9 sprawdzonych sposobów na zbilansowaną dietę Juniora

4 min
Bebiko_Junior_2020-03-13_00209_midres.jpg

Zapewnienie zbilansowanej diety rocznego dziecka wydaje się trudnym zadaniem? A może chcesz lepiej zadbać o jakość jego jadłospisu? Oto 9 prostych wskazówek, które ułatwią Ci prawidłowe odżywianie rocznego dziecka.

Bebiko_Junior_2020-03-13_00209_midres.jpg
Bebiko_Junior_2020-03-13_00209_midres.jpg

shutterstock_228370117.original.jpg

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Oblicz

2 kubki mleka każdego dnia

Mleko i produkty mleczne nadal zajmują ważne miejsce w jadłospisie rocznego dziecka. Zaleca się podawanie 3 porcji produktów mlecznych każdego dnia, z czego dwie porcje powinno stanowić mleko. Sprawdzonym sposobem na zaspokojenie potrzeb żywieniowych w okresie wczesnego dzieciństwa jest wyrobienie nawyku picia dwóch kubków mleka dziennie. Może to być Wasz poranny lub wieczorny rytuał - wszystko zależy od preferencji maluszka. Twoje dziecko otrzyma smaczny i wartościowy posiłek, którego zjedzenie nie wymaga od niego wysiłku. A Ty zyskasz pewność, że wspierasz rozwój Juniora, uzupełniając jego dietę w ważne składniki odżywcze, w ilości która pomoże pokryć nawet do 90% dziennego zapotrzebowania*!

Sprawdź co kryją 2 kubki Bebiko Junior 3

Zboża w każdym posiłku

Pyszna jaglanka na śniadanie, ryż w zupce pomidorowej i mleczna manna na dobranoc... a w międzyczasie kanapka z pełnoziarnistym pieczywem. Zapewnienie dziennej porcji zbóż jest bardzo proste - wystarczy pamiętać, by w różnych postaciach pojawiły się w każdym posiłku.

Warzywa - sezonowe!

Pokrój marchewkę w słupki, do sałatki dodaj paprykę, na kanapkę połóż pomidor, dorzuć cukinię do zupki... Korzystaj ze świeżych warzyw sezonowych, podając małe kawałeczki jako dodatek do każdego dania. Chrupiące, kolorowe dodatki warzywne pobudzają apetyt, kształtują umiejętność gryzienia i żucia i przyzwyczajają dziecko do regularnego jedzenia warzyw, także w późniejszych latach.

Owoce - kolorowe!

Idealne na deser, doskonałe na słodki podwieczorek. Soczyste owoce będą doskonałym dodatkiem do pierwszego lub drugiego śniadania, obiadu (jako kompot lub deser), a nawet jako składnik surówek.

5 dni mięso, 2 razy - dzień rybki!

Dwa razy w tygodniu mięso zastąp rybą. Najlepsze są ryby morskie, bogate w kwasy omega 3. Pamiętaj, by wybierać wyłącznie mięso i ryby najwyższej jakości, ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie masz pomysłu na podanie, wciąż możesz skorzystać z bogatej gamy posiłków dla dzieci po 1. roku życia (np. z posiłków z łososiem czy cielęciną BoboVita). Pamiętaj także o warzywach strączkowych, które warto wprowadzić do menu dziecka, jeśli nie przepada za mięsem.
Unikaj tłustych wędlin, pełnych konserwantów i sztucznych barwników, a także nie przyzwyczajaj malucha do (lubianych, lecz nieodpowiednich dla dziecka) parówek.

Pół jajka dziennie

... czyli 3-4 jajka w tygodniu, uzupełnią jadłospis rocznego dziecka w białko
i żelazo. Jeśli maluch nie lubi jajek, „schowaj” je w innych posiłkach: zrób pyszne naleśniki, omlet z owocami czy dodaj żółtko do zupy. 

Dobre tłuszcze

Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, odrobinka oleju lnianego... W przypadku tłuszczów te, które są dobre dla Ciebie, zazwyczaj będą dobre i dla maluszka., Najlepiej w postaci surowej jako dodatek do sałatek lub surówek. Tłuszcze roślinne dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin A, D, E, K i energii. Ogranicz w diecie dziecka (i swojej) tłuszcze zwierzęce. Pieczywo smaruj niewielką ilością masła lub margaryny - koniecznie takiej, w której nie występują izomery trans.

Woda zdrowia doda

Do picia najlepsza jest woda wysokiej jakości – mineralna niskosodowa, niskozmineralizowana lub źródlana. U dzieci w wieku 1-3 lat zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 1300 ml na dobę. Zdecydowanie ogranicz lub w ogóle nie podawaj słodzonych i gazowanych napojów.

3 razy nie!

Sól, cukier i słodycze - tym produktom od początku powiedz zdecydowane „nie”! Nie dosalaj niepotrzebnie posiłków, które Tobie wydają się mało słone, by dziecko nie przyzwyczaiło się do słonych potraw. Zamiast cukru możesz użyć miodu (również z umiarem). Słodycze zastępuj owocami pamiętając, że nadmiar cukru w diecie rocznego dziecka może być przyczyną otyłości w późniejszych latach życia.

Układając zbilansowaną dietę dziecka warto pamiętać, że mleka typu Junior mogą być wsparciem dla rodziców, których dzieci nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych z innych źródeł. Wzbogacane w składniki odżywcze mleka typu Junior stanowią dobre rozwiązanie, uzupełniające dzienny jadłospis rocznego dziecka w cenne i często niedoborowe w diecie składniki, m.in. witaminę D i żelazo.

* Pokrycie dziennego zapotrzebowania na jod za pomocą 2 kubków Bebiko 3zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci. Powinno być kontynuowane tak długo jak to jest pożądane przez matkę i dziecko. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia należy zasięgnąć porady lekarza.
TAGI: najlepsze mleko modyfikowane, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Czy wiesz, że...

Potrzeby brzuszka

Twój maluszek wciąż intensywnie się rozwija, rośnie i odkrywa swiat. Właśnie dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Jak to zmieścić w tak małym brzuszku?


Bebiko Junior 3 pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 pokrywają**:

  • 70% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
  • 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D,
  • 90% dziennego zapotrzebowania na jod.

*W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
** Bebiko Junior 3, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

poznaj bebiko junior 3.png

Poznaj Bebiko Junior 3

Już 2 kubki Bebiko Junior 3 dziennie pomogą uzupełnić dietę Twojego dziecka w ważne składniki odżywcze.

Dowiedz się więcej