9-miesiac-zycia-dziecka.png

9 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

9 miesiąc życia

Twoje dziecko

Rozwój umiejętności maluszka w kolejnych miesiącach życia jest zależny przede wszystkim od jego indywidualnych uwarunkowań.

Duży wpływ ma na niego troskliwa opieka i wsparcie rodziców.

Dowiedz się, jakie wyzwania czekają na Ciebie i Twojego maluszka w ósmym miesiącu życia dziecka!

Rozwój brzuszka

9-miesięczne dziecko potrafi już sprawnie gryźć. Stopniowo umiejętność tę będą wspierały kolejno pojawiające się zęby. Z czasem będzie się również zwiększała siła zgryzu, który z roku na rok wzrasta o ok. 1,5 kg.

Zdolność przewodu pokarmowego do trawienia i wchłaniania różnorodnych substancji stopniowo zwiększa się.

Rozwój fizyczny

W 9. miesiącu życia dziecka zaobserwujesz u swojego maluszka intensywny rozwój fizyczny i intelektualny. Oto czego możesz się spodziewać:

  • Wsłuchiwanie się w ciche, jednostajne dźwięki, jak sygnał telefoniczny czy „tykające” wskazówki zegara.
  • Zdolność łączenia nazw przedmiotów z lokalizowaniem ich wzrokiem. Dziecko, które na co dzień słyszy wielokrotnie powtarzane nazwy określonych przedmiotów, a następnie obserwuje rodziców, którzy z nich korzystają, potrafi łączyć ze sobą nazwę i przedmiot. Dlatego, kiedy pada jego nazwa, maluszek szuka go wzrokiem.

Rozwój społeczno emocjonalny

  • Maluszek okazuje bliskim uczucia. W 9. miesiącu życia maluszek potrafi w zamierzony sposób dotknąć mamy lub taty, tak, by okazać miłość.
  • Potrafi bawić się w „chowanego” - szuka z napięciem wyciągając głowę w kierunku mamy, która schowała się za meblem, radośnie reagując na jej pojawienie się.
  • Maluszek jest wstydliwy wobec obcych i często niekomfortowo czuje się, gdy ktoś obcy bierze go na ręce. Taka reakcja świadczy o emocjonalnym przywiązaniu maluszka do bliskich, z którymi dziecko ma kontakt na co dzień.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Na każdym etapie rozwoju kluczem do prawidłowego wzrostu maluszka jest troskliwa opieka rodziców. Aby wspierać rozwój dziecka w 9. miesiącu życia możesz:

  • Pokazywać maluszkowi obrazki i wypowiadać ich nazwy. Umiejętność kojarzenia przedmiotów z opisującymi je nazwami pozwoli dziecku łatwiej je identyfikować.
  • Mówić do dziecka po imieniu. Zdolność łączenia nazw z konkretnymi osobami i przedmiotami pozwoli mu na identyfikację siebie ze słyszanym imieniem.
  • Podawać dziecku jedzenie z zawartością składników, które maluch musi pogryźć jak np. grudki warzyw czy kawałki mięska. To ważne, ponieważ w rozwoju aparatu mowy dużą rolę odgrywa właśnie spożywanie przez dziecko posiłków wymagających żucia i gryzienia. 
  • Mówić do dziecka jak najwięcej. Twoje zaangażowanie zachęci maluszka do wydawania dźwięków, które z czasem będą się przeradzały w zrozumiałe słowa.

Czy wiesz, że?

9-miesięczne dziecko jest już znacznie rozwinięte pod względem społecznym. Wyraźnie odróżnia bliskich od obcych, o czym świadczy reakcja na ich obecność.