Ząbkowanie – 5 wskazówek jak je przetrwać i pomóc maluszkowi

2 min
Dziecko zabkuje gryzac grzechotke

Ząbkowaniu towarzyszą przykre dolegliwości, które mogą niepokoić rodziców. Większość z tych objawów to fizjologiczne symptomy świadczące o prawidłowym rozwoju dziecka. Czasem jednak płacz, gorączka i brak apetytu potrafią dać się we znaki najbliższym – jak pomóc ząbkującemu maluszkowi? Co przyniesie ulgę w trudnych chwilach?

Dziecko zabkuje gryzac grzechotke
Dziecko zabkuje gryzac grzechotke

Najczęstsze objawy ząbkowania

Około 6. miesiąca życia u niemowlęcia możesz zaobserwować objawy świadczące o rozpoczynającym się ząbkowaniu.

Do najczęstszych należą:

  • obfite ślinienie się,
  • marudzenie,
  • zmęczenie,
  • płaczliwość,
  • problemy ze snem,
  • niechęć do jedzenia,
  • biegunki lub zaparcia,
  • gorączka,
  • obniżenie odporności i gorsze samopoczucie.

Nie wszystkie z wymienionych objawów będą występować równocześnie. Część z nich może nie pojawić się w ogóle, zaś niektóre będą świadczyły o innym problemach (np. alergii, infekcji czy zatruciu pokarmowym). Dlatego, jeśli coś niepokoi cię w zachowaniu lub zdrowiu maluszka koniecznie zgłoś się do pediatry.

Jak złagodzić ból przy ząbkowaniu?

  1. Masaż dziąsełek to jeden ze skuteczniejszych sposobów przynoszenia ulgi przy bolesnym ząbkowaniu. W aptece możesz zakupić specjalną nakładkę na palec. Delikatnie masując rozpulchnione dziąsełka, podrapiesz i zniwelujesz łagodne dolegliwości związane z ząbkowaniem. Maluszek może również sam masować dziąsła – wystarczy, że zakupisz mu odpowiedni gryzaczek, który będzie zagryzał, jak coś go zaboli.
  2. Karmienie piersią – ssanie może przynieść maluszkowi ulgę. Dodatkowo Twój pokarm będzie zaspokajał pragnienie maluszka. Warto podawać mu także wodę do picia – ślinienie się, płacz czy gorączka zwiększają wydalanie płynów z organizmu, co może skutkować groźnym odwodnieniem.  
  3. Dbaj o higienę pierwszych ząbków – myj ząbki rano i wieczorem oraz w miarę możliwości po każdym posiłku. Używaj do tego specjalnej silikonowej szczoteczki i przegotowanej wody. Czyszczenie ząbków zapobiegnie rozwojowi próchnicy i w konsekwencji innym bolesnym dolegliwościom. Dodatkowo myjąc pierwsze ząbki możesz delikatnie masować opuchnięte dziąsła.
  4. Podawaj posiłki, które będą przynosiły ulgę – zrezygnuj na ten czas z ciepłych zupek. Podawaj lekko przestudzone posiłki, które dodatkowo ochłodzą bolesne miejsca.
  5. Możesz zastosować żel łagodzący ból – w aptekach dostępne są preparaty znieczulające czyli łagodzące ból przy ząbkowaniu oraz takie, które dodatkowo mają właściwości przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że to ostateczność i środków farmakologicznych możesz używać wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanej poprawy możesz skonsultować się z lekarzem. Niektóre maluszki wyjątkowo boleśnie przechodzą ząbkowanie, ale nie martw się – to naturalny proces w rozwoju każdego dziecka, który świadczy o tym, że wszystko jest w normie. 

Oceń ten artykuł: