Jak długo karmić piersią?

3 min
Mama karmi piersia dziecko w nocy

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Po ukończeniu 4. miesiąca życia zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Nie ma z górnej granicy wieku na odstawianie dziecka od karmienia piersią. WHO uznaje, że karmienie piersią do 2. roku życia malucha, z jednoczesnym wprowadzaniem dodatkowych posiłków do jadłospisu maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój.

Mama karmi piersia dziecko w nocy
Mama karmi piersia dziecko w nocy

Sars COV FAQ - Hero.png

Dobry start, czyli o pierwszym karmieniu piersią

Przejdź do artykułu

Karmienie piersią a powrót do pracy

Wiele mam rozważa zakończenie karmienia piersią, gdy nadchodzi moment powrotu do pracy. Warto wiedzieć, że wznowienie aktywności zawodowej nie musi wiązać się z zakończeniem karmienia piersią. Jeśli mama pracuje od 4 do 6 godzin dziennie ma prawo do jednej przerwy na karmienie trwającej 30 minut. W przypadku dłuższego dnia pracy (powyżej 6 godzin) mamie karmiącej przysługują dwie 30 minutowe przerwy. Można je łączyć w jedną godzinną przerwę i wykorzystać w dowolnym momencie dnia. W trakcie przerwy możesz karmić piersią maluszka lub odciągać pokarm laktatorem (pracodawca powinien zapewnić odpowiednie w tym celu pomieszczenie). Gdy przyjdzie moment odstawienia dziecka od piersi pamiętaj, że okazywanie czułości zapewni maluszkowi poczucie bezpieczeństwa – niezwykle ważne na etapie pierwszej, dłuższej rozłąki.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Stopniowo – to słowo klucz. Pośpiech jest absolutnie niewskazany. Dlatego cały proces odstawiania od piersi powinnaś rozpocząć kilkanaście tygodni przed definitywnym zakończeniem karmienia. Zwłaszcza, gdy wracasz do pracy i rozłąka z maleństwem będzie dłuższa niż 2-4 godziny dziennie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji – porządnie ja przemyśl. Niekiedy powrót do karmienia piersią może być niemożliwy, bowiem odruch ssania pokarmu stymuluje laktację.

Wybór dobrego momentu na odstawienie dziecka od karmienia piersią może zadecydować o powodzeniu w całym procesie. Zadbaj o to, aby zakończenia karmienia nastąpiło, gdy maluszek jest w dobrej formie. Stabilny rytm dnia ułatwi stopniowe wycofywanie piersi z menu Twojej pociechy.

Zacznij od zastąpienia jednego karmienia w ciągu dnia posiłkiem z butelki lub kubeczka (wybór metody dostosuj do wieku i umiejętności dziecka). Dzięki powolnemu przestawaniu się na karmienie butelką Twoje piersi będą miały czas, aby przyzwyczaić się do rzadszego ssania czy odciągania pokarmu. Zapobiegnie to nabrzmiewaniu i puchnięciu piersi, które  z dnia na dzień będą produkowały coraz mniej mleka. Jeśli wciąż będziesz czuła, że pierś pękają od nadmiaru pokarmu – odciągnij go laktatorem. Tej metody używaj sporadycznie, gdy naprawdę potrzebujesz ulgi. Zbyt częste odciąganie pokarmu utrudni stopniowy zanik laktacji.

Najtrudniejsza może okazać się rezygnacja z karmień wieczornych i nocnych, gdy Twoja pierś pomagała maluszkowi zasnąć. W tej sytuacji będziesz potrzebowała dodatkowego wsparcia. Tata może okazać  się niezbędny – przejmie rolę osoby usypiającej Waszą pociechę. 

Pamiętaj, aby nie wprowadzać drastycznych zmian w rytmie dnia Twojego dziecka. Maluszek lubi rutynę, a Wasze „wspólne posiłki” zapewniały jego poczucie bezpieczeństwa. Stopniowe zakończenie karmienia piersią, poprzez zmniejszań liczby karmień w ciągu doby i przyzwyczajenie do butelki, pozwoli łagodniej przejść przez cały proces.

Przygotuj się na to, że odstawienie od piersi nie jest łatwe. Wymaga dużo cierpliwości z Twojej strony. Maluszek będzie grymasił, płakał i okazywał niezadowolenie wypluwając smoczek. Zachowanie Twojego dziecka może wzbudzić u Ciebie wątpliwości, czy podjęta decyzja była słuszna. Nie załamuj się! Zadbaj o to, aby dziecko kojarzyło karmienie butelką z przyjemnością. Podczas karmienia butelką zadbaj o poczucie bliskości – głaszcz i śpiewaj maleństwu, tak jak robiłaś to do tej pory karmiąc piersią.

Tagi: jak odstawić dziecko od karmienia piersią, jak długo karmić piersią,

Oceń ten artykuł: