Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

2 min
Mama karmi piersia dziecko pod drzewem

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Mama karmi piersia dziecko pod drzewem
Mama karmi piersia dziecko pod drzewem

Kobieta karmi dziecko przy stole pelnym jedzenia

Nie taka dieta straszna, jak ją malują! Menu karmiącej mamy

Przejdź do artykułu

Zalet karmienia piersią nie da się przecenić. To najlepszy sposób żywienia dziecka, który jednocześnie jest najtańszy. Nawet jeśli karmienie piersią na początku sprawia Ci  wiele trudności – nie martw się. To proces, którego możesz się nauczyć. I naprawdę warto!

Zalety karmienia piersią dla dziecka:

  • Mleko mamy zaspokaja podstawowe potrzeby dziecka – głód i pragnienie. Zawiera substancje, (białka, tłuszcze, laktozę, witaminy, składniki mineralne, przeciwciała odpornościowe) niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jeśli karmisz wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka nie musisz go dodatkowo poić.
  • Pokarm mamy jest lekkostrawny i dostosowany do potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka dziecka. U niemowląt enzymy trawienne we wczesnym okresie po urodzeniu nie są jeszcze w pełni sprawne.
  • Mleko mamy wspiera rozwój układu pokarmowego: dzięki obecności prebiotyków wspomaga rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej u Twojego maluszka. Jej rola jest bardzo ważna we właściwym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego
  • Bliski kontakt z mamą wspiera prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Ssanie Twojej piersi doskonale wpływa na zgryz maluszka, wspomaga proces ząbkowania i nauki mowy.

Zalety karmienia piersią dla Ciebie:

  • Szybszy powrót do formy i masy ciała sprzed porodu. Laktacja (produkcja pokarmu) to nie lada wysiłek dla Twojego organizmu. Łatwiej pozbędziesz się zapasów tłuszczu, które zgromadziłaś przez 9 miesięcy, jeśli będziesz wydatkować energię na produkcję pokarmu.
  • Łagodniejszy przebieg połogu. Mamy, które karmią piersią szybciej regenerują się po porodzie – macica sprawniej się obkurcza, a krwawienie z dróg rodnych szybciej ustępuje.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania choroby takie jak  rak piersi, jajnika czy osteoporoza.
  • Budowanie więzi z maluszkiem. Kontakt skóra do skóry jest  bardzo stymulujący dla dziecka i przyjemny dla mamy. Podczas karmienia piersią wydziela się u niej oksytocyna – hormon miłości i przywiązania.
  • Wygoda. Karmienie piersią jest wygodne, darmowe i możliwe niemal w każdej sytuacji. 

Bulb

Czy wiesz, że… Twój pokarm ma pozytywny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie dziecka? Właśnie trwa 1000 pierwszych dni życia dziecka. To kluczowy okres w jego rozwoju. Karmienie piersią i właściwe rozszerzanie diety wspiera ten rozwój. Maluszki karmione piersią, jako dorosłe osoby, rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne, takie jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzycę. 

Karmienie piersią to piękny i wyjątkowy czas. Jeśli możesz, powinnaś kontynuować je przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. W przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe, porozmawiaj z lekarzem o mleku modyfikowanym, najlepszym dla Twojego maleństwa. 

TAGI: karmienie piersią, karmienie noworodka, jak karmić piersią, noworodek, niemowlę, żywienie, karmienie niemowlaka

Oceń ten artykuł:

Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka (1).png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej