Mama dotyka brzuszka usmiechnietego dziecka

Dolegliwości trawienne

Dolegliwości niemowląt spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Kolki i zaparcia u noworodka są częstą przypadłością, która objawia się przede wszystkim płaczem oraz prężeniem ciałka. Nierzadko pojawia się alergia – szczególnie na białka mleka krowiego. Poznaj najczęstsze problemy z trawieniem u niemowlaka i dowiedz się, jak im przeciwdziałać.
  • Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny i objawy

    Problemy brzuszkowe u niemowlęcia spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Dolegliwości te mogą przybierać różne postacie, a u niektórych dzieci spowodowane są nietolerancją laktozy – dwucukru występującego w mleku mamy, krowim lub mleku innych ssaków. Jak rozpoznać jej objawy i dlaczego pojawia się już u najmłodszych? Podpowiadamy.

  • Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

    Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?

  • Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

    Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty

  • Brak kupy u niemowlaka – co zrobić, jak postępować?

    W pierwszych miesiącach życia rodzice bacznie przyglądają się wszystkim sygnałom, jakie wysyła organizm ich dziecka – nic dziwnego, w końcu sam maluch nie umie jeszcze powiedzieć, że np. coś konkretnego go boli, piecze czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia funkcjonowanie. Jednym z obserwowanych w tym czasie obszarów jest wypróżnianie się, a brak kupy u niemowlaka może wzbudzać spory niepokój. Czy słusznie? Jaki wpływ na wypróżnienia ma sposób karmienia (piersią vs. mlekiem modyfikowanym) i kiedy można mówić o zaparciu u niemowlaka? Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy układu trawiennego najmłodszych!

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 4: interweniuj żywieniowo

    Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to niezwykły czas jego intensywnego wzrostu i rozwoju. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Proces dojrzewania wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia, dlatego prawidłowa opieka nad niemowlęciem, a także właściwe żywienie w tym czasie okresie są bardzo ważne.

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 3: obserwuj objawy i postępy

    Dolegliwości trawienne w pierwszym okresie życia dziecka są bardzo powszechnym zjawiskiem - z ich powodu cierpi ponad połowa niemowląt. Zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego i chociaż są normalnym, przejściowym zjawiskiem, który ustępuje samoistnie około 6.-12. miesiąca życia, to niezwykle ważne jest, aby obserwować objawy i postępy podczas postępowania z dolegliwościami trawiennymi u maluszka. Dowiedz się dlaczego!

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne dziecka? - cz. 2: konsultuj z lekarzem lub położną

    Kolki, zaparcia, ulewania – to najczęstsze dolegliwości trawienne okresu niemowlęcego. Jak pokazują dane, dotyczą one nawet połowy niemowląt i chociaż są naturalnym wynikiem procesu dojrzewania układu pokarmowego, to objawy towarzyszące tym dolegliwościom, takie jak nieukojony płacz, marudzenie, zaparcia i ulewanie, mogą stać się bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny. Dowiedz się, jak radzić sobie w takich sytuacjach!

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne maluszka? - cz. 1: Uspokój emocje swoje i dziecka

    Przyjście na świat maluszka jest ogromnie ważnym momentem dla rodziców – w tym czasie muszą nauczyć się prawidłowo odczytywać reakcje dziecka, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. W pierwszym okresie życia dzieci płacz jest jedynym sposobem komunikacji ze światem. Jak uspokoić emocje swoje i maluszka, gdy dziecko odczuwa dyskomfort i płacze z tego powodu?

  • Wzdęcia i kolka u noworodka – jak poradzić sobie z napiętym brzuszkiem dziecka?

    Wzdęcia brzucha, u noworodków i niemowląt zdarzają się często. Zgromadzone gazy w jelitach dokuczają maluszkom, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż się rozwija i nie radzi sobie jeszcze ze wszystkimi wyzwaniami. Jeśli Twoja pociecha płacze i jest niespokojna po karmieniu, być może doskwierają jej uporczywe wzdęcia brzuszka.

  • Jak walczyć z zaparciami u niemowlaka? Ekspert radzi!

    Zaparciom najczęściej towarzyszy płacz dziecka, który wzbudza niepokój u rodziców. Problemy z wypróżnianiem są częstą dolegliwością okresu niemowlęcego, wynikającą z nieprawidłowej pracy jelit. Mogą być one związane na przykład ze zmianą sposobu karmienia maluszka, przejściem z karmienia piersią na mleko modyfikowane, niewłaściwym przygotowaniem mleka modyfikowanego czy rozszerzaniem diety. U starszych dzieci przyczyną najczęściej jest niewłaściwie żywienie – mało płynów i błonnika.