2 miesiąc życia dziecka -
kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

Rozwój dziecka 2

Miesiąc życia

Twoje dziecko

Drugi miesiąc życia dziecka to moment kolejnego, od porodu, skoku rozwojowego – czas intensywnych zmian psychicznych i fizycznych.

Dziecko ma większy kontakt z otoczeniem, próbuje naśladować reakcje osób, które obserwuje. Zmysły wzroku i słuchu są coraz sprawniejsze. Powoli regulują się pory snu.

W drugim miesiącu życia dziecko jest zazwyczaj ożywione i pogodne, jednak w radosnym przyswajaniu rzeczywistości raz na jakiś czas mogą przeszkadzać mu drobne dolegliwości trawienne, takie jak bolesne kolki, zaparcia czy ulewania.

Rozwój brzuszka

Trawienie białek w organizmie dorosłego człowieka umożliwia kwas solny, który aktywuje enzymy trawienne. U maluszków między 2. a 3. miesiącem życia wydzielanie kwasu solnego jest bardzo niskie – nawet 27 razy mniejsze niż u dorosłych. Z tego powodu trawienie białek jest jeszcze niedoskonałe. Słabe napięcie dolnego zwieracza przełyku zwiększa częstotliwość ulewań, jego sprawność zwiększa się w drugim miesiącu życia.

Niestety w drugim miesiącu, po popołudniowych karmieniach mogą pojawić się bolesne kolki – wtedy buzia malucha jest zaczerwieniona, nóżki podkurczone, a brzuszek twardy i wzdęty.

Przyczyny kolek są złożone, mogą wynikać m.in. z wciąż niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia, lub połykania, w trakcie jedzenia czy płaczu, nadmiernych ilości powietrza. Dochodzi wtedy do gromadzenia się gazów, które rozciągają ścianki jelit.  Do powstawania kolek może przyczyniać się także alergia pokarmowa na białko mleka krowiego, będąca wynikiem nadmiernej przepuszczalności bariery jelitowej.

Rozwój fizyczny

 • W drugim miesiącu życia dziecka ma miejsce tzw. skok rozwojowy. W układzie nerwowym maluszka dochodzi do istotnych zmian, dzięki którym osiągnie on wyższy poziom niemowlęcej dojrzałości. Skok rozwojowy w 2. miesiącu życia jest nazywany skokiem wzorów i różnic. W 8. tygodniu życia dziecko zaczyna rozróżniać m.in. zapachy i smaki.
 • Słuch dziecka jest coraz sprawniejszy i jego reakcja na dźwięki i odgłosy jest coraz bardziej zróżnicowana. Na przykład na dźwięk dzwonka dziecko zatrzymuje spojrzenie i ruchy.
 • W porównaniu z poprzednim miesiącem zdecydowanie wyostrzył się jego wzrokdziecko dostrzega kontrastowe kompozycje, zwłaszcza biało-czarne wzory dużej wielkości. Nadal jednak widzi świat dwuwymiarowo. Rejestruje, że coś jest w ruchu.
 • Dwumiesięczne niemowlę często wkłada rączki do buzi, to wynik tego, że zaczyna je zauważać. Dłonie są już coraz częściej otwarte. Maluszek trzyma włożoną do ręki grzechotkę.
 • Maluch robi się coraz bardziej ruchliwy – obraca główkę w różnych kierunkach, intensywnie przebiera rączkami i nóżkami, zaczyna próbować podpierać się na łokciach, przez około 10 sekund utrzymuje głowę uniesioną nad podłożem pod kątem 45 stopni, jednak nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji ciała.

Rozwój społeczno emocjonalny

Dziecko w drugim miesiącu życia, jeśli nie dokuczają mu drobne dolegliwości trawienne, jest z reguły pogodne i wesołe. Najwspanialsze wydarzenie w drugim miesiącu życia to pierwszy odwzajemniony uśmiech.

Dwumiesięczne niemowlę wydaje dźwięki, które przypominają samogłoski „a” i „e”, łączone z „h”, jak „ehe”, „he”. Ożywia się w obecności najbliższych i próbuje się z nimi kontaktować. Zaczyna naśladować mimikę twarzy, ruchy i gesty. Na jego buzi można dostrzec wyraz oczekiwania, gdy zbliżają się niektóre rutynowe czynności, na przykład karmienie. Przepada za innymi dziećmi, a obce osoby nie wzbudzają w nim lęku.

W 5. tygodniu w trakcie krzyku najprawdopodobniej pojawią się także łzy. Dzięki rozpoczęciu aktywności gruczołów łzowych, dziecko zyskuje nowy sposób wyrażania emocji. Maluch jest coraz bardziej zainteresowany otaczającą go rzeczywistością i najchętniej podziwiałby ją podczas przechadzki w Twoich ramionach. Nikt nie potrafi go rozśmieszyć ani uspokoić tak, jak rodzice.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

 • Delikatny brzuszek: nadal karmisz piersią. Pamiętaj, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, ponieważ mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia. Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią, poradź się lekarza pediatry, jakie mleko wybrać z myślą o delikatnym brzuszku maluszka.
 • Rozwój wzroku: w drugim miesiącu zabawki o wyrazistych wzorach i kontrastowych kolorach mogą wspierać rozwój wzroku niemowlęcia – spokojnie przybliżaj je i oddalaj od twarzy dziecka, przesuwaj powoli, by wodziło za nimi wzrokiem. Dziecko w tym czasie najbardziej lubi przyglądać się twarzy mamy, która stojąc nad nim pochyla się w odpowiedniej odległości (ok. 25- 30 cm). 
 • Rozwój słuchu: próbuj rozmawiać z maluszkiem modulując przy tym swój głos, powtarzaj po nim wydawane przez niego dźwięki, czytaj mu proste książeczki.
 • Rozwój ruchowy: by ćwiczyć chwytanie, podawaj przedmiot lub zabawkę w małej odległości od rączki dziecka. Gdy maluszek będzie próbował ją chwycić, włóż ją w jego zamkniętą piąstkę i delikatnie rozprostowuj mu paluszki.
 • By pielęgnować więź między Wami, bierz dziecko na ręce w każdej wolnej chwili, chodź z nim i opowiadaj mu to, co jest przed Waszymi oczami. Kładź się na podłodze, dziecko połóż na swoim brzuchu – maluszek będzie słyszał Twój głos i bicie serca. Poczuje spokój i  bezpieczeństwo.

Dwumiesięczne niemowlę coraz lepiej widzi kształty, wzory i kolory. Bez problemu rozpoznaje Twój głos i lokalizuje skąd dobiega. Jest coraz bardziej ciekawe świata – w odkrywaniu rzeczywistości pomogą mu różne zabawki edukacyjne, jednak i tak największą frajdę sprawia mu zabawa z własnymi rączkami.

W drugim miesiącu życia dzieckozaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem i naśladować zachowania otaczających go osób. Wachlarz możliwości wyrażania emocji jest coraz szerszy, dziecko będzie mówić o swoich potrzebach także różnymi rodzajami płaczu. Pamiętaj, że w tym czasie maluszek potrzebuje przede wszystkim spokoju, rutyny i poczucia bezpieczeństwa.

 

Czy wiesz, że?

Po krzyku, kolejnym etapem rozwoju mowy jest głużenie, które pojawia się, gdy dziecko może utrzymać głowę prosto (zazwyczaj między pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecka). Głużenie to gardłowe, tylnojęzykowe dźwięki takie jak: agu, gə, khə, gli, kli, tli, ebw, bwe czy wibrujący dźwięk brzmiący podobnie do r. Głużenie nie służy komunikacji, jest przypadkowe i bezwarunkowe. Ok. 6. miesiąca zanika, a w jego miejsce pojawia się gaworzenie.

Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Sekcja Junior

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Twój Junior tak szybko się rozwija, ale nadal potrzebuje ochrony i troski. Od momentu przyjścia na świat do swoich 1. urodzin Twój maluszek urósł nawet trzykrotnie. A teraz, gdy rozpoczyna drugi rok życia, jego wzrost jest nadal bardzo dynamiczny.

Już nigdy później nie będzie tak szybko rosnąć, nawet w okresie dojrzewania!

Dowiedz się więcej
Junior to nie mały dorosły

Junior to nie mały dorosły

Twoje dziecko urosło, ale wciąż nie dorosło! Roczny, a także dwu – i trzyletni maluch nadal nie jest mniejszą wersją Ciebie. W okresie 1000 pierwszych dni trwa tzw. programowanie żywieniowe, kiedy organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar niektórych składników odżywczych, w tym białka i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Brzuszek maluszka ciągle jest taki mały, a potrzeby tak wielkie!

Dowiedz się więcej
Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Po 1. urodzinach Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija i jest coraz bardziej aktywny. Nabywa nowe umiejętności, z radością odkrywa świat, porusza się i bawi.

Nic dziwnego, że potrzebuje teraz nawet kilka razy więcej składników odżywczych, niż Ty!*

Zastanawiasz się, jak tyle składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju, można zmieścić w tak małym brzuszku?

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, jego dieta nadal powinna różnić się od sposobu żywienia dorosłych. W prawidłowym jej zbilansowaniu pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy dla dzieci od 1. do 3. roku życia oraz zbiór wskazówek o żywieniu niemowląt i małych dzieci, przygotowany wspólnie z ekspertami.

Sprawdź co wraz z codzienną i urozmaiconą dietą Twój maluch powinien otrzymywać.

Dowiedz się więcej
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.
 • La Millou (Smartino Sp. z o.o.)
 • Empik S. A.
 • Smyk S. A.
 • SKIPWISH Sp. z o.o. Sp. k.
 • Minty dot (Spółka Q Diamonds Sp. z o.o.)
 • CzuCzu (Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp. k.)
 • Douglas Polska Sp. z o.o.
 • Estee Lauder (Poland) Sp. z o.o.
 • Apart Sp. z o.o.
 • YES Biżuteria Sp. z o.o.
 • DECATHLON sp. z o. o.
 • BYTOM S. A.
 • Sony Europe Limited Sp. z o.o.
 • White & Blach (DIVE MEDIA Sp. z o.o.)
 • BABY TULA POLAND Sp. z o.o.
 • Childhome (Stok P.H. Mariola Stokowska, Stokkids)
 • Vulli
 • JJ COLE
 • Whisbear Sp. z o.o.
 • Endo. (STUDIO MK Sp. z o.o. S.K.A.)
 • Happymum (PHU „HAPPY”)
 • Granatovo S.C.
 • YASUMI Sp. z o.o. Sp. k.
 • Danone Sp. z o.o.
 • ŻYWIEC ZDRÓJ S. A.
 • Kantar TNS S. A.
 • Apple Inc.
 • Google LLC's
 • Allegro.pl sp. z o.o.
 • SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o.
 • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 • Hebe (Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o.)
 • Biedronka (Jeronimo Martins Polska S. A.)
 • Lidl Sp. z o.o. sp. k.
 • TESCO Polska Sp. z o.o.
 • Auchan Polska Sp. z o.o.
 • Carrefour Polska sp. z o.o.
 • „Piotr i Paweł” S. A.
 • Intermarché (SCA PR Polska Sp. z o.o.)
 • EKO HOLDING S. A.
 • DINO POLSKA S. A.
 • Netto Sp. z o.o.
 • KAUFLAND POLSKA MARKETY Sp. z o.o. Sp. k.
 • Stokrotka Sp. z o.o.
 • E. LECLERC POLSKA (Galec Sp. z o.o.)
 • POLOmarket Sp. z o.o.
 • Feedo Sp. z o.o.
 • eMAG (Agito Sp. z o.o.)
 • mamyzakupy.pl (L-W. LEBDA-WYBORNY Sp. j.)
 • Pampers (Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.)
 • Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.