Przejście na mleko dla Juniora

2 min
Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame

Pierwszy roczek za Wami! Pora na kolejne zmiany w jadłospisie maluszka. Nadal stopniowo rozszerzaj dietę dziecka, zmień też mleko modyfikowane na dopasowane do potrzeb i wieku Juniora.

Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame
Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame

Chociaż rozwój dziecka po 1. roku życia nie jest tak spektakularny jak w okresie niemowlęcym, Twój maluch nadal niezwykle szybko rośnie. Dziecko ma coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Przychodzi czas, by zacząć podawać mu mleko dla dzieci powyżej 1. roku życia. 

shutterstock_228370117.original.jpg

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Oblicz

Mleko dopasowane do potrzeb

Po pierwszym roku życia, Twój pokarm nie jest już podstawą menu malucha. Pojawiają się w nim nowe produkty. Posiłki mleczne nadal stanowią ważną część diety dziecka, jednak wciąż nie powinny być one przygotowywane na mleku krowim. Ponieważ mleko krowie i jego przetwory nie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapnia i budowania odporności dziecka. Ponadto specjaliści odradzają podawanie dzieciom tylko mleka krowiego, które zawiera zbyt dużo sodu i białka , co może obciążać nerki dziecka. 

Wybór odpowiedniego mleka

Mleka modyfikowane dostępne na rynku bogate są w witaminy i składniki mineralne, niezbędne są dla prawidłowego rozwoju małego organizmu. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na układ nerwowy dziecka, mają też mniej białka i sodu niż mleko krowie, a w związku z tym nie obciążają nerek. Po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Zaleca się, aby małym dziejom poddawać mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku.

  • Mleko modyfikowane z numerem „3” przeznaczone jest dla dzieci od 1. do 2. roku życia.
  • Mleko z numerem „4” dla dzieci od 2 do 2,5 roku życia
  • Mleko oznaczone numerem „5” dedykowane jest dzieciom od 2,5 do 3 roku życia.

Porady eksperta

  • Gdy zmieniasz mleko z „2” na „3”, rób to stopniowo. Najpierw zdecyduj się na jedno karmienie dziennie nową mieszanką. Jeśli nie dostrzeżesz u dziecka niepokojących objawów, przeprowadź pełną zmianę mleka.
  • W tym wieku zachęcaj dziecko do picia mleka z kubeczka. Picie mleka z butelki wpływa negatywnie na zgryz i może zwiększać ryzyko powstawania próchnicy.
  • Pamiętaj! Dieta rocznego czy starszego dziecka zmienia się, nie oznacza to jednak, że wygląda jak dieta dorosłych. Maluchy w drugim roku życia stają się bardzo aktywne. Nowe doświadczenia wymagają koncentracji i energii, w związku z tym potrzebne są produkty, które dostarczą dziecku optymalną ilość składników odżywczych. Taką, która jednocześnie będzie bezpieczna dla wciąż rozwijającego się układu pokarmowego dziecka.

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.