Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Zalet karmienia piersią nie da się przecenić. To najlepszy sposób żywienia dziecka, który jednocześnie jest najtańszy. Nawet jeśli karmienie piersią na początku sprawia Ci  wiele trudności – nie martw się. To proces, którego możesz się nauczyć. I naprawdę warto!

Zalety karmienia piersią dla dziecka:

  • Mleko mamy zaspokaja podstawowe potrzeby dziecka – głód i pragnienie. Zawiera substancje, (białka, tłuszcze, laktozę, witaminy, składniki mineralne, przeciwciała odpornościowe) niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jeśli karmisz wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka nie musisz go dodatkowo poić.
  • Pokarm mamy jest lekkostrawny i dostosowany do potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka dziecka. U niemowląt enzymy trawienne we wczesnym okresie po urodzeniu nie są jeszcze w pełni sprawne.
  • Mleko mamy wspiera rozwój układu pokarmowego: dzięki obecności prebiotyków wspomaga rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej u Twojego maluszka. Jej rola jest bardzo ważna we właściwym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego
  • Bliski kontakt z mamą wspiera prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Ssanie Twojej piersi doskonale wpływa na zgryz maluszka, wspomaga proces ząbkowania i nauki mowy.

Zalety karmienia piersią dla Ciebie:

  • Szybszy powrót do formy i masy ciała sprzed porodu. Laktacja (produkcja pokarmu) to nie lada wysiłek dla Twojego organizmu. Łatwiej pozbędziesz się zapasów tłuszczu, które zgromadziłaś przez 9 miesięcy, jeśli będziesz wydatkować energię na produkcję pokarmu.
  • Łagodniejszy przebieg połogu. Mamy, które karmią piersią szybciej regenerują się po porodzie – macica sprawniej się obkurcza, a krwawienie z dróg rodnych szybciej ustępuje.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania choroby takie jak  rak piersi, jajnika czy osteoporoza.
  • Budowanie więzi z maluszkiem. Kontakt skóra do skóry jest  bardzo stymulujący dla dziecka i przyjemny dla mamy. Podczas karmienia piersią wydziela się u niej oksytocyna – hormon miłości i przywiązania.
  • Wygoda. Karmienie piersią jest wygodne, darmowe i możliwe niemal w każdej sytuacji. 

Czy wiesz, że… Twój pokarm ma pozytywny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie dziecka? Właśnie trwa 1000 pierwszych dni życia dziecka. To kluczowy okres w jego rozwoju. Karmienie piersią i właściwe rozszerzanie diety wspiera ten rozwój. Maluszki karmione piersią, jako dorosłe osoby, rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne, takie jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzycę. 

Karmienie piersią to piękny i wyjątkowy czas. Jeśli możesz, powinnaś kontynuować je przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. W przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe, porozmawiaj z lekarzem o mleku modyfikowanym, najlepszym dla Twojego maleństwa. 

TAGI: karmienie piersią, karmienie noworodka, jak karmić piersią, noworodek, niemowlę, żywienie, karmienie niemowlaka

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.