Mamo, pamiętaj – Junior to nie mały dorosły!
Niewłaściwie zbilansowana dieta małych dzieci może mieć wpływ na niedobór witamin, składników mineralnych i błonnika. Dzieci po 1. roku życia mają specyficzne potrzeby żywieniowe, co może prowadzić do niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych – takich jak żelazo czy witamina D.
Jednocześnie niektóre składniki żywieniowe mogą pojawić się w diecie dziecka w nadmiarze, co również może mieć negatywny wpływ na wrażliwy organizm Twojego Juniora.
Niedobory i nadmiary żywieniowe u dzieci po 1. roku życiu
Nieprawidłowe żywienie skutkuje powstawaniem deficytów w diecie dziecka. Deficyty te często dotyczą składników kluczowych dla prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, a nadmiar spożywanego białka może powodować otyłość. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku jak najbardziej zbilansowanej, zróżnicowanej diety w ciągu 1000 pierwszych dni życia, które mają bardzo istotny wpływ na zdrowie teraz i w przyszłości.
Jakich składników odżywczych najbardziej brakuje Juniorom?
Odbierz prezent dla malucha!

Na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją Nutricia wiemy, że dieta aż 80% badanych dzieci obfituje w niedobory witaminy D i wapnia – niezwykle ważnych składników dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego. Rola wapnia jest dość powszechnie znana, natomiast rola witaminy D często bywa bagatelizowana. Badanie pokazało również, że aż 15% dzieci spożywało zbyt mało żelaza, a 35% z nich przyjmowało z dietą za mało jodu*.
Dlatego tak ważne jest podawanie dzieciom mleka modyfikowanego typu Junior, które uzupełnia dietę w deficytowe składniki diety małego dziecka.
Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni
Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.
SprawdźNieprawidłowo zbilansowana dieta, a wskaźnik masy ciała BMI Juniora
Nieprawidłowo zbilansowana dieta może mieć także bezpośredni wpływ na nieprawidłową masę ciała Twojego Juniora. W 2011 roku Instytut Matki i Dziecka przy współpracy z Fundacją Nutricia przeprowadził badanie stanu odżywienia wyrażanego przy pomocy wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index – indeksu masy ciała). Wynik badania jest niepokojący. Wynika z niego, że tylko 45% badanych dzieci w wieku 13-36 miesięcy miało prawidłowe BMI.
Jak zapewnić dziecku zbilansowaną dietę bogatą w wartościowe składniki odżywcze?
Mleka modyfikowane typu Junior pomogą uzupełnia dietę w najbardziej deficytowe składniki diety małego dziecka. Specjaliści zalecają podawanie mleka modyfikowanego do końca 3. roku życia. Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+ dziennie pomogą wraz z urozmaiconą dietą uzupełnić niedobory wapnia, żelaza czy witaminy D w diecie Twojego maluszka po jego 1. urodzinach, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia spożycia substancji odżywczych, które nie powinny być obecne w diecie dzieci w zbyt dużych ilościach.
* KOMPLEKSOWA OCENA SPOSOBU ŻYWIENIA DZIECI W WIEKU 13-36 MIESIĘCY W POLSCE, pod red. H.Weker i M.Barańska, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2011 (badanie randomizowane na reprezentatywnej grupie 400 dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce w 2010 r, finansowane przez Fundację Nutricia).
TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka