Mleko krowie czy modyfikowane?

3 min
Mleko modyfikowane lezy na stole

Dieta 80% juniorów w Polsce jest niedoborowa w wapń, tak bardzo potrzebny im właśnie teraz do zdrowego rozwoju oraz w witaminę D niezbędną do jego wchłaniania. Około 35% maluszków otrzymuje za mało jodu, a 15% - żelaza.* Co może być przyczyną tak znaczących niedoborów? Z czego wynika tak duża ich skala?

Mleko modyfikowane lezy na stole
Mleko modyfikowane lezy na stole

Dieta niemowlęcia jest całkowicie różna od diety dorosłych. Jej podstawę, niezależnie od sposobu karmienia piersią lub butelką, stanowi mleko. I to właśnie mleko, mamy lub modyfikowane, zaspokaja w pełni potrzeby niemowlęcia. Pozostałe produkty, takie jak kaszki czy posiłki w słoiczkach, wprowadzane są do jadłospisu dziecka stopniowo i na początku przede wszystkim uczą nowych smaków. 

Samodzielny czy „dorosły”?

Pierwsze urodziny to magiczna granica. Pierwszy tort, pierwsze prawdziwe przyjęcie, pierwsi goście śpiewający „Sto lat”… Po 1. urodzinach Twoje dziecko nie jest już niemowlęciem. Jest Juniorem, coraz bardziej samodzielnym, aktywnym i mądrym. Potrafi już całkiem sprawnie samo jeść, gryźć i żuć pokarmy, a Ty widząc jego samodzielność, masz wrażenie, że to taki „mały dorosły”. Tym bardziej, że roczny maluch żywo interesuje się wszystkim, co go otacza, także jedzeniem z talerzy rodziców. 

Ponieważ dziecko jada już posiłki stałe i to z nich czerpie składniki odżywcze, naturalne może wydawać się zmniejszenie porcji lub odstawienie „dziecinnego” mleka i zastąpienie go produktami, bardziej podobnymi do tych z rodzinnego menu.

Jednak po 1. urodzinach jest jeszcze za wcześnie na tak znaczącą zmianę sposobu żywienia. Roczny Junior wciąż ma wrażliwy i delikatny brzuszek, ponieważ jego przewód pokarmowy nadal dojrzewa. Potrzebuje 8 razy więcej wapnia** niż Ty i 4 razy więcej żelaza**, a jego żołądek  ma przy tym aż pięciokrotnie mniejszą objętość od żołądka osoby dorosłej. Mlekojest nadal bardzo ważnym źródłem tych składników, a tym samym – istotną częścią prawidłowo zbilansowanej diety po 1. urodzinach.  

Dlatego dieta rocznego dziecka, w której ważne jest mleko, powinna być różna od diety starszych domowników. Skłonność do zbyt wczesnego przechodzenia na jadłospis dorosłych jest jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych. Kolejnym jest zbyt wczesne wprowadzenie do diety mleka krowiego.

Mleko krowie czy modyfikowane?

Specjaliści zalecają podawanie mleka modyfikowanego do końca 3. roku życia. Już dwa kubki Bebiko Junior 3 dziennie pomogą uzupełnić niedobory wapnia, żelaza czy witaminy D w diecie Twojego maluszka po jego 1. urodzinach.

Po 1. urodzinach możliwe jest wprowadzenie do jadłospisu dziecka mleka krowiego, jednak całkowite zastąpienie nim mleka modyfikowanego to kolejny błąd żywieniowy, mogący być przyczyną niedoborów kluczowych składników odżywczych. Mleko krowie jest bowiem bardzo ubogie w żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe, ma też za mało witamin A, C, D i E. Za wiele jest w nim za to takich składników, jak białko, sód (obciążające nerki dziecka) oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Zastąpienie mleka modyfikowanego krowim może więc powodować niedobory kluczowych składników odżywczych, a jednocześnie działać „w drugą stronę”, powodując nadmierne spożycie białka i nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie Juniora.

*Weker H, Barańska M, Rhiali A i wsp. Analiza wartości energetycznej i odżywczej diet dzieci w wieku 13-36 miesięcy – badanie ogólnopolskie. Probl Hig Epidemiol 2013;94:116-21.
**w przeliczeniu na kilogram masy ciała

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Bebiko-2-Nutriflor-Microbanner.png

Co sprawia, że najwięcej Mam ufa właśnie nam!

„Najwięcej mam ufa właśnie nam”: Na podstawie opinii 85% mam z grupy 615, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert.

Dowiedz się więcej