Kalendarz żywienia

+12 miesiąc życia - kalendarz rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

12+ miesiąc życia

Twoje dziecko

Drugi rok życia dziecka to ważny czas w Waszym życiu – maluch w dalszym ciągu intensywnie rozwija się i uczy się nowych zachowań. Chociaż każde dziecko rozwija się we własnym tempie, istnieją pewne umiejętności, które dzieci po 2. roku życia nabywają w podobnym czasie. Dowiedz się, jak przebiega rozwój dwulatka, abyś mogła świadomie obserwować te ważne kroki milowe.

To, w jaki sposób Twoje dziecko bawi się, uczy i komunikuje z otoczeniem, jest ważną wskazówką dla Ciebie, dotyczącą etapu jego rozwoju. Dwulatek może zadawać wiele pytań i próbować być samodzielnym – pamiętaj, że wciąż jest jednak od Ciebie zależny i masz ogromny wpływ na jego rozwój.

Rozwój brzuszka

Dwulatek może mieć mniejszy apetyt niż dotychczas – wynika to ze zwolnionego tempa jego rozwoju w stosunku do poprzednich miesięcy, a w związku z tym mniejszego zapotrzebowania na kalorie. Dziecko będzie teraz przybierało na wadze średnio 2 kg na rok.

Jego układ pokarmowy jest już sprawny i prawidłowo rozwinięty – enzymy trawienne są w pełni aktywne.

Brzuszek dwulatka wciąż jednak potrzebuje wsparcia, m.in. poprzez dostarczanie mu wraz z dietą odpowiedniej ilości błonnika.

Wciąż kształtują się nawyki żywieniowe dziecka – od tego, co będziesz mu teraz podawała do jedzenia, będą zależały jego wybory żywieniowe w przyszłości.

Rozwój fizyczny

Po skończeniu drugiego roku życia maluch potrafi coraz więcej – nabywa nowe umiejętności, które pozwalają mu przystosować się do życia w społeczeństwie:

 • wypowiada zdania składające się z 2 słów oraz powtarza usłyszane słowa, mowa jest w 50% zrozumiała dla obcych,
 • potrafi stać na palcach,
 • kopie piłkę, rzuca piłkę znad głowy,
 • wchodzi po schodach krokiem dostawnym bez poręczy,
 • ustawia sześć klocków jeden na drugim,
 • zaczyna biegać,
 • rysuje proste linie.

Rozwój społeczno emocjonalny

Drugi rok życia dziecka jest czasem, w którym maluch manifestuje otoczeniu swoją obecność, stara się być niezależny i często buntuje się przeciw rodzicom. Jakie są przejawy społeczno-emocjonalnego rozwoju dwulatka?

 • Dziecko kopiuje innych, zwłaszcza dorosłych i starsze dzieci.
 • Lubi przebywać z innymi dziećmi, jest wtedy podekscytowane, ale zabawa z innym dziećmi jest równoległa.
 • Manifestuje swoją niezależność.
 • Buntuje się, np. poprzez robienie rzeczy, które są mu zakazywane.  

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Dwulatek za wszelką cenę próbuje pokazać swoją niezależność i przeciwstawienie domowym zasadom. Bunt dwulatka to wyzwanie dla rodziców i najbardziej wymagający dla nich etap. Najważniejsze, abyście w tym czasie nie dali się ponieść emocjom – to naturalny etap, który niedługo minie. Najważniejsze to chwalić malucha za postępy i odpowiednie zachowania. Wsparcie rodziców jest ważnym elementem, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka.

 • Baw się i ruszaj razem z dzieckiem – wspólne gry, skakanie i bieganie sprawią, że maluch polubi aktywność fizyczną, dzięki czemu będzie mógł rozwijać swoje umiejętności motoryczne.
 • Nie denerwuj się – jeżeli dziecko płacze i krzyczy, nie reaguj agresją. Postaraj się uspokoić dziecko, aby wyjaśniło, co je zdenerwowało. Ważne, aby już od pierwszych lat życia maluszek nauczył się wyrażać swoje uczucia.
 • Odgrywaj role – zabawa w naśladowanie to dobra lekcja dla dziecka, nie tylko uczy się ono różnych zachowań, ale także stymuluje wyobraźnię.

Czy wiesz, że?

Każde dziecko dorasta w swoim własnym tempie – nie możesz przewidzieć dokładnie, kiedy Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności.

Różne przejawy rozwoju dwulatka dają ogólne pojęcie o zmianach, których mogą spodziewać się rodzice, jednak zawsze proces ten może mieć różny przebieg.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu dziecka budzi obawy rodziców, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.