Przejście na mleko dla Juniora

2 min
Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame

Pierwszy roczek za Wami! Pora na kolejne zmiany w jadłospisie maluszka. Nadal stopniowo rozszerzaj dietę dziecka, zmień też mleko modyfikowane na dopasowane do potrzeb i wieku Juniora.

Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame
Przygotowywanie mleka dla juniora przez mame

Chociaż rozwój dziecka po 1. roku życia nie jest tak spektakularny jak w okresie niemowlęcym, Twój maluch nadal niezwykle szybko rośnie. Dziecko ma coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Przychodzi czas, by zacząć podawać mu mleko dla dzieci powyżej 1. roku życia. 

Mleko dopasowane do potrzeb

Po pierwszym roku życia, Twój pokarm nie jest już podstawą menu malucha. Pojawiają się w nim nowe produkty. Posiłki mleczne nadal stanowią ważną część diety dziecka, jednak wciąż nie powinny być one przygotowywane na mleku krowim. Ponieważ mleko krowie i jego przetwory nie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapnia i budowania odporności dziecka. Ponadto specjaliści odradzają podawanie dzieciom tylko mleka krowiego, które zawiera zbyt dużo sodu i białka , co może obciążać nerki dziecka. 

Wybór odpowiedniego mleka

Mleka modyfikowane dostępne na rynku bogate są w witaminy i składniki mineralne, niezbędne są dla prawidłowego rozwoju małego organizmu. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na układ nerwowy dziecka, mają też mniej białka i sodu niż mleko krowie, a w związku z tym nie obciążają nerek. Po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Zaleca się, aby małym dziejom poddawać mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku.

  • Mleko modyfikowane z numerem „3” przeznaczone jest dla dzieci od 1. do 2. roku życia.
  • Mleko z numerem „4” dla dzieci od 2 do 2,5 roku życia
  • Mleko oznaczone numerem „5” dedykowane jest dzieciom od 2,5 do 3 roku życia.

Porady eksperta

  • Gdy zmieniasz mleko z „2” na „3”, rób to stopniowo. Najpierw zdecyduj się na jedno karmienie dziennie nową mieszanką. Jeśli nie dostrzeżesz u dziecka niepokojących objawów, przeprowadź pełną zmianę mleka.
  • W tym wieku zachęcaj dziecko do picia mleka z kubeczka. Picie mleka z butelki wpływa negatywnie na zgryz i może zwiększać ryzyko powstawania próchnicy.
  • Pamiętaj! Dieta rocznego czy starszego dziecka zmienia się, nie oznacza to jednak, że wygląda jak dieta dorosłych. Maluchy w drugim roku życia stają się bardzo aktywne. Nowe doświadczenia wymagają koncentracji i energii, w związku z tym potrzebne są produkty, które dostarczą dziecku optymalną ilość składników odżywczych. Taką, która jednocześnie będzie bezpieczna dla wciąż rozwijającego się układu pokarmowego dziecka.

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.