1 miesiąc życia dziecka -
kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

ROZWÓJ DZIECKA
1

Miesiąc życia

Twoje dziecko

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch swoim wyglądem stopniowo przestaje przypominać noworodka. Jego główka staje się coraz bardziej kształtna, a skóra gładka – znikają z niej obrzęki i zaczerwienienia. Ciało „prostuje się”, jednak nóżki są jeszcze lekko podkurczone.

Maluszek zaczyna rozpoznawać twarz, zapach i głos mamy.

W pierwszym miesiącu życia dziecka układ trawienny jest jeszcze niedojrzały w wielu aspektach.

Rozwój brzuszka

Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe i o czasie, to jego układ trawienny może już podjąć swoje podstawowe funkcje, mimo pewnych niedojrzałości.

Układ pokarmowy każdego niemowlęcia jest bardzo delikatny i wciąż dojrzewa. W ślinie brakuje substancji antybakteryjnych, trawienie odbywa się wolniej niż u dorosłego, a mikroflora jelitowa odpowiedzialna za komfort brzuszka jest jeszcze niedojrzała – dopiero gdy dziecko osiągnie wiek ok. 3 lat mikroflora w jelitach będzie podobna do mikroflory osoby dorosłej.

W pierwszym miesiącu życia dziecko może rzadziej oddawać stolce, zazwyczaj raz na dwa dni. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dolegliwości, nie ma powodu do zmartwień.

Żołądek dziecka dosłownie z dnia na dzień zwiększa swoją objętość. W pierwszej dobie może przyjąć 5-7 ml pokarmu, po trzech dniach już 22-27 ml! Po tygodniu od porodu noworodek ma już żołądek o pojemności 45-60 ml, co można porównać do średniej brzoskwini. Gdy maluszek ukończy miesiąc, jego żołądek będzie mógł przyjąć pokarm o objętości 80-150 ml!

Rozwój fizyczny

  • Wzrok dziecka w pierwszym miesiącu życia jest jeszcze słabo rozwinięty, nie jest wrażliwy na kontrasty i nie rozpoznaje kształtów. Maluszek poprzez wzrok uzyskuje małą ilość informacji – widzi obraz tylko na odległość 20 cm i nie potrafi dostosować ostrości widzenia. Rejestruje jednak ruch. Preferuje twarz ludzką – przede wszystkim oczy, obiekty kontrastowe i kolorowe.
  • Coraz lepiej rozwija się słuch, dziecko potrafi lokalizować skąd dochodzi dźwięk. 
  • Powoli uruchamiają się narządy artykulacyjne. Za sprawą innych niż płacz dźwięków, rozwijają się podstawy aparatu mowy.  
  • Maluszek, gdy leży na brzuchu, zaczyna przynajmniej na 3 sekundy podnosić główkę. Może ona wędrować chwiejnie w jedną i drugą stronę przekraczając linię środkową ciała.
  • W pierwszym miesiącu życia odruch chwytny jest nadal mocny, jednak dziecko coraz częściej otwiera piąstki, zabawki chwyta automatycznie i potrafi samodzielnie utrzymać je w rączce. 

Rozwój społeczno emocjonalny

  • Delikatny brzuszek: karm piersią - mleko mamy to najlepsze pożywienie dla noworodka i niemowlęcia, jest idealnie dopasowane do jego potrzeb. Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią, porozmawiaj z lekarzem pediatrą na temat wyboru mleka modyfikowanego dopasowanego do potrzeb delikatnych brzuszków.
  • Rozwój wzroku: zbliżaj swoją twarz do twarzy dziecka, po chwili ją oddalaj. To samo rób z kolorowymi zabawkami. Poruszaj palcami, gdy dziecko skoncentruje na nich wzrok.
  • Rozwój słuchu: mów do dziecka z różnych części pokoju i obserwuj, czy odwraca główkę w Twoją stronę. Zwracaj się do niego spokojnym głosem, opowiadaj mu bajki, śpiewaj kołysanki.
  • By zmobilizować dziecko do podniesienia główki, umieść palce lub zabawkę pośrodku pola widzenia dziecka i przenoś powoli ku górze.
  • Ćwiczenie odruchu chwytnego: otwieraj i rozdzielaj paluszki, zarówno u rąk, jak i u stóp dziecka.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to dobry moment na zacieśnianie z nim więzi emocjonalnej. Pamiętaj, to Ty jesteś teraz jego całym światem i najważniejszą dla niego osobą. Gdy jesteś przy nim, ożywia się i czuje się dobrze.

Często przytulaj dziecko – to zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

Opowiadaj maluszkowi o otaczającym go świecie, czytaj mu bajki, śpiewaj wesołe piosenki – w ten sposób wpłyniesz na jego słuch. 

Czy wiesz, że?

Po pierwszym miesiącu życia dziecka na jego twarzy można dostrzec uśmiech, jednak maluszek w tym czasie uśmiecha się jeszcze nieświadomie.

Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 Nutriflor+

Bebiko 2 NutriFlor+ z opatentowaną kompozycją błonnika GOS/FOS dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając prawidłowy rozwój Twojego maluszka.

Dowiedz się więcej

Sekcja Junior

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Twój Junior tak szybko się rozwija, ale nadal potrzebuje ochrony i troski. Od momentu przyjścia na świat do swoich 1. urodzin Twój maluszek urósł nawet trzykrotnie. A teraz, gdy rozpoczyna drugi rok życia, jego wzrost jest nadal bardzo dynamiczny.

Już nigdy później nie będzie tak szybko rosnąć, nawet w okresie dojrzewania!

Dowiedz się więcej
Junior to nie mały dorosły

Junior to nie mały dorosły

Twoje dziecko urosło, ale wciąż nie dorosło! Roczny, a także dwu – i trzyletni maluch nadal nie jest mniejszą wersją Ciebie. W okresie 1000 pierwszych dni trwa tzw. programowanie żywieniowe, kiedy organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar niektórych składników odżywczych, w tym białka i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Brzuszek maluszka ciągle jest taki mały, a potrzeby tak wielkie!

Dowiedz się więcej
Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Po 1. urodzinach Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija i jest coraz bardziej aktywny. Nabywa nowe umiejętności, z radością odkrywa świat, porusza się i bawi.

Nic dziwnego, że potrzebuje teraz nawet kilka razy więcej składników odżywczych, niż Ty!*

Zastanawiasz się, jak tyle składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju, można zmieścić w tak małym brzuszku?

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, jego dieta nadal powinna różnić się od sposobu żywienia dorosłych. W prawidłowym jej zbilansowaniu pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy dla dzieci od 1. do 3. roku życia oraz zbiór wskazówek o żywieniu niemowląt i małych dzieci, przygotowany wspólnie z ekspertami.

Sprawdź co wraz z codzienną i urozmaiconą dietą Twój maluch powinien otrzymywać.

Dowiedz się więcej
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.