W czasie ciąży zrezygnowałaś z picia alkoholu, odstawiłaś używki i zaprzestałaś palenia – wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Czy karmienie piersią również jest wskazaniem do tych wyrzeczeń?
Co znajdziesz w tym artykule:
Kawa a karmienie piersią
Kawa to jeden z popularniejszych napojów na świecie. Wielu kobietom trudno wyobrazić sobie dzień bez czarnego, pobudzającego płynu. Tym bardziej, gdy pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to czas, w których ciężko o spokojny sen. Gdy w nocy budzisz się „na żądanie” maluszka, sięgnięcie po małą czarną w ciągu dnia wydaje się idealnym lekarstwem na niedobory snu. Czy możesz po nią sięgnąć, jeśli karmisz piersią? Powszechne przekonanie o szkodliwości kawy podczas karmienia piersią nie do końca jest prawdzie. Eksperci zalecają ograniczenie spożycia kofeiny do 300 mg na dobę, co daje 1-2 filiżanki kawy dziennie [1].
Niewielkie ilości kawy w Twojej diecie są dozwolone – pod warunkiem, że nie dostarczasz kofeiny z innych źródeł, np. herbaty. Pamiętaj, że kofeina zawarta jest także w coli i napojach energetycznych – tych lepiej unikaj ze względu na wysoką zawartość sztucznych dodatków i słodzików. Kofeina nie wpływa na efektywność laktacji, natomiast może wpłynąć na zachowanie dziecka. Jeśli zaobserwujesz u maluszka rozdrażnienie, niepokój, płacz czy problemy ze snem – wyeliminuj z diety napoje zawierające kofeinę. To mogą być skutki jej wpływu na organizm Twojego dziecka. Kawa nie jest zalecana mamom, które karmią dzieci młodsze niż 4 – 6 tygodni.
Produkty zakazane podczas karmienia piersią
Zarówno podczas ciąży, jak i w okresie laktacji mama powinna zrezygnować z picia alkoholu. Alkohol przenika do pokarmu mamy i tą drogą może dostać się do organizmu dziecka. Spożycie przez malucha nawet niewielkich ilości alkoholu może niekorzystanie wpływać na jego rozwój psychoruchowy. Papierosy natomiast hamują laktację – zmniejszają ilość wytwarzanego mleka. Palenie również nie powinno być kontynuowane w momencie karmienia piersią.
[1] Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji „Standardy Medyczne” 2013, T. 10, 265-279.