Karmienie butelką – nie lada wyzwanie

Początki nauki karmienia mogą być trudne. Karmienie butelką nie jest to tak intuicyjne, jak karmienie piersią. Nie poddawaj się. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki i odpowiedzi na pytania o karmienie butelką niemowląt.

Karmienie piersią należy kontynuować przez 6. pierwszych miesięcy życia dziecka. Ten sposób żywienia niemowlęcia daje wiele korzyści maleństwu i mamie – pozwala na kontakt „skóra do skóry”, który buduje wyjątkową więź. Gdy nadejdzie czas przejścia z wyłącznego karmienia piersią na karmienie butelką warto odpowiednio przygotować się na ten moment. Może on być trudny zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Maluszek potrzebuje czasu, aby zaakceptować smoczek, a mama musi nauczyć się, jak często podawać dziecku butelkę, aby dostarczyć mu wystarczającą ilość pokarmu.

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

Łagodne przejście z piersi na butelkę ułatwia karmienie maluszka Twoim mlekiem, odciągniętym za pomocą laktatora. To rozwiązanie przyjazne dla dziecka, które rozpoznaje smak mleka mamy. Dzięki temu jedyną nowością w menu maluszka będzie soczek, a nie zawartość butelki. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz karmić piersią wybierz odpowiednie mleko modyfikowane dla Twojego dziecka. Zanim zaczniecie karmienie butelką warto wiedzieć, jak przygotowywać mleko modyfikowane, aby gotowa mieszanka była dostosowana do potrzeb niemowlęcia, czy małego dziecka. Jeśli już wybrałaś odpowiednie akcesoria do karmienia butelką przed Wami kolejny etap przygody – nauka efektywnego karmienia butelką.

Jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką

Podobnie, jak przy karmieniu piersią, w karmieniu butelką ważna jest pozycja i sposób przystawiania niemowlęcia. Trzymając dziecko w ramionach zaspokoisz u dziecka potrzebę bliskości i czułości. Główkę niemowlęcia trzymaj wyżej, jeśli maluszek będzie leżał na płasko istnieje ryzyko zadławienia się. Staraj się, aby smoczek butelki był cały wypełniony mlekiem, w ten sposób zapobiegniesz połykaniu powietrza przez dziecko i zmniejszysz ryzyko kolki lub innych dolegliwości brzuszkowych u niemowlęcia.

Jak często karmić dziecko?

O ile przy karmieniu piersią odpowiedź na to pytanie jest prosta – przystawiaj dziecko do piersi tak często, jak ma na to ochotę. O tyle przy karmieniu butelką sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Eksperci, którzy opracowali schemat żywienia niemowląt rekomendują, aby u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym liczba posiłków w ciągu dnia wynosiła: 7 u noworodka, 6 u niemowlęcia w wieku od 2 do 3 miesiące, 5 u niemowląt w wieku od 4 do 8 miesiąca życia i 4-5 posiłków na dobę u dzieci od 9 do 12 miesiąca życia. Oczywiście każde dziecko ma inne potrzeby, dlatego sposób i częstotliwość karmień skonsultuj z lekarzem lub położną.

Porady eksperta:

  • W 1. miesiącu życia karmienia mogą być nieregularne. Około 2. miesiąca życia niemowlę zwykle „wypracowuje” rytm snu i jedzenia. Dzięki temu jest znacznie spokojniejsze.
  • Noworodek i niemowlę mają małą pojemność żołądka, a ich układ pokarmowy wciąż się rozwija. W związku z tym maluszki potrzebują regularnych karmień (co około 3 godziny), a także przerw między nimi. To czas niezbędny na strawienie i wchłonięcie pokarmu, ale także na odbijanie u dziecka, aby uniknąć gromadzenia się powietrza w jego brzuszku.
  • Nie pozwalaj dziecku zasypiać i spać z butelką pełną mleka. Staraj się delikatnie wysunąć smoczek z buzi niemowlęcia, gdy zaśnie przy karmieniu. Gdy dziecko jest starsze (ok. 6.-8. miesiąca życia), należy unikać nocnego karmienia – może ono sprzyjać otyłości i próchnicy.

TAGI: butelki dla noworodka, karmienie butelką, mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, odciąganie pokarmu, przechowywanie pokarmu, butelka do karmienia

To było fajne! Dziękujemy!
Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 Nutriflor+

Bebiko 2 NutriFlor+ z opatentowaną kompozycją błonnika GOS/FOS dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając prawidłowy rozwój Twojego maluszka.

Dowiedz się więcej
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.