.

PORADNIK DLA RODZICÓW specjalne potrzeby.png

Pobierz poradnik

Dowiedz się, jak radzić sobie z dolegliwościami trawiennymi u Twojego maluszka – pobierz bezpłatny poradnik.

Pobierz PDF

Mama

siedemnastomiesięcznego synka

Na zaparcia i problemy z trawieniem zawsze używamy błonnika. Występuje on w niektórych mlekach modyfikowanych, a dodatkowo dietę urozmaicamy warzywami bogatymi w błonnik oraz owocami. Od 4. miesiąca można już podawać malcowi starte jabłuszko w blenderze, nie mając tego urządzenia wszystkie mamy poradzą sobie bez dodatkowych elektronicznych sprzętów używając zamiennie tarki najlepiej takiej do ziemniaczków albo jarzynowej o drobnych oczkach. Polecam gotowe deserki np. jabłuszko w słoiczku przydatne przy wyjazdach lub w czasie gdy nie mamy czasu ucierać jabłuszka. Oczywiście codziennie odpowiednia ilość płynów, w tym woda, a soczki owocowe pół na pół z wodą rozcieńczone. Wraz z dorastaniem malucha warto wprowadzać tak jak my w diecie kasze, ryż naturalny i pieczywo razowe. W ekstremalnych przypadkach polecam gotowanie wywaru z suszonych śliwek oraz słoiczki z gotowymi utartymi śliwkami suszonymi.

Jeśli jesteś na etapie rozszerzania diety, obserwuj czy zaparcia nie pojawiły się wraz z wprowadzeniem nowych produktów. Jeśli tak, wycofaj je z menu dziecka na jakiś czas. Być może zaparcia ustąpią. Wykorzystanie innych, sprawdzonych sposobów, o których piszesz to świetny pomysł. Odpowiednie nawadnianie maluszka jest bardzo ważne w zwalczaniu i zapobieganiu zaparciom. Jak wspomniałaś, podawanie wody i soczków owocowych (tych drugich nie więcej niż 150 ml dziennie), pomaga rozluźnić stolec, co ułatwia dziecku wypróżnianie. Spośród soczków najskuteczniejsze są jabłkowy, śliwkowy i gruszkowy. Dobrze, że w czasie rozszerzania diety nie zapomniałaś o warzywach. Powinniśmy włączyć je do diety dziecka przed owocami, co pozwoli lepiej zaakceptować smak warzyw w przyszłości.

Ankieta o zaparciach

Po jakie produkty sięgasz w przypadku zaparć u Twojego dziecka

Mama

osiemnastomiesięcznego Juniora

Pilnuję, aby dziecko przyjmowało posiłki o tych samych porach, w ten sposób chcę "zmusić" przewód pokarmowy do regularnej pracy, a co za tym idzie – regularnych wypróżnień. Ponadto dieta dziecka jest bardzo ważna: urozmaicam, jak tylko mogę dietę mojego dziecka, nie zapominając o produktach bogatych w błonnik (tj. kasze). Dodatkowo do gotowanych potraw od samego początku ich stosowania (od. ok. 6 m.ż.) dodaję mojemu dziecku tymianek, majeranek oraz lubczyk (oczywiście nie za dużo).

Jak zauważyłaś, regularne spożywanie posiłków przez maluszka oraz dbanie o jego wypróżnienia to skuteczne metody, które sprawdzają się u wielu dzieci z problemami „brzuszkowymi”. Właściwe żywienie dziecka przynosi najlepsze efekty w walce z zaparciami. Dieta w zaparciach powinna bazować na produktach bogatych w błonnik, który ułatwia pasaż stolca. Do produktów bogatobłonnikowych zaliczamy produkty zbożowe z pełnego przemiału (wspomniana przez Ciebie kasza), warzywa i owoce. Gdy maluszek ukończy 7. miesiąc życia możesz podawać mu naturalny jogurt lub kefir – źródło cennych bakterii probiotycznych. Zioła, nie tylko służą jako przyprawy poprawiające smak potraw, ale także dostarczają wielu prozdrowotnych składników.

Oceń ten artykuł:

Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej