Regularne karmienie o stałych porach

2 min
Mama karmi piersia dziecko przykryte kocykiem

Regularne karmienie o stałych porach przynosi wiele korzyści dla dziecka. Stały plan dnia daje mu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

Mama karmi piersia dziecko przykryte kocykiem
Mama karmi piersia dziecko przykryte kocykiem

Rytm dnia maluszka

Dziecko po przyjściu na świat czuje się zagubione i nieco zdezorientowane. Czasami nie wie, jak odpowiednio zasygnalizować swoje potrzeby i denerwuje się, gdy mama nie potrafi ich odczytać wystarczająco szybko. Ustalenie regularnego rytmu dnia związanego ze stałą porą posiłków zapewnia maluchowi poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa, co pozytywnie wpłynie na sen małego dziecka, a Tobie pozwoli na lepszą organizację codziennych obowiązków.

W przypadku karmienia piersią w pierwszych tygodniach życia dziecka wprowadzenie zasady na zegarek może być trudne. Rozwój dwumiesięcznego malucha wymaga karmienia piersią co 2-3 godziny. Jeśli uda się podtrzymać tę prawidłowość, dziecko przyzwyczai się do wyznaczonych pór karmienia.

Jak często karmić dziecko?

Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, nie można go karmić na żądanie. Zaleca się przynajmniej 3-4 godzinne przerwy. Przewód pokarmowy maluszka jest przystosowany do trawienia pokarmu mamy i nie potrafi w krótkim czasie strawić mieszanki mlecznej. Duże znaczenie ma również odmierzanie dokładnych porcji proszku i przygotowywanie mleka modyfikowanego zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mleko modyfikowane mimo wszystko różni się od mleka kobiecego, jest bardziej kaloryczne i maluszkowi potrzeba więcej czasu na jego strawienie.

Dzieci domagają się karmienia w nocy ponieważ pojemność ich żołądka jest tak mała, że nie są w stanie zaspokoić głodu na długi czas snu. Ponadto nocne mleko jest dużo bardzie kaloryczne i sycące niż to produkowane w ciągu dnia. Wszystko za sprawą prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za ilość pokarmu produkowanego właśnie w nocy.

Jeśli maluch często budzi się w nocy, a mimo to nie jest głodny być może po prostu tęskni za mamą. W takiej sytuacji warto spędzić kilka dni w łóżku razem z maluszkiem. Bliskość mamy powoduje, że dziecko czuje się bezpiecznie i szybko zasypia. Jeśli nocne wstawanie jest dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe, zaangażuj w pomoc partnera.

Oceń ten artykuł:

przepisy.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! Zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej